Ponad 85 proc. respondentów ankietowanych przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski uważa, że świadczenie 80+powinno przysługiwać tym Ukraińcom, którzy mieszkają i pracują w Polsce i płacą tu podatki.
Polacy zdecydowanie popierają świadczenie 800+ dla Ukraińców, zgadzają się też co do warunków
amk
Zwolennikami przyznania świadczenia 800+ Ukraińcom spełniającym te kryteria jest 85 procent ankietowanych. Zdecydowanie taką opcję popiera 53,3 proc. respondentów, raczej popiera ją 32,6 proc.
Przeciwnego zdania decydowanie jest 3,4 proc., raczej odrzuca takie rozwiązanie 5 proc. pytanych, a5,7 proc. nie ma zdania.
Wyjątkowa zgodność wyborców różnych opcji politycznych
Według badania United Surveys poparcie dla 800+ dla obywateli Ukrainy mieszkających i pracujących w Polsce i płacących tu podatki jest zbliżone we wszystkich grupach wyborców – i wyborców koalicji rządzącej, i opozycji w postaci Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji oraz tych niezdecydowanych.
Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie akceptuje to rozwiązanie 58 proc. respondentów, raczej – 32 proc. Zdecydowanie nie akceptuje 1 proc., a raczej nie – 9 proc. pytanych. Nikt nie udzielił odpowiedzi „nie wiem”.
Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji są jeszcze bardziej zgodni. W tej grupie zdecydowanie za omawianymi warunkami opowiada się 62 proc. ankietowanych, a raczej – 33 proc. Odrzuca je zdecydowanie 2 proc., raczej – 3 proc. Także w tej grupie ankietowanych nikt nie ma wątpliwości.
Niezdecydowani politycznie z największymi wątpliwościami
W grupie badanych, która nie opowiada się za żadnym ugrupowaniem politycznym, także większoścopowiada się za wskazanymi rozwiązaniami. Zdecydowanie popiera je 22 proc., a raczej – 34 proc. pytanych.
Przeciwnego zdanie zdecydowanie jest 11 proc. respondentów, raczej odrzuca je 1 proc.
Aż 32, czyli prawie jedna trzecia ankietowanych tej grupy nie ma zdania.
Badanie zostało przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 24-26 stycznia 2025 roku metodą CATI & CAWI (telefoniczne i internetowe wywiady ankietowe). Próba badawcza wyniosła 1000 osób