
W Wielką Sobotę w kościołach dokonuje się błogosławieństwa pokarmów przeznaczonych na święto wielkanocne. W Temple of Providence metropolita warszawski, arcybiskup Adrian Galbas, dokona tego błogosławieństwa. Wieczorem odbędzie się najważniejsza msza w roku – liturgia Wigilii Paschalnej.
Wielka Sobota oznacza kolejny dzień Triduum Paschalnego obchodzonego przez Kościół Katolicki. Jest to okres charakteryzujący się spokojem i kontemplacją.
W kościołach ołtarz pozostaje pusty – pozbawiony obrusów, świeczników lub jakichkolwiek ozdób i akcesoriów do mszy. Tabernakulum jest otwarte i puste, bez obecności Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium centralnie umieszczony jest krzyż dostępny do adoracji.
– W tym dniu, zbliżając się do krzyża, powinniśmy uklęknąć ze czcią przed Ukrzyżowanym Chrystusem – podkreślił liturgista ks. Mateusz Kielarski.
Przypomniał, że przed południem kościoły błogosławią jedzenie na świąteczny stół. Wierni przynoszą kosze zawierające jajka, wędliny, chleb, sól, chrzan i kawałek ciasta.
W Świątyni Opatrzności Bożej pokarmy zostaną pobłogosławione przez metropolitę warszawskiego, arcybiskupa Adriana Galbasa .
Wielkanoc. Wielka Sobota w kościołach
W Wielką Sobotę wierni odwiedzają kościoły, gromadząc się wokół grobów Pańskich , gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Znajduje się on w centrum, przykryty zasłoną, aby ułatwić medytację nad „tajemnicą zstąpienia Chrystusa do piekieł”.
Ksiądz Kielarski zwrócił uwagę, że podobnie jak w Wielki Piątek , w Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania Mszy Świętej do wieczora. Komunia Święta może być udzielana wyłącznie w formie wiatyku, który jest zarezerwowany dla osób zagrożonych śmiercią.
Dopiero po zapadnięciu zmroku w kościołach rozpoczyna się ostatnia liturgia Triduum Paschalnego – liturgia Wigilii Paschalnej, której ceremonie związane są z Niedzielą Wielkanocną.
Wielkanoc dla wiernych Kościołów Wschodnich
W tym dniu prawosławni i wyznawcy innych obrządków wschodnich również uczestniczą w obchodach Wielkiej Soboty. W tym roku wierni Kościołów wschodnich obchodzą Wielkanoc w tym samym dniu co katolicy, co jest rzadkim zjawiskiem. To wyrównanie miało miejsce również w 2017 roku, a także w 2014 i 2011 roku.
Prawosławna Wielkanoc i inne obrządki wschodnie często występują po Wielkanocy w Kościele Zachodnim, a różnice czasami sięgają pięciu tygodni – jak to było w zeszłym roku. W latach 2022 i 2023 rozbieżność wynosiła zaledwie tydzień, podczas gdy w 2021 r. wydłużyła się do czterech tygodni. Ta różnica wynika z nieco innej metody ustalania daty tego święta.
Wczesnym rankiem w Wielką Sobotę (w niektórych parafiach już w godzinach porannych) w kościołach odprawiane były liturgie ku czci św. Bazylego Wielkiego. Przed odczytaniem Ewangelii podczas tych nabożeństw duchowni zmieniali szaty liturgiczne z ciemnych, wielkopostnych na białe, symbolizujące zmartwychwstanie.
Pokarmy święci się rano – w parafiach wiejskich święcenia odbywają się nie tylko w cerkwiach prawosławnych , ale także podczas podróży do mniejszych miejscowości w obrębie parafii; błogosławieństwa mogą mieć miejsce np. przy przydrożnych krzyżach.
WIDEO: Ksiądz wspomina wizytę papieża Franciszka w Polsce. „Bał się”

an/anw/PAP/Polsatnews.pl
Źródło