Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wielka Sobota. Błogosławieństwo pokarmów w Świątyni Opatrzności Bożej - Gospodarka i Biznes News

Wielka Sobota. Błogosławieństwo pokarmów w Świątyni Opatrzności Bożej

Wielka Sobota. Błogosławieństwo pokarmów w Świątyni Opatrzności Bożej
Wiadomości Polsatu

W Wielką Sobotę w kościołach dokonuje się błogosławieństwa pokarmów przeznaczonych na święto wielkanocne. W Temple of Providence metropolita warszawski, arcybiskup Adrian Galbas, dokona tego błogosławieństwa. Wieczorem odbędzie się najważniejsza msza w roku – liturgia Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota oznacza kolejny dzień Triduum Paschalnego obchodzonego przez Kościół Katolicki. Jest to okres charakteryzujący się spokojem i kontemplacją.

W kościołach ołtarz pozostaje pusty – pozbawiony obrusów, świeczników lub jakichkolwiek ozdób i akcesoriów do mszy. Tabernakulum jest otwarte i puste, bez obecności Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium centralnie umieszczony jest krzyż dostępny do adoracji.

– W tym dniu, zbliżając się do krzyża, powinniśmy uklęknąć ze czcią przed Ukrzyżowanym Chrystusem – podkreślił liturgista ks. Mateusz Kielarski.

Przypomniał, że przed południem kościoły błogosławią jedzenie na świąteczny stół. Wierni przynoszą kosze zawierające jajka, wędliny, chleb, sól, chrzan i kawałek ciasta.

W Świątyni Opatrzności Bożej pokarmy zostaną pobłogosławione przez metropolitę warszawskiego, arcybiskupa Adriana Galbasa .

Wielkanoc. Wielka Sobota w kościołach

W Wielką Sobotę wierni odwiedzają kościoły, gromadząc się wokół grobów Pańskich , gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Znajduje się on w centrum, przykryty zasłoną, aby ułatwić medytację nad „tajemnicą zstąpienia Chrystusa do piekieł”.

Ksiądz Kielarski zwrócił uwagę, że podobnie jak w Wielki Piątek , w Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania Mszy Świętej do wieczora. Komunia Święta może być udzielana wyłącznie w formie wiatyku, który jest zarezerwowany dla osób zagrożonych śmiercią.

Dopiero po zapadnięciu zmroku w kościołach rozpoczyna się ostatnia liturgia Triduum Paschalnego – liturgia Wigilii Paschalnej, której ceremonie związane są z Niedzielą Wielkanocną.

Wielkanoc dla wiernych Kościołów Wschodnich

W tym dniu prawosławni i wyznawcy innych obrządków wschodnich również uczestniczą w obchodach Wielkiej Soboty. W tym roku wierni Kościołów wschodnich obchodzą Wielkanoc w tym samym dniu co katolicy, co jest rzadkim zjawiskiem. To wyrównanie miało miejsce również w 2017 roku, a także w 2014 i 2011 roku.

Prawosławna Wielkanoc i inne obrządki wschodnie często występują po Wielkanocy w Kościele Zachodnim, a różnice czasami sięgają pięciu tygodni – jak to było w zeszłym roku. W latach 2022 i 2023 rozbieżność wynosiła zaledwie tydzień, podczas gdy w 2021 r. wydłużyła się do czterech tygodni. Ta różnica wynika z nieco innej metody ustalania daty tego święta.

Wczesnym rankiem w Wielką Sobotę (w niektórych parafiach już w godzinach porannych) w kościołach odprawiane były liturgie ku czci św. Bazylego Wielkiego. Przed odczytaniem Ewangelii podczas tych nabożeństw duchowni zmieniali szaty liturgiczne z ciemnych, wielkopostnych na białe, symbolizujące zmartwychwstanie.

Pokarmy święci się rano – w parafiach wiejskich święcenia odbywają się nie tylko w cerkwiach prawosławnych , ale także podczas podróży do mniejszych miejscowości w obrębie parafii; błogosławieństwa mogą mieć miejsce np. przy przydrożnych krzyżach.

WIDEO: Ksiądz wspomina wizytę papieża Franciszka w Polsce. „Bał się”

Wielka Sobota. Błogosławieństwo pokarmów w Świątyni Opatrzności Bożej - INFBusiness

an/anw/PAP/Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *