Przemówienie Andrzeja Dudy podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie
– Józef Piłsudski mawiał: "I ni z tego ni z owego, mamy Polskę od pierwszego". Dobrze wiedział, jak straszliwym trudem całych pokoleń okupione było tamto odzyskanie przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda. 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości.
– Powrót RP na mapę był zakończeniem wojny i zaprowadzenia pokoju – mówił prezydent Andrzej Duda podczas głównych uroczystości, które rozpoczęły się w południe na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W wydarzeniu brali udział najważniejsi politycy, marszałkowie Sejmu i Senatu Szymon Hołownia oraz Małgorzata Kidawa-Błońska, a także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
– To wielkie dzieło zrealizowane przez tych, których nazywamy dzisiaj Ojcami Niepodległości. Ale czy tylko to? Czy nie było tak, że powrót na mapę dużego państwa był ważny dla ustroju przyszłego świata, w którym już nie będzie wojny – mówił prezydent.
Podkreślał, że „jesteśmy częścią wolnego świata, także w znaczeniu politycznym”. – Polska jest niepodległa, suwerenna. Jesteśmy częścią Unii Europejskiej i NATO – wymieniał. Prezydent dodał, że Stany Zjednoczone, stojąc na czele NATO, są gwarantem bezpieczeństwa w Europie.
– Nie mamy żadnych wątpliwości, że jeśli będziemy silni, to w naszej części Europy będzie trwał pokój – zaznaczał. – Mrzonką jest, że Europa może sama zapewnić sobie bezpieczeństwo – stwierdził Duda.
Święto Niepodległości. Główne obchody w Warszawie
Uroczystość rozpoczęła się od odprawy wart. Meldunek prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP złożył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła. Następnie prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie złożyli wieńce od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a potem – przed znajdującym się przy pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po południu ulicami stolicy przechodzi Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy ruszyli z ronda Dmowskiego, dalej Alejami Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego i ulicami: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia Stadionu Narodowego. Zgromadzenie zaplanowano w godzinach 14-20. Tegoroczny przemarsz odbywa się pod hasłem: „Wielkiej Polski, moc to my”.
Relacja z Marszu Niepodległości dostępna jest TUTAJ.
Uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w poniedziałek rano. Prezydent Andrzej Duda, a także przedstawiciele partii politycznych złożyli wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia złożył wieniec przed Pomnikiem Lotników w Otwocku.
W Belwederze z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Następnie w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza św. za Ojczyznę z udziałem m.in. pary prezydenckiej. Wieczorem będzie miał tam miejsce koncert patriotyczny pt. „Z Polskich Gór ku Wolności”. Podobne wydarzenia zaplanowano także w Cytadeli Warszawskiej oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego.
11 listopada. Uroczystości w innych miastach
Święto Niepodległości będzie uroczyście obchodzone w całym kraju. W Poznaniu, w parku im. św. Jana Pawła II po oficjalnej uroczystości, czyli apelu pamięci, odśpiewaniu hymnu i salwach armatnich zaplanowano piknik rodzinny, przygotowany m.in. przez jednostki straży pożarnej, policji i wojska. W Rzeszowie uroczystości odbędą się na placu Wolności przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W Lublinie po mszy św. w intencji ojczyzny uczestnicy przemaszerują na Plac Litewski, gdzie odśpiewają hymn, złożą kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Józefa Piłsudskiego.
W Krakowie po mszy w Katedrze Wawelskiej uczestnicy obchodów otrzymają biało-czerwone flagi, a następnie pochód patriotyczny przejdzie z Wawelu, przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską na plac Jana Matejki. Tam zaplanowano uroczystość patriotyczną przed Grobem Nieznanego Żołnierza, którą zakończy defilada z udziałem pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych oraz formacji kawalerii konnej. Wieczorem na Rynku Głównym odbędzie się 89. Krakowska Lekcja Śpiewania pod tytułem „Radosna Niepodległości”.
We Wrocławiu odbędzie się organizowana przez magistrat oraz Centrum Historii Zajezdnia Radosna Parada Niepodległości. W Katowicach obchody zaplanowano na pl. Bolesława Chrobrego, gdzie po apelu pamięci i salwie honorowej przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożone zostaną wieńce. W archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną tego dnia w 1918 r. naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
WIDEO: Marek Jakubiak "polskim Trumpem"? "Mówię to, co myślę, tak jak on"
Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Źródło