Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Prezes Mlekovity wzywa do osłabienia złotego: „Istotne zagrożenie” - Gospodarka i Biznes News

Prezes Mlekovity wzywa do osłabienia złotego: „Istotne zagrożenie”

Glapiński: obecnie nie ma przesłanek do zmiany stóp procentowych

Glapiński: na razie nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych TVN24 BiS

Prezes Mlekovity Dariusz Sapiński zaapelował do Rady Polityki Pieniężnej o podjęcie działań mających na celu osłabienie złotego. – Mocny złoty budzi obawy o konkurencyjność polskich eksporterów – twierdzi Sapiński.

Jak stwierdził prezes Mlekovity, na którego powołują się Wiadomości Handlowe, konieczna jest natychmiastowa reakcja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), gdyż osłabienie złotego mogłoby poprawić konkurencyjność polskich eksporterów i ustabilizować sektor mleczarski.

– Rada Polityki Pieniężnej, która nadzoruje politykę walutową, musi wziąć pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znajduje się polski przemysł mleczarski, ważny sektor polskiej gospodarki, i działać szybko, aby osłabić złotego, gdyż jego utrzymująca się siła stanowi ryzyko dla polskiej gospodarki i osłabia jej globalną konkurencyjność – zauważył Sapiński.

Przeczytaj także: Złoty polski najsilniejszy od 7 lat >>>

Spadek rentowności eksportu

Prezes Mlekovita twierdzi, że panujące warunki walutowe sprawiają, że eksport jest mniej opłacalny, co osłabia pozycję polskich producentów na rynkach międzynarodowych.

– Mocny złoty budzi obawy o konkurencyjność polskich eksporterów. Z drugiej strony przyciąga kapitał spekulacyjny z zagranicy, co stanowi poważne zagrożenie dla naszych dostawców – polskich rolników, którym zapewniamy zakup produkowanych przez nich surowców – podkreśla Sapiński, cytowany przez Wiadomości Handlowe.

Prezes Mlekovita ostrzega, że brak interwencji może doprowadzić do poważnych trudności finansowych dla wielu przedsiębiorstw, co może skutkować redukcją miejsc pracy, a nawet bankructwem firm, co negatywnie odbije się na całym sektorze rolno-spożywczym w Polsce.

Zauważa również, że choć mocny złoty obniża koszty importu, może utrudniać długoterminowy rozwój polskich firm nastawionych na sprzedaż międzynarodową.

W ubiegłym tygodniu złoty umocnił się względem euro, a kurs wymiany EUR/PLN spadł do 4,1565.

„Złoty, podobnie jak inne waluty w naszym regionie Europy, zyskał na wartości ze względu na wzrost nastrojów wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pobudzony doniesieniami o negocjacjach mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie. Złotego wzmacniają również silne fundamenty ekonomiczne i jastrzębie stanowisko Rady Polityki Pieniężnej” – zauważył Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium, w raporcie opublikowanym w poniedziałek.

Glapiński: Mocny złoty ma działanie antyinflacyjne

Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził na konferencji prasowej w lutym, że Rada Polityki Pieniężnej jest zadowolona z silnego złotego ze względu na jego antyinflacyjne oddziaływanie.

Dodał, że Narodowy Bank Polski regularnie przeprowadza badania wśród przedsiębiorców, z których wynika, że kurs złotego „nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce kwestii, którymi się interesują”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *