Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Premier: kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje - Gospodarka i Biznes News

Premier: kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje

 05.02.2025. Premier Donald Tusk (C), minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P) oraz członkowie misji AX-4: Peggy Whitson (2L), Sławosz Uznański-Wiśniewski (2P) i Tibor Kapu (P) podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 5 bm. Spotkanie jest organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). (jm) PAP/Piotr Nowak 05.02.2025. Premier Donald Tusk (C), minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P) oraz członkowie misji AX-4: Peggy Whitson (2L), Sławosz Uznański-Wiśniewski (2P) i Tibor Kapu (P) podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 5 bm. Spotkanie jest organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). (jm) PAP/Piotr Nowak

Kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje – powiedział w środę premier Donald Tusk po spotkaniu z załogą misji Axiom-4. Kosmos już nie jest tylko „grą wyobraźni” – dodał.

W ramach misji Axiom-4 (Ax-4) wiosną tego roku czworo astronautów – Peggy Whitson (USA), jako dowódczyni misji, Shubhanshu Shukla (Indie), Tibor Kapu (Węgry) oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W środę troje członków tej załogi złożyło wizytę w Polsce, spotykając się m.in. z Donaldem Tuskiem.

„To jest dla nas prawdziwy przełom” – podkreślił premier na konferencji w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przypomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny. „Polska jest bardzo zaangażowana we własny program kosmiczny, ale także w międzynarodowe inicjatywy, takie jak ta misja. Lot pierwszego polskiego astronauty w XXI wieku, a drugiego w ogóle to jest zwieńczenie tego pierwszego etapu, ale podkreślam – pierwszego etapu” – wskazał.

Zdaniem Tuska kosmos już nie jest tylko „grą wyobraźni”, czymś, co „tak sobie obserwujemy, czasami w telewizji, czasami w książkach science-fiction”. „Staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje. Znamy wszyscy to powiedzenie: +the sky is the limit+ („granicą jest niebo” – tłum. PAP). Dzisiaj możemy powiedzieć: +even the sky is not the limit+ („nawet niebo nie jest granicą” – tłum. PAP)” – powiedział.

Premier zwrócił też uwagę na symbolikę tego, że w załodze misji znaleźli się obywatele USA i Węgier. „Dla Polaków to są chyba narody najbliższe naszym sercom, niezależnie od polityki” – dodał Tusk.

Jego zdaniem każdy, kto interesuje się współczesną gospodarką czy technologiami wie, jak „ważna część tych wszystkich, radosnych, fajnych i tragicznych, przykrych wymiarów rzeczywistości odbywa się już w kosmosie”.

„Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają te możliwości, które rodzą się gdzieś w kosmosie – czy to jest łączność satelitarna, czy to są już operacje bezpośrednio na froncie” – powiedział Tusk, podkreślając przy tym, że to dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych i Europy wciąż możemy czuć się bezpiecznie. „To także dlatego, że wolny świat jest tak aktywny i tak kreatywny, jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną” – dodał.

Zdaniem premiera Polska jest coraz „aktywniejszym graczem” w rozwoju nauki i nowych technologii. „To brzmi ciągle może przesadnie ambitnie, ale to jest taki moment (…) i będziemy w tym pomagać, popularyzować nie tylko loty kosmiczne, ale i naukę” – zapewnił.

Dowódczyni misji Axiom-4 Peggy Whitson powiedziała, że ta międzynarodowa misja to ogromna szansa dla biorących w niej udział krajów, ale równie ważne jest inspirowanie kolejnego pokolenia. „Sprowadziliśmy na Międzynarodową Stację Kosmiczną osiem krajów, które wcześniej tam nie były, a także Europejską Agencję Kosmiczną. Przeprowadziliśmy już tam 105 różnych badań z udziałem naukowców z całego świata. To ogromny zaszczyt być częścią misji, w której Polska, Węgry i Indie wyślą swoich astronautów na ISS. Powinniście być z nich dumni” – zaznaczyła.

Sergio Palumberi, manager misji Axiom-4 z ramienia ESA, tłumaczył w rozmowie z PAP, na czym polega jego rola: „W przypadku każdej misji jest wiele różnych prac do wykonania, od inżynierii po bezpieczeństwo, logistykę, rozwój eksperymentów. Współpracuje ze sobą wiele różnych zespołów, a moim zadaniem jest koordynowanie ich pracy. Musze się upewnić, że jesteśmy gotowi do wykonania misji, że wszystko przebiegnie właściwie, i że misja zakończy się sukcesem”.

Z kolei astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej Sławosz Uznański-Wiśniewski wyraził nadzieję, że dzięki jego misji Polska znajdzie „swoje stałe miejsce w kosmosie długoterminowo” i będzie rosła „jako międzynarodowy gracz, kształtujący przyszłość technologiczną Europy”. „Myślę, że mamy na to potencjał” – dodał.

Polski astronauta podkreślił, że jest technologiem, inżynierem i przez ostatnie 15 lat pracował jako inżynier. „Reprezentuję Polskę, reprezentuję siebie, ale też reprezentuję tysiące inżynierów, którzy pracują (…) latami” – dodał.

Przypomniał, że zabierze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 13 eksperymentów z Polski, wyselekcjonowanych spośród 65 zgłoszonych. Dotyczą one bardzo wielu dziedzin – od medycyny, biologii, poprzez biotechnologię, po nauki inżynierskie. Wyraził nadzieję, że uda się je wszystkie przeprowadzić.

Uznański-Wiśniewski zdradził też, że zabierze na orbitę oprócz polskiej flagi – emblematu, który miał na skafandrze Mirosław Hermaszewski podczas lotu w kosmos w 1978 r. – m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej, muzykę Fryderyka Chopina oraz pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie i Kopernikiem.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ andr/ sno/ agt/ bar/ jpn/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *