Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Karol Wójcicki: najprawdopodobniej szczątki rakiety Falcon 9 spłonęły w atmosferze nad Polską - Gospodarka i Biznes News

Karol Wójcicki: najprawdopodobniej szczątki rakiety Falcon 9 spłonęły w atmosferze nad Polską

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

W nocy z wtorku na środę jasne błyski były widoczne w różnych regionach Polski. W sieci pojawiło się wiele amatorskich filmów uwieczniających to zjawisko. Miłośnik astronomii Karol Wójcicki sugeruje, że jest wysoce prawdopodobne, że szczątki rakiety Falcon 9 rozpadły się w atmosferze nad Polską.

„Dokładnie o 4:45 rano resztki drugiej rakiety Falcon 9 (ID 62878), która miała wejść w atmosferę dzisiaj o 05:20 UTC ± 3 godziny, najprawdopodobniej spłonęły w atmosferze nad Polską” – stwierdził Karol Wójcicki na swojej stronie na Facebooku „Z głowy w gwiazdach”.

Dodał także, że dane TLE z wtorku potwierdzają, że obiekt rzeczywiście przelatywał nad Polską o 4:45 rano

System TLE jest wykorzystywany we wszystkich głównych aplikacjach astronomicznych służących do monitorowania sztucznych satelitów i tworzenia map nieba.

Wójcicki przypomniał, że rakieta została wystrzelona 1 lutego 2025 r. z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, co pozwoliło na umieszczenie na orbicie 22 satelitów Starlink z grupy 11-4. Wyjaśnił, że drugi stopień rakiety Falcon 9 ma za zadanie dostarczyć ładunek na wyznaczoną orbitę, po czym zwykle przechodzi kontrolowaną deorbitację.

„SpaceX stosuje tę metodę, aby zminimalizować śmieci kosmiczne. Zazwyczaj przeprowadza się ją nad obszarami oceanicznymi. Dlaczego tym razem deorbitacja została przeprowadzona nad Europą? Trudno to ustalić. W sytuacjach obejmujących misje transportujące ładunki na wyższe orbity, jeśli nie ma wystarczającej ilości paliwa do deorbitacji, drugi stopień pozostaje na orbicie, stopniowo opadając, aż do naturalnego powrotu do atmosfery” – wyjaśnił popularyzator.

Z doniesień krążących w Internecie wynika, że obiekt ten zaobserwowano również nad Niemcami i Danią.

O błysku poinformował lokalny portal eSzamotuły (Wielkopolska). Przed godziną 5 rano na niebie w okolicy odnotowano „duży błysk”, a „jak informowali mieszkańcy, słychać było też wybuch” – podano. (PAP)

agt/ mówić/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *