Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Na skraju praworządności. Warszawskie spółdzielnie do wykreślenia - Gospodarka i Biznes News

Na skraju praworządności. Warszawskie spółdzielnie do wykreślenia

Warszawa zaczęła wykreślać spółdzielnie z ewidencji gruntów. Spółdzielcy mówią o bezprawnym wywłaszczaniu, rząd zapowiada przepisy, które zakończą chaos – poinformował w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Na skraju praworządności. Warszawskie spółdzielnie do wykreślenia
fot. Lukasz Pawel Szczepanski / / Shutterstock

Problem – jak przypomniał "DGP" – dotyczy gruntów, które były przekazywane spółdzielniom jeszcze w czasach PRL, a których status prawny do dziś nie został uregulowany.

"Mieszka na nich co najmniej milion Polaków. W całym kraju spółdzielnie od kilkudziesięciu lat procesują się z miastami m.in. o opłaty naliczane im z tytułu bezumownego korzystania z gruntów" – podała gazeta, wskazując, że w Warszawie spór w tej sprawie wszedł na nowy poziom.

"Miasto zaczęło wykreślać spółdzielnie z ewidencji gruntów i budynków jako władających działkami. Spotkało to Spółdzielnię Mieszkaniową +Na Skraju+, w której blokach mieszka 4 tys. osób. Stołeczni urzędnicy powołują się na rozporządzenie z 2021 r. i tłumaczą, że to miasto jest właścicielem spornego gruntu" – czytamy.

"DGP" przypomniał też, że problem zamierzał rozwiązać poprzedni rząd, ale ostatecznie nie doszło do uchwalenia przepisów. Obecne Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że prowadzi prace nad uregulowaniem stanu prawnego gruntów zabudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. "Rozważane jest m.in. przyznanie spółdzielniom skutecznych narzędzi prawnych umożliwiających pozyskanie trwałego tytułu prawnego do nieruchomości" – napisał resort w odpowiedzi przesłanej "DGP". (PAP)

nno/ mhr/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *