
Polska stara się o zatwierdzenie przez Komisję Europejską pomocy państwa niezbędnej do budowy pierwszej elektrowni jądrowej.
Polska prosi KE o poparcie publicznego finansowania niezbędnego do utworzenia pierwszej elektrowni jądrowej. – Komisja może się nie zgodzić lub narzucić warunki, które mogą być dla nas trudne do zaakceptowania – przyznał Wojciech Wrochna, przedstawiciel rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w wywiadzie dla „Czystej Polski”. Jednocześnie zauważył, że „jest to trudna i długa procedura, ale pozostaję pełen nadziei”.
Pod koniec marca tego roku wygasła umowa na projekt elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu . Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Wojciech Wrochna, zapewnił w programie „Czysta Polska” w Polsat News , że nie oznacza to wstrzymania prac budowlanych.
– Mieliśmy bardzo trudne rozmowy ze stroną amerykańską, szczególnie z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel, ale udało nam się osiągnąć porozumienie – potwierdził.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa. Działania zostaną zintensyfikowane
Podkreślił, że przed wygaśnięciem pierwszego kontraktu osiągnięto konsensus w sprawie drugiego, tymczasowego kontraktu. „Ten pozostanie w mocy do czasu sfinalizowania głównego kontraktu, który dotyczy projektu i budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Więc w tym momencie jesteśmy zabezpieczeni ” – stwierdził.
Wrochna zapewnił, że nie będzie żadnych przerw w realizacji projektu. Wskazał również, że w najbliższej przyszłości należy przyspieszyć prace. – Aby dostosować się do harmonogramu i zbudować elektrownię zgodnie z planem. Do 2035 r. chcemy zakończyć budowę, a rok później prąd powinien płynąć do sieci – zadeklarował.
Elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino. Potrzebna zgoda KE
Przedstawiciel rządu ujawnił, że wśród elementów niezbędnych do budowy elektrowni, mamy już zapewnioną „technologię, wykonawcę i lokalizację”. Obecnie główny nacisk kładzie się na kwestie finansowe.
– Finansowanie tego projektu obejmuje dwa strumienie prac – 30% finansowania kapitałowego i 70% długu . Rząd niedawno uchwalił ustawę, która gwarantuje ponad 60 mld zł na pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – przypomniał Wrochna.
– Obecnie musimy zabezpieczyć finansowanie dłużne. Został wyznaczony doradca, który zajmie się aspektem finansowania dłużnego – wspomniał.
Ponadto rząd musi uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. – Komisja może potencjalnie się nie zgodzić lub ustalić warunki, które mogą być dla nas trudne do zaakceptowania. Niemniej jednak obecnie jesteśmy zaangażowani w te dyskusje i postępują one pozytywnie. To niewątpliwie wymagający i długotrwały proces, ale podtrzymuję pozytywne nastawienie – stwierdził.
Jednocześnie wyraził przekonanie, że Bruksela będzie postrzegać „energię jądrową” nie jako „fantazję”, lecz jako niezawodne źródło w systemie zapewniające czystą energię.
WIDEO: „Zaraźliwy przykład rumuński”. Sasin o cyberataku na PO

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Źródło