USA/ Naukowcy stworzyli wełniste myszy, co według nich jest krokiem w kierunku przywrócenia mamuta włochatego

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Naukowcy z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Colossal Biosciences opracowali wełniste myszy, co oznacza postęp w kierunku wskrzeszenia mamuta włochatego, który zniknął około 10 000 lat temu, jak donosił Guardian we wtorek. Firma ujawniła, że mamut ma się urodzić do końca 2028 roku.

Zespół badawczy zastosował różne metody edycji genomu, aby zmodyfikować dziewięć genów powiązanych z kolorem włosów, ich fakturą, długością, wzrostem lub mieszkami włosowymi u myszy. Wybór tych genów był celowy — naukowcy zrozumieli, że ich zmiana da cechy fizyczne podobne do mamutów, w tym futro o złotym odcieniu. Ponadto zmodyfikowali gen powiązany z metabolizmem tłuszczów u myszy, który jest powiązany z adaptacją w zimnej pogodzie.

Mimo licznych prób przeprowadzenia eksperymentu, które nie zakończyły się narodzinami potomstwa, myszy, które się urodziły, wykazywały różne kombinacje typów sierści: wełnistą lub ciasno skręconą, długą i złocistobrązową.

Wszystkie myszy utrzymywały porównywalną średnią masę ciała, niezależnie od tego, czy gen metabolizmu tłuszczu został edytowany. Naukowcy stwierdzili, że w nadchodzących miesiącach zostaną przeprowadzone oceny behawioralne w celu oceny tolerancji na zimno.

Według Guardiana badanie musi jeszcze zostać poddane recenzji naukowej.

Genetyk Robin Lovell-Badge z Instytutu Francisa Cricka w Londynie, która nie brała udziału w badaniu, pochwaliła techniczne aspekty badania, ale podkreśliła, że ożywienie mamutów jest o wiele bardziej skomplikowane niż tylko zmiana kilku genów w celu zwiększenia odporności na zimno.

Biolog ewolucyjny Tori Herridge z University of Sheffield poinformowała Guardian, że „stworzenie słonia przypominającego mamuta jest znacznie trudniejsze ze względu na większą liczbę genów, które wymagają modyfikacji, a wiele z nich jest nadal słabo poznanych”. „Wygląda na to, że ożywienie mamuta nie jest na horyzoncie w najbliższym czasie” – dodała sceptycznie naukowiec. (PAP)

mzb/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *