Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Neolityczną ceramikę i kolekcję europejskich monet odkryto we Wdeckim Parku Krajobrazowym - Gospodarka i Biznes News

Neolityczną ceramikę i kolekcję europejskich monet odkryto we Wdeckim Parku Krajobrazowym

Źródło: Wdecki Park Krajobrazowy Źródło: Wdecki Park Krajobrazowy

Ceramika należąca neolitycznej kultury amfor kulistych oraz monety z różnych europejskich krajów, które prawdopodobnie należały do niemieckiego żołnierza, poległego w II wojnie światowej – znaleźli archeolodzy w gminie Osie na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Archeolodzy Wdeckiego Parku Krajobrazowego prowadzili badania kolejnych areałów wchodzących w skład Parku. W okolicach osady Grzybek, nad brzegiem Zalewu Żurskiego, odnaleźli mogiłę niemieckiego żołnierza poległego w walkach o most w Grzybku, w lutym 1945 roku – informuje Wdecki Park Krajobrazowy.

Jednak dokładniejsze prace w okolicach mogiły i prace ekshumacyjne przyniosły kolejne, znacznie starsze znaleziska.

„To jest miejsce przewężenia Wdy i zawsze w tamtym miejscu istniały warunki atrakcyjne dla osadnictwa ludzkiego. Dlatego prawdopodobnie stała się miejscem wydarzeń nie tylko w czasie II wojny światowej, ale także nawet w czasach neolitu” – powiedział Nauce w Polsce archeolog Olaf Popkiewicz, prowadzący badania we Wdeckim Parku Krajobrazowym.

Przy mogile żołnierza odnaleziono ceramikę neolitycznej kultury amfor kulistych, datowanej na 3100 – 2600 p.n.e. „Udało się nam odkryć kilkanaście fragmentów ceramiki wykonanych w charakterystyczny sposób dla tej kultury. Nie jest to pierwsze znalezisko zabytków, które można powiązać z kulturą amfor kulistych z terenu Parku, jednak stanowisko to wydaje się być utrwalone w doskonałym stanie, o czym świadczy świetnie zachowana warstwa kulturowa z tego okresu, czyli poziom gleby pierwotnej, na którym toczyło się życie ok. 4 tys. lat temu. Sprawia to, że miejsce to może być niezwykle cenne dla poznania codziennego życia neolitycznych społeczności na terenie Borów Tucholskich” – opisał archeolog.

1
 Źródło: Wdecki Park Krajobrazowy

Nazwa pochodzi od charakterystycznego naczynia – amfory o baniastym brzuścu, używanego w osadach. Ludność tej kultury prowadziła osiadły tryb życia, zajmowała się gospodarką hodowlano-rolniczą z przewagą chowu zwierząt. W okresie największego zasięgu objęła osadnictwem rozległy obszar Europy centralnej i wschodniej, od dorzecza Łaby na zachodzie – po dorzecze Wisły i Dniestru na wschodzie oraz częściowo tereny współczesnej Rumunii i Mołdawii.

„Czyli mamy tu ślady osadnictwa pierwszych rolników na ziemiach polskich – powiedział Popkiewicz. – Natrafiliśmy m.in. na obiekt, który być może jest jakimś rodzajem mielerza. Bo mamy bardzo duże ilości smolistych substancji”.

W mielerzach składowane było drewno pokryte ziemią i darnią, służyły one do wytwarzania węgla drzewnego.

„W sąsiedztwie obiektów o najpewniej neolitycznej chronologii natrafiliśmy też na narzędzia mikrolityczne, które mogą sugerować także osadnictwo ze środkowej epoki kamienia, czyli z mezolitu. W przyszłym roku planujemy otwarcie kolejnych wykopów szerokopłaszczyznowych, które rzucą nowe światło na istotę odkrytego stanowiska archeologicznego” – dodał rozmówca Nauki w Polsce.

Nad samym brzegiem Zalewu, stosunkowo płytko pod powierzchnią, odnaleziono też rozrzucone monety, pochodzące z różnych epok i terenu całej Europy.

„Odnaleźliśmy sześć sztuk sestercji rzymskich, obok których zaczęliśmy znajdować też inne monety. Kolejną monetą jeżeli chodzi o starszeństwo była moneta z Cesarstwa Bizantyjskiego, follis Cesarza Bazylego II Bułgarobójcy, datowana na przełom X oraz XI wieku. Potem był przeskok czasowy do monety Zygmunta III Wazy, a potem były już monety rosyjskie z czasów zaborów z Królestwa Polskiego, monety rosyjskie z Imperium Romanowów, moneta brytyjska z czasów panowania królowej Wiktorii, monety austro-węgierskie z drugiej połowy XIX wieku oraz polskie monety obiegowe z dwudziestolecia międzywojennego. W sumie to około 30 monet” – opisał archeolog.

1
 Źródło: Wdecki Park Krajobrazowy

Zdaniem Olafa Popkiewicza monety należały do początkującego numizmatyka. Niewykluczone, że był nim niemiecki żołnierz, którego szczątki znaleziono w pobliżu osady Grzybek. Spoczywały rozrzucone na powierzchni około ara. „Gdy spojrzymy na szlak 73 Dywizji Piechoty, w której najpewniej służył znaleziony przez nas poległy, to pokrywa się on z państwami, z których monety znaleziono. Tyle że nie były to monety obiegowe, ale stare, zabytkowe” – stwierdził archeolog.

Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska-Wujec

ekr/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *