Na Politechnice Łódzkiej powstało fotoaktywne urządzenie do leczenia stopy cukrzycowej

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Naukowcy z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej stworzyli przełomowe urządzenie fotoaktywne przeznaczone do domowego leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Technologia świetlna zastosowana w tym urządzeniu poprawia mikrokrążenie i wspomaga regenerację tkanek. Obecnie urządzenie jest w trakcie uzyskiwania patentu.

Według dr inż. Iwony Nowak z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej cukrzyca należy do najczęstszych chorób cywilizacyjnych, dotykających 3 miliony osób w Polsce, przy czym szacuje się, że 25% z nich nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu z powodu braku wczesnych objawów. Uporczywa hiperglikemia może prowadzić do różnych powikłań, w tym uszkodzenia nerek, naczyń obwodowych, utraty czucia i zespołu stopy cukrzycowej.

„Cukrzyca prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów w stopach. Tkanki są pozbawione tlenu, co powoduje utratę zdolności stopy do regulowania wilgotności skóry, która następnie staje się sucha i bardzo podatna na urazy. Może to prowadzić do trudno gojących się ran, które mogą ulec zakażeniu, często skutkując amputacjami – czy to palca u nogi, części lub całej stopy, czy nawet całej kończyny. Badania sugerują, że osoba, która przeszła amputację nogi, może mieć oczekiwaną długość życia nie dłuższą niż trzy lata. Aby zapobiec takim powikłaniom, opracowaliśmy projekt fotoaktywnego urządzenia przeznaczonego do domowej terapii stopy cukrzycowej” – wyjaśnił dr Nowak.

Urządzenie, jak sama wyjaśniła, powstało na bazie materiału tekstylnego, jest bardzo delikatne dla skóry i zawiera wiele emiterów fal świetlnych o długości 630 nm.

„Urządzenie wykorzystuje falę świetlną i dostarcza określoną dawkę promieniowania – 4 J na cm kwadratowy – co pobudza regenerację tkanek; poprawia również mikrokrążenie” – powiedział PAP dr Nowak, który badał inteligentne materiały do sprzętu ochrony osobistej i zastosowań medycznych.

W projekcie urządzenie to określane jest mianem skarpety terapeutycznej, choć przypomina opaskę wykonaną z materiału mocowanego na rzep i zintegrowaną z systemem diodowym, który wytwarza światło. Biorąc pod uwagę, że cukrzyca często dotyka osoby starsze, a urządzenie jest przeznaczone do samodzielnej terapii, zostało zaprojektowane z myślą o łatwości użytkowania. Dr Nowak zapewnił, że jest ono również miękkie w dotyku.

„Obecnie opracowujemy kolejny wniosek projektowy, ponieważ pracujemy nad wnioskiem dla tego urządzenia. Oprócz funkcji terapeutycznej urządzenie zawiera kilka czujników: czujniki wilgotności, które monitorują, czy poziom wilgoci w stopie się poprawił; czujniki temperatury, ponieważ procesy zapalne często powodują podwyższoną temperaturę. Wszystkie te dane zostaną połączone z aplikacją, którą zamierzamy ulepszyć o różne interesujące funkcje, w tym wskazówki dla pacjentów, jak badać stopy lub jakie czynności powinni wykonywać” – zauważył naukowiec.

Projekt prowadzony przez naukowców z Politechniki Łódzkiej ma się zakończyć w 2026 r. i jest realizowany we współpracy z partnerem przemysłowym. Według dr Nowaka istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu dwóch lat od uzyskania ochrony prawnej urządzenie będzie dostępne w sklepach.

„Obecnie na rynku nie ma podobnego urządzenia, więc jesteśmy optymistami, że gdy już będzie dostępne, zmieni sposób leczenia zespołu stopy cukrzycowej” – podkreślił ekspert. (PAP)

Nauka w Polsce

agm/agt/ktl/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *