Pociągi staną na godzinę
W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu i wtedy zacznie obowiązywać czas zimowy. W związku z tym PKP opracowało specjalny rozkład jazdy, dzięki któremu uniknie opóźnień. Wiążę się to jednak z długimi postojami na stacjach.
Czas zimowy zacznie obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę, z 26 na 27 października o godzinie 3:00 w nocy. Zegarki należy wówczas przestawić na godzinę 2:00. W dobie smartfonów i zegarów cyfrowych, godzina zazwyczaj przestawia się sama.
W związku z przestawieniem czasu wystąpią spore utrudnienia na kolei. Jak przekazuje PKP w momencie zmiany godziny na torach będzie 27 pociągów pasażerskich.
Zmiana czasu na zimowy. Tak pojadą pociągi
Kolej zdecydowała opracować zaktualizowany rozkładu jazdy i postój wszystkich składów.
W weekendową noc pociągi zatrzymają się na 60 min na najbliższej stacji, a następnie ruszą w dalszą drogę. Dzięki temu nie powstaną żadne opóźnienia. Składy wyjeżdżające 27 października będą kursować normalnie i nie zakłada się już postojów.
„Postój obejmie 13 pociągów PKP Intercity, 2 RegioJet, 4 składy Kolei Mazowieckich, 1 Kolei Śląskich, 2 SKPL Cargo, 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, 2 warszawskiej SKM oraz 1 POLREGIO” – przekazuje PKP w komunikacie.
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy koniec tego rozwiązania?
Zmiana czasu na zimowy została wprowadzona na początku XX wieku i miała wydłużyć korzystanie ze światła dziennego i przynieść oszczędność energii elektrycznej. W Polsce po raz pierwszy zastosowano to rozwiązanie w 1919 roku, ale na stałe zaczęło obowiązywać w 1977 roku.
W ostatnich latach wielokrotnie podejmowano dyskusję na temat zasadności zmiany czasu. Głównym argumentem przeciw jest rozwój technologii i szeroki dostęp do energii elektrycznej, przez co praca nie jest uzależniona od światła dziennego.
W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, z której wynikało, że większość głosujących nie chce zmiany czasu. W 2019 roku zatwierdzono plan zniesienia tego rozwiązania, ale ostatecznie do tego nie doszło.
W 2021 roku opublikowano komunikat dotyczący zmian czasu w 2022-2026 roku. Wynika z niego, że przynajmniej do 2026 roku będziemy nadal przestawiać zegarki.
WIDEO: Spotkanie Macierewicza z tajemniczym Rosjaninem. Tomczyk o szczegółach
Aldona Brauła / ab/pbi / polsatnews.pl
Źródło