21. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” rusza w stolicy w najbliższą sobotę. Na publiczność czeka ponad 100 wydarzeń. Jedną z gwiazd będzie hiszpańsko-ormiański skrzypek Ara Malikian .
Na warszawie Singera Ara Malikian zagra w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Widzowie będą mogli uczestniczyć w koncertach, spektaklach teatralnych, spotkaniach literackich, spacerach, warsztatach, pokazach filmów, zwiedzaniu żydowskich cmentarzy. Różnorodny program tworzy całość, której spoiwem jest kultura żydowska.
Imprezę rozpocznie tradycyjnie uroczysty koncert kantorów, który tym razem odbędzie się w Teatrze Kwadrat. Wystąpi nowojorski kantor Yaakov „Yanky” Lemmer wykonujący tradycyjną liturgię hebrajską, folklor jidysz, operę, muzykę Broadwayu, muzykę izraelską i chasydzką.
Jan Emil Młynarski i nowa płyta „Narkotyki”
Mocną stroną Warszawy Singera są od lat koncerty. Na festiwalu zagrają m.in. Adam Makowicz, a także Jan Emil Młynarski & Brass Federacja, prezentując płytę „Narkotyki” – zbiór przedwojennych polskich piosenek łączących liryczne melodie z poetyckimi tekstami.
Po raz pierwszy odbędą się koncerty w kościele pw. św. Antoniego z Padwy: utwory Feliksa Mendelssohna i Ludwiga van Beethovena wykona Royal String Quartet, a jazz zagrają włoscy muzycy: saksofonista Gianluca Lusi, akordeonista Simone Zanchini oraz gitarzysta Luigi Masciari.
Koncert finałowy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wypełni muzyką Ara Malikian, hiszpański skrzypek i kompozytor pochodzenia ormiańskiego. Artysta urodzony w Libanie wyróżnia się oryginalnym wykonywaniem zarówno utworów muzyki klasycznej, jak i autorskich, kompozycji odzwierciedlających kulturę Bliskiego Wschodu, Europy Środkowej, Argentyny i Hiszpanii. Jest także autorem muzyki do filmów Pedra Almodóvara.
Szczególnym wydarzeniem będzie wieczór pamięci Michała Hochmana, który jeszcze w ubiegłym roku występował na Warszawie Singera. Był pierwszym wykonawcą przeboju „Konik na biegunach”. W koncercie pod muzyczną dyrekcją Adama Abramka zaśpiewają m.in.: Ramona Rey, Nina Stiller, Ewa Śnieżanka, Gołda Tencer, Izabela Trojanowska, Urszula, Stanisław Sojka, Piotr Woźniak (syn Tadeusza Woźniaka, przypomni „Zegarmistrza światła”), Andrzej Sikorowski, George Grunwald.
„Dziennik Anne Frank” w wersji teatralnej
Premierę na Warszawę Singera przygotowuje Teatr Lalka. „Dziennik Anne Frank” zaadaptował i reżyseruje Zbigniew Brzoza. Anne, ukrywając się przed Niemcami w Amsterdamie, spisywała przeżycia z perspektywy dorastającej nastolatki. To także wstrząsająca relacja o wojnie i zagładzie. Anne miała 15 lat, gdy w wyniku donosu jej rodzina została aresztowana i deportowana do Auschwitz.
– Nie mamy teraz dobrego czasu i kiepskie nastroje wynikające z niepewności co do jutra – wyjaśnia reżyser. – Naturalne jest, że w takiej sytuacji jak obecna teatry grają lżejszy repertuar, bo takiego potrzebuje publiczność. A jeśli już sięga się po rzeczy poważne, to o najważniejszych sprawach – granicznych doświadczeniach człowieka. Takim tekstem jest „Dziennik Anne Frank”. To nie jest spektakl dla dzieci, ale dla starszych nastolatków.
Po raz pierwszy na festiwalu wystąpią artyści z Serbii. Zaprezentują sztukę Singera „Tajbełe i jej demon”. Z kolei kolektyw teatralny Teatr Śmiechu z Frankfurtu nad Odrą przedstawi aktorsko-lalkowy spektakl inspirowany prozą Brunona Schulza „Republika marzeń” z muzyką na żywo. Przedstawienie wyreżyserował uznany twórca lalkowy Frank Soehnle.
Na widzów czekają też najnowsze spektakle Teatru Żydowskiego, w tym czerwcowa premiera, czyli „Houdini. Odyseja magiczna” w reżyserii Michała Walczaka. Tytułowa Houdini to wdowa usiłująca w czasie seansów spirytystycznych rozwikłać zagadkę śmierci swojego męża, Harry’ego Houdiniego – największego magika w dziejach, pierwszego celebryty Ameryki.
Polską premierę będzie miał film dokumentalny „Ostatnia podróż Kafki” według scenariusza Hansa-Gerda Kocha i w reżyserii Clemensa Schmiedbauera. Rekonstruuje ostatnie etapy życia chorego na gruźlicę pisarza – od jego drogi z Pragi do sanatorium Wienerwald koło Pernitz, poprzez pobyt w Klinice Uniwersytetu Laryngologicznego w Wiedniu, aż do ostatniego przystanku – sanatorium Hoffmanna w Kierling koło Klosterneuburga. Zobaczyć można listy i dokumenty, wysłuchać komentarzy badaczy twórczości Kafki.
Na Warszawę Singera przyjedzie Meir Hen, wnuczka Isaaka Bashewisa Singera
Atrakcją Warszawy Singera będzie „Szosza” Isaaka Bashewisa Singera – słuchowisko na żywo w radiowej Trójce w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza. Akcja toczy się w literackim świecie przedwojennej Warszawy, a tytułowa Szosza jest jedną z bohaterek słodko-gorzkiej romantycznej opowieści. Dodatkową atrakcją po zakończeniu słuchowiska będzie spotkanie z Meir Hen, wnuczką Isaaka Bashewisa Singera.
Gośćmi Żydowskiego Salonu Literackiego będą w tym roku m.in.: Jacek Leociak, Patrycja Dołowy, Elżbieta Ficowska, Grzegorz Gauden, Kristof Zorde.
Tradycją lat ubiegłych na placu Grzybowskim odbędzie się impreza plenerowa Szabat Szalom, w czasie której wszyscy chętni zasiądą przy długim stole z twórcami festiwalu i jego gospodynią Gołdą Tencer, dzieląc się opowieściami, chałką i winem. A potem na placu odbędzie się koncert plenerowy Noc Klezmerów, podczas którego zagra zespół KROKE.
21. Warszawa Singera potrwa do 1 września.
Pełny program na stronie internetowej: festiwalsingera.pl