Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Nie tylko Ukraińcy pobierają w Polsce 800+. Na liście ZUS m.in. Rosjanie i Rumuni - Gospodarka i Biznes News

Nie tylko Ukraińcy pobierają w Polsce 800+. Na liście ZUS m.in. Rosjanie i Rumuni

Nie tylko Ukraińcy, ale także Białorusini, Wietnamczycy i Rosjanie pobierają zasiłek na dzieci. Wystarczy, że są w Polsce legalnie, praca nie jest wymogiem otrzymania świadczenia.
Nie tylko Ukraińcy pobierają w Polsce 800+. Na liście ZUS m.in. Rosjanie i Rumuni - INFBusiness

Foto: MOZCO Mat Szymański – stock.adobe.com

Izabela Kacprzak

Reklama

508,9 tys. dzieci cudzoziemskich pobierało w ubiegłym roku świadczenie wychowawcze 800+. Rok wcześniej blisko 70 tys. więcej – wynika z danych ZUS dla „Rzeczpospolitej”. Od samego początku obowiązywania ustawy uprawnienie do otrzymywania tego świadczenia dotyczy wszystkich cudzoziemców mieszkających z dziećmi legalnie w Polsce – nie tylko z państw UE. Cudzoziemiec musi jednak wykazać, że posiada kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Czy to oznacza, że ZUS bada, czy wnioskodawca pracuje?

Reklama

– Nie. Intencją ustawodawcy nie było uzależnienie wypłaty świadczenia od pracy. Takie same zasady obowiązują więc polskich obywateli i cudzoziemców. Istotne jest, by cudzoziemiec przebywał w Polsce z dziećmi legalnie i nie był tu turystycznie – mówi nam pracownik ZUS.

Mały Ukrainiec z 500+ Społeczeństwo Mały Ukrainiec z 500+

Ukraińskim pracownikom opłaca się sprowadzać do Polski całe rodziny. Już ponad 4,5 tys. ukraińskich dzieci pobiera w Polsce świadczenie z rządowego programu – wynika z danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

– ZUS stosuje zasady wobec wnioskodawców zgodnie z ustawą, która nie wiąże wypłaty świadczenia z obowiązkiem pracy – potwierdza Wojciech Dąbrówka, rzecznik Zakładu.

Nie tylko Ukraińcy pobierają 800+. Na liście beneficjentów są m.in. Rosjanie

Tymczasem rząd zapowiedział rozpoczęcie prac nad zmianą prawa, by uzależnić przyznanie świadczenia wychowawczego 800+ na dzieci cudzoziemców od zatrudnienia rodziców. Temat otworzył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, sugerując, że może chodzić tylko o Ukraińców. Jednak wpis premiera Donalda Tuska w mediach społecznościowych potwierdza, że chodzi o zmianę dla wszystkich cudzoziemców w naszym kraju.

Reklama Reklama

„Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd”  napisał premier pod koniec stycznia.

Nie tylko Ukraińcy pobierają w Polsce 800+. Na liście ZUS m.in. Rosjanie i Rumuni - INFBusiness Polityka Będą ograniczenia w wypłacaniu 800+ dla Ukraińców? Donald Tusk zabrał głos

Premier Donald Tusk wsparł pomysł kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, by świadczenia 800+ wypłacać tylko tym obcokrajowcom, którzy pracują i płacą podatki w Polsce. Spotkał się z krytyką polityków Lewicy.

W ubiegłym roku świadczenie pobierało 422,6 tys. dzieci z Ukrainy, rok wcześniej – 498,9 tys. – najwięcej wśród wszystkich obcokrajowców w kraju.

Ukraińców jest najwięcej w Polsce. Ilu z nich pracuje legalnie, ilu chodzi do szkoły?

Komu jeszcze ZUS wypłaca zasiłek? Na drugim miejscu są dzieci Białorusinów – w 2024 r. świadczenie otrzymywało 34,2 tys. dzieci (tysiąc więcej niż rok wcześniej) – a na trzecim dzieci z Rumunii, których liczba w ciągu ostatniego roku prawie się podwoiła (z 7,6 tys. w 2023 r. do 12,9 tys. w roku ubiegłym). W ciągu roku wzrosła także liczba dzieci obywateli Rosji, Wietnamu czy Indii, na które ZUS również wypłaca świadczenia. W sumie o ok. 1 tys. Nie są to liczby wysokie, zważywszy, że zasiłek 800+ przysługuje w naszym kraju blisko 8 mln dzieci.

Projekt ustawy PiS, który wpłynął do Sejmu, ma ograniczyć tylko świadczenia dla niepracujących Ukraińców. Dlaczego innym cudzoziemcom nie? – Myślę, że to wynika z oczekiwań polityki. Specustawa dla uchodźców z Ukrainy, którym zagwarantowano zrównanie wszelkich praw, społecznie odbiła się w świadomości jako ta, która otworzyła worek z benefitami tylko dla nich. To jest prawda, ale nie w przypadku 800+. Owszem, wiele dodatkowych świadczeń socjalnych, wychowawczych, w tym wyżywienia i zamieszkania na koszt państwa ustawa daje, jednak 800+ gwarantowaliśmy im przed wojną i z tego korzystali – mówi nam jeden z urzędników zajmujący się polityką społeczną.

Jego zdaniem rząd reaguje także na potrzeby opinii publicznej, która jest przeciwna rozdawaniu 800+ Ukraińcom. – Nikt nie pyta w badaniach o to, czy to świadczenie, także bez żadnych wymogów, powinni dostawać inni cudzoziemcy w naszym kraju. A zapewne odpowiedzi byłyby podobne. Ukraińców jest najwięcej – dodaje. 

Reklama Reklama

Według danych MSWiA z grudnia 2024 r. w Polsce przebywa ok. 1,5 mln obywateli Ukrainy, ok. 980 tys. posiada status uchodźcy wojennego i podlega specustawie z 2022 r. Ilu z nich pracuje? Składki do ZUS płaci ok. 780 tys. Ukraińców. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wśród ukraińskich uchodźców wojennych jest to 65 proc. i stanowi to „najwyższy wskaźnik zatrudnienia wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)”. 

422,6 tys.

ukraińskich dzieci w 2024 r. otrzymywało w Polsce świadczenie 800+

Wprowadzenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej, które trwają od października 2023 r., ujawniło jednak nowe zjawisko  część Ukraińców mieszkających w Polsce i korzystających z pomocy naszego państwa pracuje nielegalnie w Niemczech. To dlatego Ukraińcy królują w ubiegłorocznych statystykach Straży Granicznej jako nielegalnie przekraczający granicę z Niemcami i poddawani deportacjom. Status UKR w naszym kraju daje prawa pobytowe wyłącznie na terenie Polski, a nie całej strefy Schengen. Rząd zna problem i według naszych informacji sprawa ma być przedmiotem kolejnej nowelizacji specustawy dla Ukraińców.

Nie tylko Ukraińcy pobierają w Polsce 800+. Na liście ZUS m.in. Rosjanie i Rumuni - INFBusiness Społeczeństwo Sondaż: Zmiany w 800+ dla Ukraińców mają ponadpartyjne poparcie

Jednym z ważniejszych tematów w kampanii wyborczej są zmiany w 800+ dla Ukraińców. Co o propozycjach polityków myślą Polacy? Wnioski z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” są jednoznaczne.

Zmiany w wypłatach 800+ dla Ukraińców pojawiły się już w ub. roku. Jesienią rząd wprowadził wymóg, że będzie wypłacał świadczenie tylko dla dzieci uczących się w polskiej szkole. Od nowego roku szkolnego w szkołach pojawiło się ok. 20 tys. nowych uczniów-uchodźców.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *