Wybory prezydenckie 2025. Głosowanie przez pełnomocnika. Do kogo skierowany jest wniosek?

Wybory prezydenckie 2025. Głosowanie przez pełnomocnika. Do kogo skierowany jest wniosek?
iStock / Pixabay

Wybory prezydenckie 2025. Głosowanie przez pełnomocnika. Kto może się o nie ubiegać?

Głosowanie przez pełnomocnika służy jako środek zaradczy dla osób, które mogą napotkać trudności w głosowaniu osobistym z powodu problemów zdrowotnych, ograniczeń mobilności lub wieku. Prawo pozwala innej upoważnionej osobie oddać głos w ich imieniu, z zastrzeżeniem określonych warunków. Kto kwalifikuje się do tej opcji i jakie kroki należy podjąć?

Proces głosowania przez pełnomocnika podlega ścisłym wytycznym. Aby ograniczyć potencjalne nadużycia, przepisy jasno określają, kto może korzystać z tej opcji, niezbędną dokumentację i obowiązujące ograniczenia. 

Kto ma prawo głosować przez pełnomocnika? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami głosowanie przez pełnomocnika jest dostępne dla osób, które ze względu na stan zdrowia, wiek lub inne ograniczenia nie mogą osobiście stawić się w lokalu wyborczym.

Inicjatywa ta ma na celu zagwarantowanie równych praw wyborczych i zwiększenie uczestnictwa osób, które w przeciwnym razie mogłyby zostać zmarginalizowane.

Oto lista osób uprawnionych do korzystania z tej metody głosowania: 

  • osoby niepełnosprawne – wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; dotyczy to także osób uznanych przez organ rentowy za całkowicie niezdolne do pracy i niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a także zaliczonych do I lub II grupy inwalidów albo trwale niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek opiekuńczy,
  • osoby starsze – osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat. 

Kto może pełnić funkcję pełnomocnika?

Jak podano na stronie gov.pl, pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca czynne prawo wyborcze , czyli obywatelstwo polskie, mająca ukończone 18 lat i niebędąca osobą pozbawioną praw publicznych.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka ograniczeń. Ta rola nie może być pełniona przez kandydata startującego w tych wyborach. Ponadto jedna osoba może pełnić funkcję pełnomocnika dla maksymalnie dwóch wyborców, przy czym co najmniej jeden musi być bliskim członkiem rodziny. 

Jak zezwolić na głosowanie przez pełnomocnika?

Aby wyznaczyć inną osobę do głosowania w Twoim imieniu, musisz: 

  • złożyć wniosek – formularz można uzyskać w urzędzie gminy (od burmistrza, prezydenta miasta lub władz lokalnych). Po wypełnieniu należy go złożyć w urzędzie osobiście, pocztą lub za pośrednictwem upoważnionego przedstawiciela,
  • dołącz niezbędne dokumenty – jeżeli dotyczy, dołącz kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności,
  • udzielić pisemnej zgody pełnomocnika – osoba wyznaczona na pełnomocnika musi wyrazić zgodę na pełnienie tej roli,
  • określić ramy czasowe sporządzenia dokumentu pełnomocnictwa – po złożeniu wniosku urząd skontaktuje się z wyborcą w celu ustalenia daty i miejsca podpisania dokumentu,
  • Źródło

    No votes yet.
    Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *