„Jak decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na większość partnerów handlowych USA, w tym UE, wpłynęła na Pana/Pani pogląd na Stany Zjednoczone?” – to pytanie zadaliśmy uczestnikom badania SW Research dla rp.pl.
Opinia Polaków o USA pogorszyła się z powodu polityki celnej Donalda Trumpa
arbiter
2 kwietnia Donald Trump ogłosił rozpoczęcie wzajemnych taryf (taryf odwetowych) wobec większości partnerów handlowych USA. Początkowa stawka tych taryf (10%) weszła w życie 5 kwietnia, podczas gdy podwyższona stawka została wprowadzona 9 kwietnia. Niemniej jednak, dokładnie w dniu, w którym miały rozpocząć się wyższe taryfy odwetowe, Donald Trump ogłosił 90-dniowe zawieszenie zwiększonych taryf, przy czym taryfy 10% pozostały w mocy.
Donald Trump nie tylko zawiesił cła nałożone na Chiny
Trump nie tylko zniósł cła na Chiny – początkowe wzajemne cła na Chiny wynosiły 34%. Jednak gdy Chiny odpowiedziały cłem w wysokości 34% na import z USA, Trump zadeklarował cła wynoszące łącznie 104%. W odpowiedzi Chiny nałożyły cło w wysokości 84% na towary amerykańskie, co skłoniło Trumpa do podniesienia ceł na wszystkie produkty chińskie do 125%.
Administracja Trumpa uzasadnia zawieszenie podwyżek wzajemnych stawek celnych, stwierdzając, że amerykańscy partnerzy handlowi, których dotyczą te cła, nie podjęli działań odwetowych, a wiele krajów wyraziło chęć negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie. Jednak doniesienia sugerują, że amerykańscy przedsiębiorcy popierający Donalda Trumpa, w tym najbogatszy człowiek na świecie i bliski sojusznik prezydenta USA, Elon Musk, wywierali presję w sprawie taryf. Musk wspomniał podczas rozmowy z włoskim wicepremierem Matteo Salvinim, że przewiduje strefę wolnego handlu między USA a UE (co oznacza zniesienie wszystkich taryf w ich stosunkach handlowych).
Unia Europejska, a w konsekwencji Polska, miała się zmierzyć z 20-procentowym cłem wzajemnym ze strony Stanów Zjednoczonych.
Badanie: 59% osób powyżej 50 roku życia postrzega USA bardziej negatywnie po wprowadzeniu ceł przez Donalda Trumpa
Zapytaliśmy uczestników ankiety SW Research dla rp.pl, w jaki sposób decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na większość partnerów handlowych USA wpłynęła na ich postrzeganie Stanów Zjednoczonych.
51,8% respondentów przyznało, że obecnie postrzega USA bardziej negatywnie.
Z kolei 8,2 procent respondentów postrzega obecnie Stany Zjednoczone w bardziej pozytywnym świetle.
23,5% ankietowanych stwierdziło, że ich pogląd na temat USA nie uległ zmianie.
16,5 proc. ankietowanych nie wyraziło opinii w tej sprawie.
– Wprowadzenie taryf negatywnie wpłynęło na postrzeganie Stanów Zjednoczonych u blisko sześciu na dziesięciu respondentów powyżej 50. roku życia (59%) i 55% osób z wykształceniem wyższym. Pod względem dochodów postrzeganie USA najbardziej pogorszyło się wśród osób zarabiających od 5001 do 7000 zł netto (56%). Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, odsetek ten jest najwyższy wśród mieszkańców miast o liczbie mieszkańców od 100 do 199 tysięcy (63%) – komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, starszy kierownik projektu w SW Research.
Metodologia badań
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research wśród użytkowników internetowego panelu SW Panel w dniach 8-9 kwietnia 2025 r. Analiza objęła próbę 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i starszych. Próba została wybrana losowo i dostosowana za pomocą wag analitycznych, aby odzwierciedlić strukturę demograficzną Polaków w wieku 18 lat i więcej w odniesieniu do kluczowych cech istotnych dla badania. W konstrukcji wag uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.