W lutym deweloperzy w Polsce sprzedali ponad 3500 mieszkań na siedmiu kluczowych rynkach, co oznacza najlepszy wynik od wiosny ubiegłego roku. Szacuje się, że liczba ta jest o 20-25 procent wyższa niż sprzedaż w styczniu, według Otodom Analytics.

„Nawet po uwzględnieniu wstępnych danych, łączna liczba mieszkań sprzedanych w zeszłym miesiącu prawdopodobnie będzie o 20-25 procent większa niż w styczniu. To z pewnością zachęcająca wiadomość dla deweloperów, którzy nie tylko sprzedają więcej, ale także dodają znaczną liczbę mieszkań do swoich ofert. W związku z tym nadal widzimy znaczną podaż w tym segmencie rynku, przy początkowych corocznych spadkach cen mieszkań” – stwierdził Marcin Krasoń z Otodom, cytowany w komunikacie prasowym.
„W lutym deweloperzy osiągnęli sprzedaż ponad 3,5 tys. mieszkań, co jest najwyższą liczbą od wiosny ubiegłego roku. Ponadto sprzedaż wzrosła na siedmiu głównych rynkach w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy, a na czele znalazły się Warszawa i Kraków” – wskazuje komunikat.
Otodom odnotował podobny wynik po stronie podaży — w lutym 2025 r. deweloperzy wystawili na sprzedaż prawie 3,2 tys. mieszkań w największych miastach, co oznacza spadek o 18 proc. w porównaniu ze styczniem.
„Wzajemne oddziaływanie popytu i podaży, na które wpływ miały działania rezerwacyjne, sprawiło, że liczba dostępnych mieszkań osiągnęła rekordowy poziom 57,3 tys. jednostek deweloperskich. Ponadto, jeśli chodzi o aglomeracje i domy, deweloperzy oferują aż 83,4 tys. nieruchomości mieszkalnych” – dodał Krasoń.
Wiodące miasta: Warszawa i Kraków
W lutym najwyższe poziomy sprzedaży odnotowano w Warszawie (1232) i Krakowie (594). W obu miastach wstępne wyniki wskazują na wzrost o około 45 procent w porównaniu ze styczniem. Z kolei w Katowicach odnotowano spadek liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu z miesiącem poprzednim.
„W porównaniu do 12-miesięcznej średniej, Warszawa (+39%) i Kraków (+26%) wypadły wyjątkowo dobrze. Luty przyniósł również największy napływ nowych mieszkań w Krakowie, gdzie wprowadzono 765 jednostek. Stolica zajęła drugie miejsce z 617 nowymi ofertami, co stanowi zaledwie połowę średniej dla Warszawy z ubiegłego roku. We Wrocławiu na rynek wprowadzono 256 nowych mieszkań, podczas gdy w Katowicach było ich 175” – zauważono.
Eksperci: Rynek wykazuje stabilność miesięcznych wahań cen
„W lutym skala miesięcznych zmian odzwierciedlała skalę zmian z poprzednich miesięcy. Największy spadek, o 0,7 proc., miał miejsce w Łodzi, a największy wzrost, o 0,2 proc., odnotowano w Warszawie. Ten okres stabilizacji naturalnie doprowadził do zmniejszenia dynamiki cen w ujęciu rocznym” – wyjaśnił Krasoń.
„Pod koniec lutego najwyższy wzrost cen w ujęciu rok do roku odnotowano w Krakowie, na poziomie 8%. Natomiast w Trójmieście nastąpił niewielki wzrost o 0,5%, a szczególnie w Poznaniu średnie ceny ofertowe mieszkań deweloperskich są obecnie o 0,8% niższe niż rok temu. W Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu roczna zmiana waha się od 5 do 6% wzrostu” – dodano.
Eksperci zwrócili również uwagę na trwające ożywienie na rynku wtórnym, chociaż jego dynamika w lutym była wolniejsza niż w styczniu.
„Liczba dostępnych ofert nieznacznie spadła — w siedmiu największych miastach spadła o 2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, co przełożyło się na 50,6 tys. ogłoszeń. Spadek był bardziej wyraźny w Poznaniu, sięgając 4%. Tymczasem aktywność osób poszukujących własnego mieszkania z drugiej ręki spadła o 6% w porównaniu ze styczniem” — podano. (PAP Biznes)
doa/ as/