Na horyzoncie pojawiają się kolejne zmiany prawne, tym razem dotyczące handlu elektronicznego. Europejski Akt o Dostępności (EAA) nakazuje firmom modyfikowanie swoich witryn internetowych w celu zapewnienia dostępności dla osób niepełnosprawnych. Kto jest zobowiązany do wdrożenia tych zmian i kiedy nowa dyrektywa UE wejdzie w życie?
Czego dotyczy nowa dyrektywa UE?
Europejski Akt o Dostępności, powszechnie nazywany EAA, jest środkiem prawnym mającym na celu zwiększenie dostępności niektórych produktów i usług dla jak największej liczby osób . Celem Dyrektywy 2019/882 jest usunięcie przeszkód technologicznych, z którymi mogą się borykać osoby niepełnosprawne (np. osoby z upośledzeniem ruchowym lub sensorycznym).
„Wdrożenie EAA nie jest jedynie wymogiem prawnym; daje również szansę na podniesienie jakości usług dla wszystkich. Dostępność cyfrowa i technologiczna nie powinna być postrzegana jako luksus – jest to standard, który powinien być stosowany powszechnie przez wszystkich dostawców usług”.
– podkreśla adwokat Magdalena Szczepanek z kancelarii Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.
Kiedy Europejski Akt w sprawie dostępności wejdzie w życie?
Unia Europejska ratyfikowała EAA 17 kwietnia 2019 r., ponad 6 lat temu . Niemniej jednak termin dostosowania się firm do standardów dostępności dopiero się kończy. Niedostosowanie się może skutkować konsekwencjami finansowymi. Europejski Akt o Dostępności będzie oficjalnie egzekwowany w Polsce od 28 czerwca 2025 r .
Jeśli firma nie spełnia standardów EAA, konsument ma prawo złożyć skargę, w której przedstawi swoje oczekiwania . Firma ma 30 dni na odpowiedź. W przypadku braku odpowiedzi skarga jest uznawana za przyjętą, a firma musi spełnić prośbę konsumenta w ciągu 6 miesięcy. Zgodność z prawem określonym w nowej dyrektywie UE będzie nadzorowana między innymi przez:
- Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej,
- Prezes Zarządu PFRON,
- Rzecznik Finansowy.
„Kontrola może zostać wszczęta na podstawie „uzasadnionych wątpliwości”, a jej skutki mogą być surowe: od nakazu dostosowania produktu, po wycofanie go z rynku lub całkowity zakaz sprzedaży. Jednak największe obawy budzą kary finansowe. Grzywny mogą sięgać nawet dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego roku, ale nie mogą przekroczyć 10% obrotów firmy w tym roku. Dla wyjaśnienia, przeciętne wynagrodzenie w 2024 r. wyniosło 8181,72 zł, co oznacza, że pojedyncza kara może przekroczyć 81 000 zł. Dla małego sprzedawcy internetowego może to stanowić poważne zagrożenie, potencjalnie prowadzące do bankructwa. Dla większych korporacji stanowi to przede wszystkim znaczny cios w zaufanie i reputację klientów”.
– wyjaśnia mec. Magdalena Szczepanek.
Do kogo stosuje się ustawę EAA?
Przede wszystkim nowa dyrektywa UE nie dotyczy osób fizycznych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze lub mikroprzedsiębiorców zatrudniających mniej niż 10 pracowników. Kogo dotyczy EAA? Dotyczy ona producentów, importerów, dystrybutorów lub dostawców usług zaangażowanych w handel elektroniczny. Ponadto kilka innych usług również będzie podlegać modyfikacjom, w tym:
- bankowość detaliczna,
- dystrybucja e-booków,
- telekomunikacja,
- dostęp do usług mediów audiowizualnych.
Praktyczne skutki nowej dyrektywy UE – co się zmieni?
Głównym celem Dyrektywy 2019/882 jest zapewnienie wszystkim konsumentom równego dostępu do ofert przedsiębiorstw w Unii Europejskiej . Jakie praktyczne konsekwencje dla sektora handlu elektronicznego mają postanowienia Europejskiego Aktu o Dostępności?
Firmy muszą przestrzegać Web Content Accessibility Guidelines, zbioru międzynarodowych standardów, które określają dostępność treści cyfrowych . Firmy są zobowiązane do:
- gwarantujemy, że strona jest responsywna,
- zapewnić alternatywne opisy zdjęć, grafik i banerów na stronie,
- stworzyć odpowiedni kontrast pomiędzy tłem a tekstem, aby zapewnić wyraźną widoczność treści,
- umożliwia nawigację po witrynie za pomocą klawiatury.
Ponadto firmy muszą zapewnić przejrzysty proces zakupowy, udostępnić różne kanały komunikacji oraz aplikację mobilną , a także przygotować specjalną dokumentację, np. instrukcję obsługi, która będzie zgodna z technologiami wspomagającymi.
Obraz wyróżniony: Launchmetrics Spotlight