Częstochowa odbierze używane ubrania od mieszkańców

Odbiór ubrań częstochowa

Częstochowa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła innowacyjny system bezpłatnego odbioru zużytych tekstyliów bezpośrednio z mieszkań mieszkańców. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na nowe przepisy unijne, które wchodzą w życie od początku 2025 roku. 

Mieszkańcy Częstochowy mogą teraz łatwo i wygodnie pozbyć się niepotrzebnych ubrań. Miasto uruchomiło specjalny program zbiórki tekstyliów, który jest odpowiedzią na nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Celem inicjatywy jest promowanie recyklingu i ograniczenie negatywnego wpływu branży odzieżowej na środowisko.

 – To wyjątkowa usługa w skali kraju, bo bezpłatna dla mieszkańca i bezpłatna dla miasta. Mamy nadzieję, że będzie się samofinansować z tego, co uda się pozyskać w ramach zbiórki – wyjaśnił w informacji prasowej zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot.

Częstochowa odbierze ubrania od mieszkańców

Aby ułatwić mieszkańcom segregację odpadów tekstylnych, firma Stala Group będzie odbierać zużyte ubrania bezpośrednio z domów. Zadbano również o opakowania w duchu eko – worki do zbiórki wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu i są wielokrotnego użytku, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

Dodatkowo, od 1 stycznia 2025 niepotrzebne tekstylia będzie można oddać również w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), prowadzonym przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Oddawać można odzież, w tym okrycia wierzchnie takie jak kurtki i płaszcze, obuwie, a także tekstylia domowe: ręczniki, koce oraz firany. Rzeczy mogą być nowe lub używane, ale muszą być w bardzo dobrym stanie – suche, czyste i kompletne. Jeśli stan przedmiotów na to pozwoli, zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem organizacji charytatywnych.

Przeczytaj również: Lumpeksy znikają z polskich ulic. Handel odzieżą używaną przeniósł się gdzieś indziej

Segregacja i odbiór ubrań. Nadchodzą nowe przepisy

Decyzja miasta podyktowana jest nadchodzącymi przepisami – od 1 stycznia 2025 roku wszystkie gminy w Polsce będą zobowiązane do segregacji odpadów tekstylnych.

Przeciętny Europejczyk czy Europejka co roku kupuje około 26 kg ubrań, z czego pozbywa się ok. 11 kg tekstyliów. Szacuje się, że obecnie w Unii Europejskiej tylko 22% odpadów tekstylnych jest zbieranych selektywnie do ponownego wykorzystania lub recyklingu, a tylko 1% odzieży poddaje się recyklingowi na nowe ubrania. Niestety, przemysł tekstylny ma negatywny wpływ na środowisko, np. wyprodukowanie jednego t-shirta to zużycie 2700 litrów wody. To są również: emisje CO2, środki chemiczne, nawozy, pestycydy czy też mikroplastiki, które powstają podczas produkcji tekstyliów i przedostają się do środowiska np. podczas ich prania (…) Oczywiście każda i każdy z nas może coś zrobić, by zminimalizować ten negatywny wpływ na środowisko, np. rezygnując z kupowania ubrań słabej jakości, które po kilku praniach nadają się już tylko do wyrzucenia. Stawiajmy na takie, które przetrwają latami i którymi będziemy mogli podzielić się z innymi w ramach drugiego obiegu. Warto kupować rzeczy używane, ja również to robię. Za naszymi indywidualnymi, codziennymi wyborami oraz gospodarowaniem odpadami tekstyliów podąża również legislacja, ponieważ nie zmienimy stanu rzeczy bez systemowych zmian.

– powiedziała o problemie Anita Sowińska, wiceministra Klimatu i Środowiska, która wzięła udział we wtorek w spotkaniu prasowym w Urzędzie Miasta Częstochowy.

Przeczytaj również: Jak szukać na Vinted, aby znaleźć perełki w świetnych cenach?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *