„Konsekwencje dla każdej piątej kompanii”. Analiza

Rynek pracy. Najczęstsze powody zmiany pracodawcy

Rynek pracy. Najczęstsze powody zmiany pracodawcy TVN24

Badanie przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny ujawnia, że brak obcokrajowców na polskim rynku pracy miałby wpływ na co piątą firmę. PIE zauważył, że w latach 2021–2023 imigranci przyczynili się do 18 procent wzrostu gospodarczego Polski.

Pracownicy zagraniczni są niezbędni dla polskiego rynku pracy, co pokazują zarówno dowody statystyczne, jak i opinie właścicieli firm. Potencjalne usunięcie cudzoziemców z tego rynku doprowadziłoby do poważnych wyzwań dla wielu firm — od trudności w realizacji zamówień po spadek jakości usług i ewentualną konieczność ograniczenia działalności. Tylko ograniczona liczba firm uznałaby za łatwe zastąpienie ich polskimi pracownikami, jak podkreśla PIE.

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że od 2022 do 2024 r. liczba pracowników zagranicznych w Polsce wzrosła o 33%. Pod koniec marca 2025 r. w ZUS-ie było 1 210 027 osób ubezpieczonych, które we wnioskach o ubezpieczenie emerytalne i rentowe zadeklarowały obywatelstwo inne niż polskie, jak podaje „Tygodnik Gospodarczy PIE”.

Zdecydowana większość — 94% — to cudzoziemcy zatrudnieni na podstawie umów o pracę, umów zlecenia lub umów agencyjnych, a pozostałe 6% to osoby prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem. Pod koniec 2024 r. cudzoziemcy stanowili 7,3% wszystkich osób ubezpieczonych w ZUS.

Polskie firmy zatrudniają cudzoziemców

Według badania PIE z maja 2025 r. około jedna trzecia z 500 przebadanych firm zatrudnia obcokrajowców. Dotyczy to głównie dużych firm — 50% — i średnich przedsiębiorstw — 47%. W małych przedsiębiorstwach wskaźnik ten wynosi 35%, podczas gdy w mikroprzedsiębiorstwach wynosi 22%. Firmy z sektora TSL zatrudniają najwyższy odsetek obcokrajowców — 46%, następnie sektor przemysłowy — 40%, a sektor budowlany — 36%. Zarówno w handlu, jak i usługach odsetek ten wynosi 23%.

„W naszym badaniu zapytaliśmy o hipotetyczny scenariusz nieobecności obcokrajowców na polskim rynku pracy. Wyniki pokazują, że co piąta firma byłaby dotknięta brakiem pracowników zagranicznych. Jednak tylko 13% firm dostosowałoby się, zatrudniając więcej polskich pracowników. Pozostałe 67% nie zatrudnia obcokrajowców, więc hipotetyczna nieobecność pracowników zagranicznych nie ma na nie wpływu” – stwierdził PIE.

Rynek pracy i cudzoziemcy

Według co trzeciej firmy, która przyznała się do nieobecności pracowników zagranicznych, skutkowałoby to dłuższymi godzinami pracy dla pozostałego personelu. 32% firm z tej kategorii wyraziło obawy dotyczące swojej zdolności do realizacji zamówień, a 30% przewiduje konieczność ograniczenia działalności lub zaprzestania świadczenia niektórych usług, szczególnie w sektorze budowlanym i TSL.

24% firm, głównie w handlu i TSL, przewiduje spadek jakości usług lub opóźnienia w dostawach z powodu tej nieobecności. Dla 18% firm, zwłaszcza w sektorze produkcji i TSL, brak pracowników zagranicznych może zagrozić ciągłości działalności. Ponadto 15% firm, głównie w sektorze produkcji, rozważa zastąpienie swojej siły roboczej automatyzacją.

PIE przypomniał, że dane makroekonomiczne wskazują, iż w latach 2021–2023 wkład imigrantów przełożył się na wzrost PKB Polski o 0,5 pkt proc. rocznie, co stanowi ok. 18% całkowitego wzrostu.

„Według analiz OECD cudzoziemcy są niezbędni w uzupełnianiu niedoborów kadrowych w zawodach, w których występują deficyty, szczególnie w krajach o rosnącym zapotrzebowaniu na zatrudnienie, takich jak Polska. Podkreśla to, że cudzoziemcy są znaczącym i często niezastąpionym elementem polskiego rynku pracy” – podsumowuje PIE.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *