Ministerstwo Finansów o cenach nieruchomości: Nie ma oznak przewartościowania

Nie ma oznak przewartościowania nieruchomości, wzrost cen był zgodny ze wzrostem dochodów gospodarstw domowych – ocenia resort finansów w raporcie "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Ministerstwo Finansów o cenach nieruchomości: Nie ma oznak przewartościowania
fot. 世品 苏 / / Pexels

MF pisze, że rynek nieruchomości charakteryzuje się silnym wzrostem cen. Ceny nieruchomości rosły w znaczącym tempie w 2023 r., o 8,8 proc. i przyspieszyły do 17,7 proc. w II kwartale 2024 r. w kontekście rosnącego popytu na mieszkania, a także dodatkowego wsparcia kredytów hipotecznych dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, przyjętego w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w 2023 r.

"Nie ma jednak oznak przewartościowania nieruchomości, ponieważ wzrost cen mieszkań był zasadniczo zgodny z dochodami gospodarstw domowych od 2013 r" – podaje MF.

"Spowolnienie podaży nowych mieszkań może sprzyjać dalszym wzrostom nominalnych cen mieszkań" – dodaje.

MF pisze, że jeśli chodzi o ryzyko dla stabilności finansowej, w lutym 2024 r. European Systemic Risk Board stwierdziła, że rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce podlega średnim ryzykom, a miks polityki makroostrożnościowej jest odpowiedni i wystarczający, aby złagodzić sytuację.

Nieruchomości jak rollercoaster – od trybu turbo do hamowania z piskiem. Tak wyglądał 2024 rok

Od wystrzału cen mieszkań do ich stabilizacji i pierwszych od dwóch lat spadków, pęczniejąca jak balon oferta lokali na sprzedaż pomimo najniższej od sześciu lat liczby oddawanych mieszkań przez deweloperów oraz ustabilizowane, choć na szczycie, ceny najmu – tak hasłowo i w telegraficznym skrócie można podsumować dobiegający końca 2024 rok na polskim rynku nieruchomości.

WIĘCEJ…

Przeczytaj także

Czekając na Godota – co na rynku nieruchomości przyniesie 2025 rok?

map/ ana/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *