Ten tydzień ujęty w ramy wykresów rozpoczniemy od rzutu oka na gospodarczą sytuację Polski, która na tle innych europejskich krajów zdaje się wyglądać dosyć dobrze. Dalej zajrzymy do sąsiednich Czech i na drugi brzeg Atlantyku, żeby sprawdzić wskaźniki inflacji, a także na lokalne stacje Orlenu, sprawdzając, co się tam dobrze sprzedaje. Te i wiele innych informacji znajdziecie w dzisiejszych wykresach tygodnia.
1. Gospodarka w Polsce rośnie. Ożywienie przyspiesza – tak wynika z danych GUS
Polska gospodarka urosła kolejny kwartał z rzędu, wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Krajowy PKB w drugim kwartale zaskoczył ekonomistów wyższą dynamiką wzrostu.
2. EuroPKB: wzrost w eurolandzie nie zachwyca. Polska liderem tabeli
W drugim kwartale europejska gospodarka nadal rosła bardzo niemrawo. Za to najwyższą roczną dynamikę produktu krajowego brutto Eurostat odnotował w Polsce.
3. Inflacja w Stanach Zjednoczonych najniższa od trzech lat. Ale wciąż odległa od celu
Lipiec przyniósł nieco niższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI dla Stanów Zjednoczonych.
4. Czeska inflacja bryknęła w górę. Cel nieznacznie przekroczony
Lipiec przyniósł silniejszy od oczekiwań odczyt inflacji CPI w Czechach. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia także na Węgrzech. Finalne dane dla Polski poznamy w środę rano.
5. Sankcje USA kontra mit założycielski kryptowalut. Kto wygrywa?
Narracja budowana wokół rynku kryptowalut przez wiele lat uzasadniała ich istnienie niezależnością od rządów i odpornością na blokownie transferów. Nałożone dwa lata temu sankcje pokazują jak przydatne na tym polu jest Ethereum.
6. Mieszkaniowy rollercoaster czeka ostry zjazd? „Ceny mieszkań w największych miastach doszły do sufitu”
Czerwiec był kolejnym miesiącem schładzania sytuacji na rynku sprzedaży mieszkań. Choć na spadający popyt i sprzedaż deweloperzy reagują wprowadzaniem do oferty mniejszej liczby mieszkań, to oferta z każdym miesiącem coraz mocniej pęcznieje. Wciąż nie spadają jedynie ceny. Kupujący mogą jednak liczyć na rabaty i przyjaźniejsze harmonogramy płatności.
7. Zagraniczne inwestycje żegnają Chiny. "Głęboki pesymizm co do drugiej gospodarki świata"
W minionym kwartale inwestorzy zagraniczni wyprowadzili z Chin rekordową kwotę pieniędzy. Jeśli obserwowany trend utrzyma się przez kolejne miesiące, będziemy mogli mówić o pierwszym rocznym odpływie netto zagranicznego kapitału z Państwa Środka od momentu rozpoczęcia pomiaru w latach 90. – donosi Bloomberg.
8. Kupujemy coraz więcej na stacjach Orlenu. Kurs giganta rośnie po wynikach
Orlen zaczął publikować wybrane szacunkowe wyniki finansowe. W pierwszym takim raporcie po zmianie władz spółki pokazał, że rośnie znaczenie segmentu detalicznego, którego wyniki napędza wyższy popyt na stacjach w Polsce. Giełdowy kurs multienergetyczanego giganta wzrósł w reakcji na pokazany raport.
9. Rynek „groszówek” ma się coraz gorzej. Giełda tysięcy procent i wysokiego ryzyka
Bywały lata, że na tym rynku można było w ciągu roku zarobić kilkanaście tysięcy procent. Teraz NewConnect, na którym ponad 40 procent notowanych akcji spółek to tzw. „groszówki” cieszy się coraz mniejszą popularnością. Indeks obrazujący jego kondycję w sierpniu zaliczył kilkuletni dołek, ale realnych szans na odbicie nie widać.
10. Popularność obligacji bije rekordy. Tyle Polacy wydali na nie w lipcu
Polacy ruszyli masowo na zakupy obligacji. Sprzedaż bonów skarbowych Ministerstwa Finansów osiągnęła w lipcu drugi najwyższy wynik w historii i pobiła tegoroczny rekord. Które papiery oszczędnościowe cieszyły się największą popularnością?