GIS ostrzega przed zagrożeniami w lesie. Jest apel o święto majowe

GIS ostrzega przed zagrożeniami w lesie. Jest apel o święto majowe
Pixabay.com/Aszak

GIS ostrzega przed niebezpieczeństwami w lesie. Jest ostrzeżenie na majówkę

GIS ostrzega o wiosennym wzroście aktywności kleszczy. Podczas majowej wycieczki na łonie natury łatwo natknąć się na tego pasożyta. – Po powrocie z lasu wskazane jest zdjęcie i wytrzepanie ubrania oraz wzięcie prysznica – zaleca Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Przypomniał, że te pajęczaki mogą przenosić kleszczowe zapalenie mózgu i inne choroby.

W rozmowie z reporterami Paweł Grzesiowski podkreślił, że każda osoba może zostać ugryziona przez kleszcza i zachorować . Dodał, że nie ma konkretnych grup o wyższym ryzyku zachorowania objawowego lub bezobjawowego. Podkreślił, że oprócz szczepień, konieczne jest przestrzeganie podstawowych wytycznych bezpieczeństwa.

Ochrona przed kleszczami. Wytyczne GIS

Grzesiowski stwierdził, że wskazane jest, aby odwiedzać las ubrany w gładki, stosunkowo dopasowany strój, taki jak oddychająca kurtka, która umożliwia cyrkulację powietrza, jednocześnie zapobiegając przyczepianiu się kleszczy, ale powodując ich zsuwanie się. Podkreślił, że korzystne jest noszenie ubrań z długimi rękawami , długimi spodniami i nakryciem głowy.

– Pamiętajmy, żeby po powrocie z takiej wyprawy zrobić sobie przegląd. Oznacza to, że po powrocie do domu powinniśmy zdjąć ubranie, wytrzepać resztki i wskoczyć pod prysznic, bo to pomaga nam sprawdzić, czy nie ma śladów ukąszeń – dodał szef GIS.

Zauważył, że najmniejsza zakaźna forma kleszcza, nimfa, może mieć zaledwie milimetr wielkości . „Jest tak mała jak główka szpilki. Łatwo może pozostać niezauważona. Maleńka czarna kropka, która przyczepi się do naszej skóry, może w ogóle nie zwrócić naszej uwagi, a to może prowadzić do powikłań” – wyjaśnił Grzesiowski.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że można również stosować repelenty, czyli różne substancje chemiczne przeznaczone do odstraszania kleszczy. Wspomniał, że wiele produktów nie odstrasza skutecznie kleszczy. – Samo zastosowanie repelentu na komary nie gwarantuje, że odstraszy kleszcza – przestrzegł.

Kleszcze mogą przenosić poważne choroby

W Polsce szacunkowa liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu waha się od 150 do ponad 250 rocznie. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w północno-wschodnich regionach Polski (stanowiących do 80% zakażeń w danym roku). Aby skutecznie chronić się przed zakażeniem, konieczne jest otrzymanie trzech początkowych dawek szczepionki wraz ze szczepieniami przypominającymi co 3-5 lat. Szczepienie w okresie zimowym lub wczesną wiosną zapewnia ochronę przed rozpoczęciem aktywności kleszczy (od kwietnia do października).

Choroby przenoszone przez kleszcze obejmują, oprócz kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozę, tularemię, ludzką anaplazmozę granulocytarną, grupę gorączki plamistej i babeszjozę . Leśnicy, osoby zapuszczające się poza obszary miejskie, a także wędrowcy i biegacze w parkach miejskich są narażeni na spotkanie z kleszczami. Największe skupisko kleszczy znajduje się w szczątkach leśnych i na terenach trawiastych. Psy również mogą przenosić kleszcze podczas spacerów.

Kleszcze są małe, zwykle mają około 1,5 milimetra długości, co wymaga dokładnego zbadania całego ciała, aby mieć pewność, że nie zostaną przeoczone. Zazwyczaj wgryzają się w skórę potencjalnych żywicieli w najbardziej wrażliwych miejscach – na głowie, za uszami, na szyi, ramionach, pod pachami, w pachwinie lub za kolanami.

WIDEO: „Wojna nie jest już abstrakcją”. Donald Tusk wygłosił przemówienie

GIS ostrzega przed zagrożeniami w lesie. Jest apel o święto majowe - INFBusiness

Mateusz Balcerek /pbi/PAP, polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *