Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Długoterminowa pogoda IMWM: Kiedy nadejdzie wiosna? Prognozy od marca do czerwca - Gospodarka i Biznes News

Długoterminowa pogoda IMWM: Kiedy nadejdzie wiosna? Prognozy od marca do czerwca

Chociaż ostatnie dni w Polsce charakteryzowały się prawdziwie chłodną zimą, na horyzoncie pojawiają się już oznaki wiosny. Według prognoz IMGW, nadchodzące miesiące mają przynieść zaskakujące temperatury. Jakiej pogody możemy się spodziewać w marcu, kwietniu, maju i czerwcu?
Długoterminowa pogoda IMWM: Kiedy nadejdzie wiosna? Prognozy od marca do czerwca - INFBusiness

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas wyjątkowo ciepła wiosna.

Zdjęcie: Adobe Stock

Małgorzata Krzystała

IMGW opublikowało długoterminową prognozę numeryczną, stworzoną przy użyciu modelu CFS E3 z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Ta prognoza ilustruje zakres anomalii nie tylko w temperaturze, ale także w sumie opadów. Wszystkie znaki wskazują na wyjątkowo ciepłą wiosnę.

Prognoza długoterminowa: Jaka będzie pogoda w marcu i kwietniu?

Na podstawie prognoz IMGW okres od wczesnej wiosny do wczesnego lata będzie charakteryzował się znacznymi anomaliami. W marcu średnie temperatury w niemal całej Polsce mogą być nawet o 1-1,5 stopnia Celsjusza wyższe od średniej długoterminowej z lat 1991-2020. Co to oznacza? Oznacza to, że marzec będzie cieplejszy niż co najmniej 20 przypadków tego samego miesiąca odnotowanych w latach 1991-2020.

Jeśli chodzi o anomalie opadów, możemy spodziewać się stosunkowo suchego miesiąca. W większości regionów IMGW prognozuje, że sumy opadów spadną poniżej średniej z lat 1991–2020 (5–10 mm mniej). Jednak w niektórych obszarach sumy mogą być zgodne ze średnią wieloletnią, szczególnie w południowo-zachodniej i centralnej Polsce, a także w częściach województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Anomalia średniej temperatury dla marca-czerwca 2025 r.

Anomalia średniej temperatury dla marca-czerwca 2025 r.

Zdjęcie: IMWM

Czego możemy się spodziewać w kwietniu? Ten miesiąc prawdopodobnie zaskoczy nas również wskazaniami termometrów. Średnia temperatura powietrza powinna przekroczyć średnią wieloletnią. W niemal całym kraju będzie wyższa o 1,5-2 stopnie, natomiast na północnym zachodzie, zachodzie i południowym zachodzie wzrośnie o 1-1,5 stopnia. Jeśli chodzi o sumę opadów, oczekuje się, że pozostanie ona w granicach średniej dla większości Polski. Oznacza to, że w kwietniu suma opadów będzie podobna do tej odnotowanej w 10 przypadkach tego samego miesiąca w latach 1991-2020. Tylko w niektórych częściach województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego sumy mogą być niższe od normy (o 5-10 mm).

Całkowita anomalia opadów w okresie marzec-czerwiec 2025 r.

Całkowita anomalia opadów w okresie marzec-czerwiec 2025 r.

Zdjęcie: IMWM

Pogoda w maju i czerwcu. Wiosna zapowiada się bardzo obiecująco

Maj przyniesie również anomalie temperatur i opadów. W niemal całej Polsce temperatury mają być o 1-1,5 stopnia cieplejsze w porównaniu do normy z lat 1991-2020. W przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, ten miesiąc ma być bardziej wilgotny. Czego możemy się spodziewać? Wygląda na to, że w niemal całym kraju opady przekroczą średnią długoterminową. Tak więc maj prawdopodobnie będzie bardziej wilgotny niż co najmniej 20 przypadków tego samego miesiąca odnotowanych w latach 1991-2020, przy czym suma opadów może wzrosnąć o 5 do 10 mm, a nawet o 10-20 mm w regionach południowo-zachodnich i centralnych.

Czerwiec, oznaczający początek lata, również ma być cieplejszy niż zwykle. Średnia anomalia temperatury w niemal całej Polsce może osiągnąć 1-1,5 stopnia Celsjusza, a w niektórych obszarach może wynieść 1,5-2 stopnie. Jeśli chodzi o opady, większość regionów ma pozostać w granicach średniej długoterminowej. Jednak odchylenia poniżej normy (o 5-10 mm) mogą wystąpić wzdłuż wybrzeża oraz we wschodniej i centralnej Polsce.

Średnie temperatury odnoszą się do średnich miesięcznych, uwzględniających odczyty termometrów zarówno w dzień, jak i w nocy. Prognozy mogą ulec zmianie i mają charakter eksperymentalny, a nagłe zdarzenia meteorologiczne mogą potencjalnie powodować zmiany warunków pogodowych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *