Zdjęcie: Adobe Stock
19 lutego przypada Dzień Nauki Polskiej, święto obchodzone w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Najnowsze statystyki pokazują, że w Polsce działa 575 uniwersytetów i instytucji badawczych. Kraj ten może pochwalić się ponad 1,2 miliona studentów, ponad 20 000 doktorantów i nieco ponad 95 000 pełnoetatowych pracowników naukowych.
Dzień Nauki Polskiej jest obchodzony szósty rok z rzędu. Ustanowione w 2020 r. obchody mają na celu uhonorowanie historycznego wkładu polskich naukowców, a także uznanie współczesnych wysiłków w tej dziedzinie. Służy motywowaniu jednostek do naśladowania ścieżek polskich badaczy i zwiększaniu entuzjazmu dla wysiłków naukowych.
Data została wybrana tak, aby pokrywała się z urodzinami Mikołaja Kopernika, świętując jego niezwykły wkład — nie tylko w astronomię. Jego pionierskie dzieło „O obrotach sfer niebieskich” przedstawiło teorię heliocentryczną i przekształciło globalną myśl naukową. Kopernik poczynił również znaczące postępy w różnych innych dyscyplinach, w tym ekonomii, prawie, medycynie i kartografii.
W związku z polskimi świętami nauki, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie będzie gospodarzem inauguracji trzech polskich inicjatyw badawczych i innowacyjnych, które uzyskały finansowanie w ramach cenionego europejskiego programu Teaming for Excellence, mającego na celu rozwój nauki i innowacji w Polsce. Na uroczystości obecni będą przedstawiciele Komisji Europejskiej, urzędnicy rządowi, władze lokalne i członkowie społeczności naukowej.
Kulminacją tegorocznych obchodów będzie popołudniowa Gala Polskiej Nauki w Toruniu, współorganizowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Podczas tej Gali Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczy nagrody w pięciu kategoriach: osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, wdrożeniowe, organizacyjne i całościowe.
Według najnowszych informacji zamieszczonych na portalu RAD-on (prowadzonym przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – OPI-PIB) w Polsce działa 135 uczelni publicznych, 207 niepublicznych oraz 16 uczelni kościelnych.
Ponadto działa 217 instytucji naukowych, w tym 70 instytutów badawczych, 68 instytutów Polskiej Akademii Nauk, 23 instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz i 1 instytut międzynarodowy.
W 2023 r. w Polsce na studia zapisało się ponad 1,2 mln osób, z czego 59% stanowiły kobiety. Kobiety przeważały również wśród osób zdobywających tytuł magistra (71%) i wśród studentów mieszkających na terenach wiejskich (62%). Z kolei mężczyźni stanowili większość wśród osób zdobywających tytuł inżyniera (70%).
Łącznie kształciło się 20 596 doktorantów, w tym 3193 na studiach doktoranckich i 17 403 w szkołach doktorskich. Działało 163 takich instytucji.
W 2022 r. na polskich uczelniach zatrudnionych było prawie 95 000 nauczycieli akademickich, z czego ponad połowę (51,5%) stanowili mężczyźni. Podobne proporcje płci zaobserwowano zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Jednak bardziej znaczącą nierównowagę płci odnotowano na uczelniach kościelnych, gdzie mężczyźni stanowili 57% kadry akademickiej. (PAP)
Nauka w Polsce
agt/ zan/