Połowa września za nami. Zapraszamy na tradycyjne podsumowanie tygodnia na wykresach. A działo się sporo.
1. Inflacja w sierpniu przyspieszyła. Ceny niektórych dóbr wciąż galopują
GUS potwierdził, że w sierpniu doszło do niewielkiego przyspieszenia inflacji CPI. Niepokoi fakt, że ceny wciąż licznej grupy dóbr rosną w nieakceptowalnie szybkim tempie. W danych nie widać złagodzenia presji cenowej w gospodarce.
2. Inflacja w USA najniższa od 3,5 roku. Ale martwi „lepkość” inflacji bazowej
Sierpniowy odczyt inflacji CPI okazał się minimalnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Niepokoi jednak wciąż mocna inflacja bazowa oraz utrzymujące się wysokie tempo wzrostu cen usług.
W minionym tygodniu poznalismy również dane o węgierskiej inflacji, która pozytywnie zaskoczyła – odczyt był najniższy od 2021 roku. Za to czeska inflacja nie wróciła do celu. Analitycy zaskoczeni byli m.in. wzrostem cen trunków.
3. Nowe rekordy na rynku złota. Fed ważniejszy od inflacji
Pomimo dalszego spadku miar inflacji w Stanach Zjednoczonych dolarowe notowania złota wyznaczyły nowy rekord wszech czasów. W przeliczeniu na polską walutę „giełdowa” cena złota otarła się o poziom 10 000 złotych za uncję.
Przeczytaj także
Złoto za kryptowaluty w stacjonarnym oddziale? Polska mennica szuka nowych klientów
4. Sprzedaż obligacji skarbowych idzie na rekord. Polacy przerzucili się na stały procent
W sierpniu sprzedaż detalicznych obligacji Skarbu Państwa wciąż miała się dobrze. Był to jednak ostatni miesiąc przed pogorszeniem oferty przez resort finansów. Podobnie jak w lipcu najchętniej kupowanym papierem były trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
5. Nowi gracze w S&P500. Najważniejszy giełdowy indeks to portfel ponad 500 akcji
Po wrześniowej rewizji w amerykańskim indeksie S&P500 zajdą ciekawe zmiany. Do grona spółek notowanych w najbardziej znanym indeksie świata wejdą jedna z gwiazd rewolucji AI, komputerowy gigant, który kiedyś „uciekł” z giełdy oraz ubezpieczeniowy potentat z akcjami notowanymi na historycznych szczytach. Ciekawostką jest fakt, że nie zmienia się liczba akcji w portfelu S&P500, która obecnie wynosi 503.
6. Jest coraz taniej przy dystrybutorach, ale wciąż zbyt drogo w relacji do cen hurtowych
Średnie krajowe ceny benzyny i oleju napędowego nieustannie zbliżają się do poziomu 6 zł/l. Niemniej wciąż są to stawki stanowczo zbyt wygórowane jak na to, co od kilku już tygodni widzimy w cennikach rafinerii.
7. Rekordowe wydatki studentów. Koszty życia na studiach sięgają 4000 zł miesięcznie
Wydatki drenują portfele studentów. Koszty życia żaków są coraz wyższe, ale tempo wzrostu tych kosztów jest mniejsze niż w poprzednich latach – wynika z raportu „Portfel Studenta 2024” opracowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.
Przeczytaj także
Wynajmujący odpuścili studentom, ale część uczelni podniosła stawki
8. Polskie kredyty hipoteczne niemal najdroższe w Europie. Jeden kraj nas wyprzedza
Jeśli wziąć pod uwagę tylko kraje Unii Europejskiej, to wyłącznie Polska może „poszczycić się” tak drogimi kredytami hipotecznymi. Średnie oprocentowanie nowych kontraktów znajdowało się w lipcu ciut poniżej granicy 8 procent.
9. Wielcy w Europie, mali w Polsce. Oto bankowi giganci naszego kontynentu
Wśród 50 największych banków w Europie najwięcej jest instytucji z Francji i Wielkiej Brytanii. W 2024 r. po raz pierwszy na liście znalazł się gracz z Polski, ale w czołówce zestawienia wiele szyldów jest znanych polskim klientom.