Kraków/ Na Akademii Górniczo-Hutniczej powstał Wydział Technologii Kosmicznych

Zdjęcie: materiały prasowe AGH Zdjęcie: materiały prasowe AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zainaugurowała pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie Wydział Technologii Kosmicznych. Według przedstawicieli uczelni jest to 18. wydział AGH poświęcony kształceniu profesjonalistów w szybko rozwijającym się przemyśle kosmicznym.

W środę rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis podkreślił, że przemysł kosmiczny w Polsce przeżywa szybki wzrost i zyskuje na znaczeniu, zauważając, że kraj zajmuje się produkcją satelitów, rozwojem technologii sprzętu badawczego do zastosowań kosmicznych, badaniami kosmicznymi i metodologiami obserwacji Ziemi.

„Poprzez rozszerzenie naszej oferty edukacyjnej przyczyniamy się do rozwoju gospodarczego Polski w sektorze kosmicznym, zapewniając jednocześnie dostępność wyspecjalizowanej kadry” – zauważył rektor uczelni.

Prof. Tadeusz Uhl, pomysłodawca i obecny dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH, dodał, że nowo utworzona kadra będzie sprzyjać kształceniu kadr dla sektora kosmicznego.

„Utworzenie Wydziału Technologii Kosmicznych umożliwi również interdyscyplinarne badanie krytycznych społecznych, kulturowych i etycznych wymiarów związanych z eksploracją kosmosu. Takie podejście nie tylko wzmocni tradycyjne badania technologiczne, ale także pomoże w rozwiązywaniu globalnych wyzwań wynikających z postępu w technologiach kosmicznych” – ogłosił prof. Uhl.

Nowy wydział oferuje program studiów magisterskich, który jest w całości nauczany w języku angielskim w dziedzinie technologii kosmicznych. Program obejmuje trzy specjalizacje: Upstream, skupiającą się na technologiach wystrzeliwanych w kosmos (satelity, systemy rakietowe); Downstream, która zajmuje się przetwarzaniem i stosowaniem danych satelitarnych; i Biomedical, badającą wpływ warunków kosmicznych na fizjologię człowieka i systemy podtrzymywania życia w przestrzeni kosmicznej.

W każdej specjalizacji liczba studentów jest ograniczona do maksymalnie 12.

W zajęciach w ramach tego nowego programu uczestniczyć będą eksperci z branży kosmicznej, a także profesjonaliści z agencji kosmicznych i firm technologicznych.

Jak zauważyli przedstawiciele AGH, kadra wydziału stawia sobie za cel zapewnienie absolwentom szerokiego spektrum możliwości kariery w sektorze kosmicznym.

Wydział Technologii Kosmicznych jest owocem wcześniejszej działalności Centrum Technologii Kosmicznych, które od pięciu lat aktywnie uczestniczy w projekcie UNIVERSEH – Europejskim Uniwersytecie Kosmicznym dla Ziemi i Ludzkości.

Władze uczelni wskazały, że kluczowym elementem studiów na nowym Wydziale będzie aktywne uczestnictwo w grupach naukowych, których w Centrum Technologii Kosmicznych działa obecnie dziesięć w obszarze technologii kosmicznych (m.in. LunarTech, SatLab, AstroBio, AGH Skylink, AstroDevelopers, AGH Space Team, STARS), w których około 260 osób tworzy innowacyjne rozwiązania. (PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *