Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Szkolenie wojskowe: Czy Polacy są na nie gotowi? Wyniki nowego badania - Gospodarka i Biznes News

Szkolenie wojskowe: Czy Polacy są na nie gotowi? Wyniki nowego badania

Z najnowszego sondażu zleconego przez RMF FM wynika, że ponad połowa Polaków „zdecydowanie” lub „prawdopodobnie” nie weźmie udziału w dobrowolnym szkoleniu wojskowym ogłoszonym przez Donalda Tuska.
Szkolenie wojskowe: Czy Polacy są na nie gotowi? Wyniki nowego badania - INFBusiness

Zdjęcie: PAP/Tytus Żmijewski

administracja

Na początku marca premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie koncepcję powszechnego szkolenia wojskowego. Stwierdził, że osoby w wieku od 18 do 60 lat zainteresowane dobrowolnym szkoleniem wojskowym otrzymają wskazówki, jak się zapisać. Oczekuje się, że udział w szkoleniu będzie wiązał się z różnymi zachętami i korzyściami.

Po ostatnim posiedzeniu rządu premier Donald Tusk wyjaśnił, że wojsko zamierza szkolić 100 000 wolontariuszy rocznie do 2027 r. „Obecnie każdy, kto zdecyduje się na miesięczne szkolenie, otrzymuje pensję w wysokości 6000 zł” – przypomniał premier. Jedną z zachęt jest możliwość uzyskania zawodowego prawa jazdy, w tym na pojazdy ciężarowe.

Propozycje premiera mają na celu przeciwdziałanie narastającym zagrożeniom ze strony Rosji i Białorusi, a także konieczność wzmocnienia odporności kraju. Nie oznacza to jednak ponownego wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej.

Sondaż: Połowa Polaków nie jest skłonna skorzystać z dobrowolnego przeszkolenia wojskowego

„Czy rozważyłby Pan/i wzięcie udziału w takim szkoleniu?” – takie pytanie zadano uczestnikom ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą Opinia24 na zlecenie RMF FM. 

Wyniki pokazują, że 35% uczestników byłoby otwartych na udział w dobrowolnym szkoleniu wojskowym. Spośród nich 14% wskazało, że byliby „zdecydowanie” chętni, podczas gdy 21% stwierdziło, że byliby „prawdopodobnie” chętni.

Z kolei ponad połowa Polaków, konkretnie 54 proc., nie zgadza się z tym. W tym 33 proc. „zdecydowanie” podziela ten pogląd, a 21 proc. jest „prawdopodobnie” przeciw. 

Kto jest najbardziej skłonny wziąć udział w szkoleniu wojskowym?

Spośród ankietowanych mężczyzn 18% stwierdziło, że „zdecydowanie” byliby zainteresowani szkoleniem wojskowym oferowanym przez rząd, podczas gdy 23% wskazało, że „prawdopodobnie” wzięliby udział. W przypadku kobiet 10% jest „zdecydowanie” zaangażowanych w szkolenie. 

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie RMF FM wynika, że największą skłonność do odbycia szkolenia wojskowego wykazują osoby w wieku od 50 do 59 lat, przy czym 38% respondentów wskazało odpowiedź „zdecydowanie” lub „raczej tak”.

Z badania wynika, że 15% zwolenników Prawa i Sprawiedliwości „zdecydowanie” wzięłoby udział w szkoleniu wojskowym, podczas gdy wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej „zdecydowanie” takie szkolenie popiera 21% respondentów.

Największy odsetek osób chętnych do odbycia dobrowolnego szkolenia wojskowego występuje wśród zwolenników Trzeciej Drogi – 15% „zdecydowanie” jest za, a 35% „raczej” popiera. 

Metodologia badań

Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu autorskiej metodologii firmy badawczej Opinia24, z udziałem reprezentatywnej próby 1000 osób w dniach od 17 do 21 marca. Zastosowaną metodą były wspomagane komputerowo wywiady telefoniczne (CATI) i ankiety internetowe. Próba odzwierciedlała społeczno-demograficzne cechy populacji polskiej w wieku 18 lat i starszych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *