Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Rynek nieruchomości zwalnia przed zakrętem, ale nadal jest znacznie drożej niż rok temu - Gospodarka i Biznes News

Rynek nieruchomości zwalnia przed zakrętem, ale nadal jest znacznie drożej niż rok temu

W czwartym kwartale 2024 r. roczne trendy cen mieszkań na rynkach pierwotnych i wtórnych odnotowały wyraźny spadek, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Mimo wyraźnego spowolnienia, a nawet spadków kwartalnych wycen, ceny były ogólnie nadal o około 10 procent wyższe w ujęciu rocznym w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rynek nieruchomości zwalnia przed zakrętem, ale nadal jest znacznie drożej niż rok temu
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Jesteśmy świadkami drugiego z rzędu kwartału, w którym wyraźnie widać spowolnienie dynamiki cen mieszkań. Po gwałtownych wzrostach w drugiej połowie 2023 r. i pierwszej połowie 2024 r., w drugim kwartale 2024 r. średnie ceny mieszkań w siedemnastu największych miastach Polski nadal rosły rok do roku o ponad 20 proc. W czwartym kwartale 2024 r. średnie ceny na rynku pierwotnym i wtórnym wzrosły w porównywalnym tempie – odpowiednio o 10,9 i 11,2 proc. rok do roku.

Rynek nieruchomości zwalnia przed zakrętem, ale nadal jest znacznie drożej niż rok temu - INFBusiness
Polski Instytut Ekonomiczny

Mimo to wzrosty te nadal są znacznie wyższe niż wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), który w grudniu 2024 r. wyniósł 4,8%.

Rynek nieruchomości zwalnia przed zakrętem, ale nadal jest znacznie drożej niż rok temu - INFBusiness
Polski Instytut Ekonomiczny

– W nadchodzących miesiącach przewidujemy dalszą stabilizację wzrostu cen. W nadchodzących kwartałach wzrost cen prawdopodobnie będzie zmierzał w kierunku jednocyfrowych wzrostów we wszystkich miastach. Oczekuje się, że połączenie stagnacji popytu i nieznacznie spadającej podaży jeszcze bardziej ustabilizuje ceny – jak zauważono w raporcie PIE.

Ceny kwartalne już spadają

Już teraz obserwujemy spadki średnich cen transakcyjnych mieszkań w ujęciu kwartalnym. Według danych Narodowego Banku Polskiego w IV kw. 2024 r. spadek odnotowano w połowie stolic wojewódzkich, przy czym w Szczecinie i Warszawie obniżki sięgnęły 6-7% kw./kw., co przełożyło się na nominalny spadek o ok. 1000 zł/m2 w stolicy. Są to pierwsze znaczące obniżki od prawie dwóch lat.

Choć zdarzało się to rzadziej, odnotowano także spadki cen nowych mieszkań.

Różnica między podażą a popytem stale się powiększa z kwartału na kwartał. Na podstawie danych z Bankier.pl dostarczonych przez Cenatorium, w IV kw. 2024 r. deweloperzy na siedmiu największych polskich rynkach (Warszawa

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *