Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Prof. Mądry o rozwoju AI: chciałbym, żeby rządy się obudziły; rewolucja już się zaczęła - Gospodarka i Biznes News

Prof. Mądry o rozwoju AI: chciałbym, żeby rządy się obudziły; rewolucja już się zaczęła

Na zdjęciu prof.  Aleksander Mądry. 13.06.2023 EPA/MICHAEL REYNOLDS Na zdjęciu prof. Aleksander Mądry. 13.06.2023 EPA/MICHAEL REYNOLDS

Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu; każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie – uważa prof. Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem rządy na całym świecie powinny się obudzić, bo rewolucja związana ze sztuczną inteligencją już się zaczęła.

Aleksander Mądry to profesor informatyki w Massachusetts Institute of Technology oraz Szef Działu Gotowości w OpenAI (to firma, która opracowała ChatGPT). Zajmuje się przygotowaniem reakcji na potencjalne niechciane skutki rozwoju sztucznej inteligencji.

Ekspert był w poniedziałek gościem spotkania  zorganizowanego przez IDEAS NCBR na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie którego zastanawiano się nad tym, jak sztuczna inteligencja przesunie granice nauki. Pytany był m.in. o politykę państwową związaną z rozwojem AI.

“Każde państwo powinno mieć strategię ds. AI, jeśli chce się liczyć gospodarczo, kulturowo” – powiedział.

Jego zdaniem AI powinno być traktowane w polityce z mniej więcej taką powagą, jak np. tematy obronności. Tymczasem, jak zwrócił uwagę, jest tylko jedno państwo, które ma ministra ds. AI – to Zjednoczone Emiraty Arabskie, które już zastanawiają się, co zrobić, kiedy skończy się ropa. Dodał, że Francja i Wielka Brytania nieśmiało inwestują w rozwój AI. “A reszta Europy – nie jestem pod wrażeniem. To się powinno zmienić” – ocenił.

“Chciałbym, żeby rządy się obudziły, społeczeństwo się obudziło. AI to technologia, która zmieni wszystko. Musimy myśleć i działać, żeby upewnić się, że kierunek, który przyjmie ta technologia będzie taki, jaki chcemy, a nie taki, jaki się zdarzy” – powiedział prof. Mądry i dodał, że wciąż nie czuje, że rozumiana jest powaga tej sytuacji.

Naukowiec chciałby, żeby i w polskiej debacie zaczęło się mówić o AI. „AI to nie jest 'jakaś tam’ technologia. To technologia, która przyspiesza wszystkie inne technologie – oraz naukę. A jeśli pomyślimy sobie o rozwoju ludzkości, nauka była zawsze największym czynnikiem, który prowadził do rozwoju technologicznego” – zwrócił uwagę. I dodał: “AI to autostrada do szybszego postępu naukowego. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje: my ignorujemy tę autostradę”.

Prof. Mądry zaznaczył, że nawet gdyby zamknięto firmę Open AI, to ”rewolucja już się zaczęła”. „Żyjemy w innym świecie” – powiedział. Zwrócił uwagę, że AI dotyka bardzo wielu sfer naszego życia – wymienił, że korzystamy z niej poruszając się po mieście, wyszukując wiadomości w internecie czy korzystając z niektórych sensorów w samochodach.

Prof. Mądry pytany był, czy zgodziłby się być polskim ministrem ds. AI. “Najpierw chciałbym mieć rozmowę z premierem Tuskiem na ten temat” – odpowiedział półżartem.

W dyskusji brał też udział dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, założyciel IDEAS NCBR. “Sztuczna inteligencja nie jest jedną z wielu technologii. Rozwój tej technologii będzie miał wielkie implikacje dla tego, jak będzie wyglądać nie tylko obronność, ale i nauka, i technologia. Jeśli zainwestujemy w AI, to jest szansa, że te technologie przyspieszą, jeśli nie zrobimy tej inwestycji, to (…) przegrywamy, nawet nie startujemy” – ocenił.(PAP)

Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ bar/



Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *