
W 2024 r. z Krajowego Rejestru Sądowego usunięto rekordową liczbę firm. Ponadto, jak donosił w poniedziałek „Puls Biznesu”, zawieszono największą w historii liczbę indywidualnych działalności gospodarczych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Według gazety, tendencja wzrostu liczby likwidacji firm i zawieszeń działalności gospodarczej jest widoczna każdego roku .
W 2024 r. z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wykreślono 25 tys. firm, co stanowi wzrost o 1,5 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast z CEiDG wykreślono 188,6 tys. indywidualnych działalności gospodarczych, co jest wartością niższą niż w 2023 r.
Likwidacje spółek w Polsce
„Pobito nowy rekord w liczbie zawieszonych działalności gospodarczych. W ubiegłym roku było ich 375,5 tys., co oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu z rokiem 2023. W roku 2024 przywrócono również 190,6 tys. działalności” – szacuje „PB”.
„Usuwanie spółek z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaprzestanie działalności poszczególnych podmiotów gospodarczych to zupełnie normalne zjawisko. Nie ma problemu z polską gospodarką. (…) Wiele przedsiębiorstw powstaje wyłącznie po to, aby skorzystać z obniżonych składek ZUS przez ograniczony czas. Następnie podejmowana jest decyzja o możliwości kontynuowania działalności” – stwierdził Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), w wywiadzie dla gazety.
„Działalność gospodarcza może zostać zawieszona z powodu tymczasowych wyzwań w działalności lub czynników sezonowych. Gdy warunki się poprawiają, znaczna liczba osób wznawia działalność gospodarczą. Zawieszenia są na ogół zjawiskiem dynamicznym” – wyjaśnia.