Prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń"
– Nie dostałem żadnych zastrzeżeń ws. osoby Tomasza Szatkowskiego – stwierdził w "Gościu Wydarzeń" prezydent Andrzej Duda. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim ocenił, iż sprawa byłego ambasadora przy NATO jest "bardzo dziwna" i stanowi "wielki zbiór pomówień". Przyznał ponadto, że jest zadowolony z wyniku głosowania w Sejmie ws. depenalizacji aborcji.
Donald Tusk mówił w piątek w Sejmie, że w 2019 roku Służba Kontrwywiadu Wojskowego zarzuciła byłemu ambasadorowi Polski przy NATO Tomaszowi Szatkowskiemu „nieprawidłowe obchodzenie się z dokumentami niejawnymi, kontakty z zagranicznymi służbami specjalnymi” oraz „uzyskiwanie nieuprawnionych korzyści majątkowych”.
Zdaniem premiera Szatkowskiego podejrzewano też o „opieranie się na sugestiach i inspiracjach zagranicznych firm przy sporządzaniu ważnych dokumentów państwowych dotyczących bezpośrednio bezpieczeństwa państwa„.
Do sprawy odniósł się w „Gościu Wydarzeń” prezydent Andrzej Duda, który stwierdził, że Szatkowski przed zostaniem ambasadorem „otrzymał wszystkie potrzebne poświadczenia”. – Miał również dostęp do dokumentów niejawnych, który mu został udzielony przez polskie służby, wiec podlegał wszystkim sprawdzeniom – zauważył.
Zobacz także
Prezydent o sprawie Szatkowskiego: Nie wiem, czy premier w ogóle mówi prawdę
Jak przypomniał Duda, Szatkowski kandydował ostatnio na ważne stanowisko w NATO (zastępcy sekretarza Sojuszu – red.) i w związku z tym był poddawany kontroli kontrwywiadowczej służb Paktu. – Ja nie dostałem żadnych zastrzeżeń ws. jego osoby – zapewnił.
Wyjaśnił również, że nie przychylił się do wniosku o odwołanie ambasadora z funkcji, ponieważ był on zaangażowany w przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie i „zmiana akurat w tamtym momencie byłaby nieuzasadniona”. – W momencie, gdy zwrócono się do mnie z propozycją odwołania ambasadora Szatkowskiego, to żadne zarzuty nie były mu stawiane – podkreślił.
– Później, gdy odmówiłem, pojawiła się jakaś notatka, rzekomo z 2019 roku. Jednak jak to się stało, że po 2019 roku wszystkie służby wydały panu Szatkowskiemu poświadczenia konieczne do tego, żeby przez ostatnie lata sprawował funkcję naszego przedstawiciela w NATO? Nie wiem, skąd wzięła się ta notatka. Nie wiem, czy pan premier Tusk w ogóle mówi prawdę – dodał.
Głowa państwa oczekuje, że „ta sprawa będzie wyjaśniona”. – Póki co jest dla mnie jednym wielkim zbiorem pomówień. Ta sprawa jest naprawdę bardzo dziwna – podkreślił.
Tomasz Szatkowski pozostanie doradcą Andrzeja Dudy
Tomasz Szatkowski – zdaniem prezydenta – miał szansę na stanowisko zastępcy szefa NATO, bo „nie zgłaszano wobec niego żadnych zastrzeżeń„. – Ale teraz już tych szans nie ma – uznał.
Zadeklarował, iż były ambasador pozostanie jego doradcą. Uznał, że Szatkowski jest „po prostu pomawiany”. Pytany, jak wyobraża sobie zatem dalszą współpracę z premierem, stwierdził, że nigdy nie było tajemnicą, że pomiędzy nim a ekipą rządzącą jest „cały szereg rozbieżności„. – Gdyby ich nie było to pewnie bylibyśmy po jednej stronie stronie sceny politycznej, a tak nigdy nie było – dodał.
Duda podkreślił, że najważniejszą obecnie sprawą jest bezpieczeństwo Polski. – Jedyne, co mnie w tym względzie zaniepokoiło to doniesienia o redukcji wydatków na obronę, ale szef MON zapewnił mnie, że nic o tym nie wie i ja to przyjąłem. Pytanie, co dalej będzie się działo w tej sprawie. Zrobię wszystko, żeby poziom wydatków na obronność był utrzymany – zapewnił.
Projekt o terminacji ciąży odrzucony. „Jestem zadowolony z wyniku głosowania”
Prezydent odniósł się również do odebrania immunitetu byłemu szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi. – Sejm podjął decyzję, ja nie będę jej komentował. Rozumiem, że sprawa będzie wyjaśniana – stwierdził.
Skomentował też decyzję Sejmu ws. projektu Lewicy dotyczącego depenalizacji i dekryminalizacji aborcji. Przyznał, iż z wyniku głosowania, gdzie dzięki głosom części PSL i nieobecności trzech posłów KO propozycja zmian w prawie została odrzucona, jest zadowolony.
– W moim przekonaniu to rozsądna decyzja. Jeżeli aborcja jest generalnie zakazana, z kilkoma wyjątkami, to te zakazy powinny być sankcjonowanie prawnie. Jeżeli nie będzie sankcji to zakaz staje się iluzoryczny – dodał.
Na pytanie o stan zdrowia prezydenta USA Joe Bidena, która jest ostatnio głównym tematem za oceanem, odparł: – Jest to kondycja zwyczajna dla człowieka, który ma 80 lat. To nie jest młody człowiek. To jest 80-latek i ten wiek ma swoje uwarunkowania, zresztą bywa tak, że ludzie znacznie młodzi są w gorszej kondycji niż prezydent Biden – ocenił.
Przyznał jednocześnie, że w lepszej kondycji jest Donald Trump, ale jest on młodszy od Bidena. Pytany, który z nich byłby lepszym prezydentem dla Polski, Duda odpowiedział, że „przyjmiemy każdą decyzję, którą podejmą Amerykanie„.
Wołyń a relacje Polski i Ukrainy. „Zełenski obiecał, że zajmie się sprawą”
W „Gościu Wydarzeń” poruszona została kwestia wejścia Ukrainy do NATO. Andrzej Duda stwierdził, iż „nie wyobraża sobie” przyjęcia tego kraju do Sojuszu w trakcie wojny. – Gdyby Ukraina została przyjęta teraz, to natychmiast zacząłby obowiązywać artykuł 5 o kolektywnej obronie i państwa NATO musiałyby się włączyć do wojny, a tego dzisiaj nikt nie chce – wyjaśnił.
Mówił ponadto rzezi wołyńskiej, której rocznicę obchodziliśmy w czwartek 11 lipca. Andrzej Duda przypomniał, że „ekshumacja i poszukiwania były realizowane„, a kolejne wnioski czekają na rozpatrzenie. – Na spotkaniu w Warszawie prosiłem Wołodymyra Zełenskiego, żeby poparł te wnioski (…). Obiecał mi, że zajmie się tą sprawą, że się nią zainteresuje – dodał.
Część polskich polityków uważa, że Polska powinna mocniej naciskać na Ukrainę w sprawie Wołynia. Mówił o tym w czwartek w Polsat News Paweł Kukiz. Inne zdanie ma w tej sprawie Andrzej Duda, który stwierdził, że „ma wątpliwości, czy stawianie ultimatum w tej sprawie państwu, które zostało zaatakowane przez Rosję i dzisiaj się broni, jest dobrym pomysłem”.
– Uważam, że trzeba rozmawiać. Spokojne dążenie do prawdy i elementarnego prawa rodzin do pochowania swoich najbliższych zostanie przez naszych sąsiadów z Ukrainy zrealizowane – podsumował.
Pozostałe odcinki „Gościa Wydarzeń” dostępne są TUTAJ.
WIDEO: Co jeśli rosyjska rakieta nadleci nad Warszawę? R. Trzaskowski odpowiada
Polsatnews.pl
Источник