
Donald Tusk zadeklarował w środę, że rząd wdroży rozporządzenie „bez zbędnej zwłoki”
Rząd uchwalił rozporządzenie dotyczące zawieszenia wniosków o azyl. Rozporządzenie to wchodzi w życie od czwartku na okres 60 dni. Według kancelarii premiera projekt został zatwierdzony w trybie obiegowym. Donald Tusk oświadczył w środę, że Rada Ministrów zajmie się rozporządzeniem „bezzwłocznie”.
Tymczasowe ograniczenie możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową przez rząd rozpoczęło się w czwartek. Odpowiednie rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i obowiązuje od dnia publikacji .
Zawieszenie wniosków o azyl zostało wprowadzone na granicy polsko-białoruskiej na okres 60 dni od daty wejścia w życie rozporządzenia. Zgodnie z informacjami z Kancelarii Premiera, dokument został zatwierdzony w trybie obiegowym .
„ Białoruś od kilku lat prowadzi zorganizowaną kampanię mającą na celu zakłócenie porządku publicznego w naszym kraju, jak i w innych krajach UE . Efektem tej operacji jest znaczny wzrost liczby nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej ” – poinformował urząd.
Zatwierdzono rozporządzenie rządowe. „Bez zbędnej zwłoki”
Jak wspomniał Donald Tusk w środę wieczorem na Platformie X, rząd przyjmie rozporządzenie , które zawiesza prawo do składania wniosków o azyl, jak stwierdził, „bez chwili zwłoki”.
Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda , który podpisał ustawę o ograniczeniu prawa do azylu , wypowiedział się na temat rozporządzenia. – Panie Premierze, zachęcam Pana do wdrożenia tego rozporządzenia i do podjęcia aktywnych działań na rzecz ochrony polskiej granicy – zwrócił się do szefa rządu.
Ograniczenie prawa do azylu. Straż Graniczna dokona przeglądu wyjątków
Ważność rozporządzenia może zostać przedłużona, za zgodą Sejmu , o dodatkowe 60 dni. Dokument pozwala funkcjonariuszom Straży Granicznej przyjmować wnioski o ochronę międzynarodową od małoletnich bez opieki, osób w ciąży oraz osób, które mogą wymagać szczególnej uwagi, zwłaszcza ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Wyjątek będzie dotyczył również osób , co do których przy ocenie świadczonych usług zachodzą okoliczności, które „ wyraźnie wskazują na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy w kraju, z którego przybyły” w Polsce .
Granica polsko-białoruska. Potencjalny wzrost prób przekroczenia granicy
W marcu nastąpił znaczny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski. Od początku roku do 20 marca odnotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w tym prawie 1,4 tys. przypadków w marcu.
Rząd zaznaczył również, że w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie nastąpi kolejny wzrost liczby prób przekroczenia granicy.
„Wciąż mają miejsce agresywne i zorganizowane działania cudzoziemców , które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia polskich oficerów i żołnierzy ” – dodano.
WIDEO: Andrzej Szejna ma problemy z alkoholem. „Radosław Sikorski dowiedział się dwa dni temu”

wb / Polsatnews/pap
Źródło