Polacy wahają się, czy lokować swoje oszczędności na rynku kapitałowym, jak donosi PIE w swoim najnowszym tygodniowym wydaniu. Tylko 4,5% aktywów gospodarstw domowych jest przeznaczane na akcje.

„Polska, będąca członkiem UE, wyróżnia się jednym z najwyższych udziałów oszczędności w gotówce i depozytach, przy jednoczesnym niskim zainteresowaniu rynkiem kapitałowym. Pod koniec 2023 r. gotówka i depozyty stanowiły 78,4% wszystkich aktywów finansowych posiadanych przez polskie gospodarstwa domowe, podczas gdy akcje na GPW stanowiły zaledwie 4,5%, co czyni je najbardziej preferowanym instrumentem w sektorze rynku kapitałowego. Główny Rynek GPW nadal charakteryzuje się wyjątkowo niską obecnością inwestorów indywidualnych, którzy odpowiadali zaledwie za 13% całkowitych obrotów w 2024 r. i tylko 12% w drugiej połowie roku” – stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu „Tygodnika PIE”.
Analitycy PIE podkreślają brak zaufania do rynku kapitałowego i instytucji finansowych jako kluczowe czynniki przyczyniające się do minimalnego zainteresowania giełdą wśród inwestorów indywidualnych w Polsce. Z kolei depozyty bankowe są postrzegane jako bezpieczny produkt dostarczany przez wiarygodny podmiot, taki jak bank.
Zobacz takżeZrób pierwsze kroki w kierunku bezpiecznych inwestycji – sprawdź nasz poradnik dotyczący obligacji skarbowych!
„Kolejną przeszkodą w angażowaniu się w rynek akcji jest niechęć indywidualnych inwestorów do podejmowania ryzyka, gdy dostępne są atrakcyjne alternatywy, takie jak obligacje i nieruchomości. Obie klasy aktywów korzystają z korzyści podatkowych w porównaniu z rynkiem akcji. W przypadku obligacji ta korzyść obowiązuje, jeśli zostały zakupione za pośrednictwem konta emerytalnego (IKE lub IKZE). W przypadku nieruchomości zachęta obejmuje zwolnienia z podatków od inwestycji w nieruchomości po pięciu latach lub przy reinwestowaniu w inną nieruchomość, wraz z obniżoną stawką podatku od dochodów z wynajmu” — zauważyli analitycy PIE.

Zauważyli ponadto, że wielu Polaków obawia się braku wystarczających środków na inwestowanie w akcje. Ponadto powołują się na niewystarczającą wiedzę, która może skutkować utratą posiadanych aktywów. „Tygodnik PIE” powołał się na badanie zlecone przez Fundację Instytutu Bankowości Warszawskiej i Fundację GPW, które ujawniło, że tylko 12% uczestników oceniło swoją wiedzę na temat rynku akcji jako dobrą lub dość dobrą. Ponadto tylko 32% respondentów słyszało o akcjach i potrafiło opisać ten rodzaj aktywów.
Przeczytaj także
„Za mało wiemy o finansach, nie ufamy giełdzie i boimy się ryzyka”. Polacy wciąż mają luki w wykształceniu
„Problem niewystarczającej wiedzy i odpowiedniego wykształcenia w zakresie inwestowania jest widoczny również w innych krajach. Badanie przeprowadzone w 2022 r. dla Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wykazało, że wśród respondentów z dziewięciu różnych krajów (w tym USA i Chin) 40% zrezygnowało z inwestowania z powodu braku zrozumienia, jak postępować. Tymczasem około 70% wszystkich uczestników badania wskazało, że zainwestowaliby więcej lub byliby bardziej skłonni to zrobić, gdyby otrzymali wyższy poziom edukacji finansowej. (PAP)
ms/ przeciągnij/