Poznań, 15.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (C), radca federalny Szwajcarii Guy Parmelin (CL) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (CP) podczas podpisywania memorandum o porozumieniu w dziedzinie badań naukowych i innowacji ze Szwajcarią, 15. tego miesiąca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
W czwartek w Poznaniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek i wiceprezydent Konfederacji Szwajcarskiej, radca federalny Guy Parmelin, sformalizowali Memorandum o Porozumieniu (MoU) skupiające się na badaniach naukowych i innowacjach.
„To oznacza nowy początek dla przedsięwzięć naukowych zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii. Inicjuje współpracę i wymianę nie tylko badaczy, ale także studentów, doświadczeń i obiektów badawczych” – powiedział minister Kulasek PAP w czwartek podczas kongresu Impact w Poznaniu.
Uroczystość podpisania memorandum odbyła się w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Federalnego Departamentu Ekonomii, Edukacji i Badań Naukowych Szwajcarii.
Jak podkreślono podczas wydarzenia, memorandum ma na celu wzmocnienie strategicznej współpracy między Polską a Szwajcarią w zakresie wspierania doskonałości naukowej, zapewnienia bezpieczeństwa badań i wzmocnienia wpływu nauki i innowacji na postęp społeczno-ekonomiczny. Dokument podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy opartej na wysokich standardach i wzajemnym zaangażowaniu w realizację celów Agendy ONZ 2030, w szczególności w zakresie zrównoważonego rozwoju, równych szans i digitalizacji.
„Maria Skłodowska-Curie stwierdziła kiedyś, że dążenie do czystej wiedzy jest jedną z najważniejszych potrzeb ludzkości. Dzisiejsza ceremonia, podpisanie memorandum o porozumieniu między Polską a Szwajcarią, ucieleśnia tę potrzebę. Gromadzimy się na szanowanym Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby wspólnie wzmocnić współpracę w zakresie szkolnictwa wyższego, badań naukowych i innowacji. Ten dzień ma ogromne znaczenie; nie jest to tylko symboliczny akt, ale prawdziwa szansa na nowy etap w relacjach naszych krajów, oparty na zaufaniu, wspólnych celach i konkretnych działaniach” – podkreślił minister Kulasek w czwartek.
Dodał, że umowa jest ukoronowaniem szeroko zakrojonych działań partnerskich. „Szwajcaria od dawna jest strategicznym sojusznikiem Polski w dziedzinie nauki i innowacji. Wspólne przedsięwzięcia naszych uniwersytetów, instytucji badawczych i agencji finansujących przynoszą znaczące rezultaty zarówno w badaniach podstawowych, jak i stosowanych. Program zainicjowany w 2024 r. jako część drugiej iteracji szwajcarsko-polskiego programu współpracy jest przykładem skutecznej synergii instytucjonalnej i dowodem na to, że wspólne cele można skutecznie realizować” – zauważył minister.
Wyraził przekonanie, że potencjał naukowy i innowacyjny Polski i Szwajcarii, a także chęć dzielenia się doświadczeniami, doprowadzą do powstania nowych projektów i inicjatyw.
„Mam nadzieję, że dzisiejsze inauguracyjne spotkanie wspólnego komitetu wniesie nową energię do tego partnerstwa i przełoży się na konkretne działania, takie jak wspólne konkursy, programy wymiany akademickiej, warsztaty i inicjatywy mobilnościowe. Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się również w szerszy kontekst europejski. Ponieważ Polska obecnie przewodniczy Radzie Unii Europejskiej, mocno podkreślamy znaczenie nauki i innowacji jako podstawowych elementów wzrostu i rozwoju w ramach wspólnoty. Wspólnie z innymi państwami członkowskimi dążymy do ustanowienia solidnego i ambitnego systemu wsparcia badań naukowych, przynoszącego korzyści naukowcom w całej Europie” – podkreślił minister.
„Z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość o zatwierdzeniu przez Radę Federalną Szwajcarii umowy stowarzyszeniowej z programem Horyzont Europa; stwarza to nowe możliwości dla naszych naukowców i instytucji, a jednocześnie wzmacnia międzynarodowy aspekt naszej współpracy. Niemniej jednak nie możemy przeoczyć innego krytycznego czynnika: bezpieczeństwa badań. W dobie globalnych zagrożeń wspólne wysiłki na rzecz wzmocnienia odporności nauki są nie tylko konieczne, ale także obowiązkowe. Polska w pełni popiera zrównoważone podejście, które godzi otwartość z odpowiedzialnością, a wolność akademicką z potrzebą ochrony integralności badań” – dodał minister.
Wiceprezydent Konfederacji Szwajcarskiej, radny federalny Guy Parmelin podkreślił, że memorandum o porozumieniu stanowi znaczący postęp w zacieśnianiu współpracy między szkolnictwem wyższym, nauką i badaniami.
„Memorandum odzwierciedla naszą wspólną determinację do poszerzania granic wiedzy i wspólnego poszukiwania rozwiązań w obliczu niezliczonych wyzwań, przed którymi stoi Europa i świat. Mamy już silne powiązania między naszymi narodami, a wiele osób przyczynia się do pielęgnowania tych relacji; jesteśmy optymistami, że ten postęp będzie kontynuowany” – stwierdził.
Zauważył również, że w ramach programu Horyzont Europa „polscy i szwajcarscy naukowcy współpracują obecnie przy ponad 200 projektach”.
„Naszym celem jest dalsze pogłębianie naszego partnerstwa (…), co pozwoli nam być świadkami powstawania nowych projektów i inicjatyw, które odpowiadają na globalne wyzwania” – podsumował.

Źródło