
Premier Donald Tusk poinformował, że rząd kończy prace nad regulacjami, które mają wesprzeć polskie firmy w procesach zamówień publicznych.
– Jesteśmy na końcowym etapie prac nad projektem ustawy, która pozwoli nam w pełni wykorzystać europejskie regulacje z korzyścią dla polskich przedsiębiorstw w zakresie zamówień publicznych – powiedział Tusk.
Tusk rozmawia o nowych przepisach dla polskich przedsiębiorców
Dodał, że rząd będzie opierał się między innymi na orzeczeniach sądów europejskich, które skutecznie otwierają drogę do uwzględnienia norm europejskich jako jednego z kryteriów w procedurach zamówień publicznych.
– Jeśli firma z krajów takich jak Chiny, Indie czy Turcja weźmie udział w przetargu, mając już przewagę wynikającą z mniejszych obciążeń regulacyjnych, polscy przedsiębiorcy otrzymają dodatkowe punkty w konkursie, co sprawi, że nie będą w niekorzystnej sytuacji – zapewnił Tusk.
Zaznaczył również, że rząd będzie szukał metod i procesów, które pozwolą polskim przedsiębiorcom skutecznie konkurować w przetargach z firmami europejskimi. – Jesteśmy zaangażowani w tę koncepcję, dbając o to, aby polskie firmy mogły odnosić sukcesy w konkurencji z innymi – tłumaczył premier Donald Tusk.
Orzeczenia TSUE
Wyrok TSUE z 2024 r. w sprawie dostępu podmiotów zagranicznych do unijnego rynku zamówień publicznych został już wykonany przez spółkę PKP PLK, operatora infrastruktury kolejowej, która wykluczyła niektóre podmioty zagraniczne z przetargu na modernizację linii kolejowej Białystok-Ełk za 6 mld zł.
Wykonawcy spoza UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ci z krajów niebędących stroną Porozumienia WTO w sprawie zamówień publicznych, w tym Turcja i Chiny, zostali wykluczeni. W trakcie procesu nie zgłoszono żadnych sprzeciwów.
W orzeczeniu z 22 października 2024 r. w sprawie dostępu podmiotów zagranicznych do rynku zamówień publicznych UE TSUE orzekł, że dostęp podmiotów z państw trzecich, które nie są sygnatariuszami umów regulujących europejskie przepisy dotyczące zamówień publicznych, nie jest gwarantowany i takie podmioty mogą napotkać ograniczenia w dostępie do rynku zamówień publicznych UE.