
Polacy coraz częściej negatywnie oceniają Kościół katolicki
Coraz więcej Polaków ma nieprzychylną opinię o Kościele Rzymskokatolickim, zgodnie z wynikami najnowszego badania. Prawie połowa (45%) respondentów wyraziła takie nastawienie, podczas gdy tylko 3% podzielało przeciwną perspektywę. Tendencja krytyki wobec duchowieństwa nasila się.
Jak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej, 45% Polaków negatywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego , podczas gdy 42% ankietowanych postrzega ją pozytywnie.
W porównaniu do badania przeprowadzonego pół roku wcześniej, opinie dotyczące działalności Kościoła Rzymskokatolickiego pogarszają się . Odsetek osób, które oceniają działalność Kościoła negatywnie, wzrósł o 4 punkty procentowe. Odwrotnie, odsetek osób, które oceniają ją pozytywnie, spadł o 6 punktów procentowych .
Autorzy badania zauważyli, że pozytywny wizerunek Kościoła wiąże się z aktywnym uczestnictwem w praktykach religijnych .
Badanie Kościoła Katolickiego: Coraz większa krytyka ze strony Polaków
Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, a także respondenci o poglądach prawicowych, są bardziej skłonni do popierania działalności Kościoła. Do tej grupy należy większy odsetek starszych respondentów (55+), mieszkańców wsi, osób z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, emerytów i rencistów, rolników oraz osób o niskich dochodach na osobę (poniżej 2999 zł).
Natomiast wyborcy Koalicji Obywatelskiej i osoby identyfikujące się z lewicą częściej krytykują Kościół niż inni. Podwyższone poziomy negatywnych ocen odnotowano również wśród mieszkańców dużych miast, respondentów z wyższym wykształceniem, kadry zarządzającej i osób o wysokich dochodach na mieszkańca (od 4000 zł wzwyż).
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach od 6 do 16 marca 2025 r. metodą mieszaną na reprezentatywnej próbie 1047 dorosłych mieszkańców Polski wybranych z rejestru PESEL.
WIDEO: Intensywne napięcie w związku ze sporem w Sejmie. Poseł do Parlamentu Europejskiego nazywa to „żenującym”

Michał Blus /pbi/polsatnews.pl/PAP
Źródło