Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Ministerstwo Nauki przeprowadziło kontrolę na Uniwersytecie Szczecińskim i stwierdziło jedną nieprawidłowość - Gospodarka i Biznes News

Ministerstwo Nauki przeprowadziło kontrolę na Uniwersytecie Szczecińskim i stwierdziło jedną nieprawidłowość

Szczecin, 26.02.2021. Uniwersytet Szczeciński – budynki Wydziału Humanistycznego przy al. Piastowa 40b. PAP/Marcin Bielecki Szczecin, 26.02.2021. Uniwersytet Szczeciński – struktury Wydziału Humanistycznego zlokalizowane przy al. Piastów 40b. PAP/Marcin Bielecki

W wyniku przeglądu polityki płacowej przeprowadzonego przez ministra, który obejmował przyznanie rektorowi premii za wyniki i mianowanie na stanowiska kierownicze, działalność Uniwersytetu Szczecińskiego została „pozytywnie oceniona, choć stwierdzono pewne nieprawidłowości”; uczelnia wdrożyła działania naprawcze, w związku z czym po kontroli nie wydano żadnych zaleceń.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało w czwartek, że kontrola Urzędu Skarbowego, która rozpoczęła się 20 grudnia 2024 r., została zakończona. Zaznaczono, że była to „kontrola nieplanowana, przeprowadzona w sposób uproszczony”. Kontrola zakończyła się 29 stycznia br. Jej celem było „zweryfikowanie procedur” dotyczących negocjacji ze związkami zawodowymi uczelni w sprawie obowiązujących przepisów dotyczących wynagrodzeń, obsadzania stanowisk kierowniczych w uczelni oraz premii rektorskiej przyznawanej przez radę uczelni.

„Działalność Uniwersytetu Szczecińskiego została oceniona pozytywnie, jednak stwierdzono jedną nieprawidłowość. Dotyczyła ona powołania przez Rektora Dyrektora Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości bez konsultacji z Senatem Uniwersytetu” – wskazano w komunikacie prasowym.

Wyjaśniono, że powołanie szefa AIP US bez opinii Senatu na temat jego kandydatury narusza paragraf 116 ust. 1 Statutu Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w innych obszarach” – podkreślono w komunikacie prasowym MNiSW. „Ze względu na podjęcie przez Rektora działań naprawczych w celu rozwiązania zidentyfikowanej nieprawidłowości, nie wydano żadnych zaleceń po audycie” – stwierdzono dalej.

Audyt na Uniwersytecie Szczecińskim został wszczęty po tym, jak kilka doniesień medialnych zasugerowało potencjalne nieprawidłowości w tej instytucji, a także po tym, jak poprzedni szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek, nie odpowiedział w wystarczającym stopniu na informacje otrzymane od lidera związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim. Gabriela Fostiak starała się zachować anonimowość, a minister osobiście przekazał jej listy i informacje rektorowi.

O sprawie poinformował na początku grudnia portal Wirtualna Polska, który zwrócił uwagę m.in. na awans małżonki ministra, Beaty Mikołajewskiej-Wieczorek, która została dyrektorem Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności USA, po zmianach w regulaminie organizacyjnym tej jednostki wprowadzonych 1 lutego 2024 r. Wcześniej dyrektorem CEMiI był doktor. Mikołajewska-Wieczorek ma tytuł magistra. Dziennikarze zauważyli również, że żona rektora, prof. Waldemar Tarczyński, zapewniła sobie miejsce w Komisji Ewaluacji Nauki, której skład ustala Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wieczorek odrzucił zarzuty nepotyzmu. Wskazał, że jego żona pracowała przez kilkadziesiąt lat w regionalnym ośrodku TVP, a jej doświadczenie pozwoliło jej na stworzenie uniwersyteckiego kanału telewizyjnego w ramach CEMiI.

Minister stwierdził również, że ministerstwo właściwie potraktowało raporty Gabrieli Fostiak; poinformowało liderkę związku, że nie przysługuje jej anonimowość jako sygnalistce, „ponieważ kwestia, którą poruszyła, wykraczała poza dyrektywę UE w sprawie sygnalistów”. Jej korespondencja „nie budziła podejrzeń o naruszenia prawa, ale była raczej skargą dotyczącą istotnych spraw uniwersyteckich” – wyjaśnił Wieczorek.

16 grudnia podczas konferencji prasowej minister przeprosił Fostiak, „jeśli poczuła się w jakikolwiek sposób urażona”. Poinformował również o utworzeniu zespołu, który przeprowadzi wewnętrzny audyt w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczący procesu obsługi pism składanych przez lidera związku. Ponadto polecił urzędnikom ministerstwa przeprowadzenie audytu w Urzędzie Skarbowym.

19 grudnia 2024 roku Dariusz Wieczorek złożył rezygnację ze stanowiska.

Przeprowadzony przez niego audyt nie potwierdził nieprawidłowości, na które zwrócił uwagę Fostiak. W kwestii negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie zmian w regulaminie płacowym audytorzy ustalili, że władze uczelni działały zgodnie z przepisami. Mimo że trzy związki zawodowe (ZNP w Wyższej Szkole Zawodowej, Komisja Uczelniana NSZZ „S” i Związek Zawodowy Pracowników Niebędących Pracownikami Naukowymi Wyższej Szkoły Zawodowej) wyraziły negatywną opinię na temat tabeli płac we wspólnym piśmie w lutym 2024 r., to podczas spotkania z rektorem w marcu „przedstawiciele związków zawodowych pojawili się w konfiguracji utrudniającej zawieranie wiążących porozumień”, a decyzje mogły być podejmowane wyłącznie kolektywnie. Nie przekazano żadnych informacji zwrotnych na temat pism złożonych do nich na początku kwietnia.

20-stronicowy raport z audytu MNiSW szczegółowo opisuje również proces, w ramach którego rada uniwersytetu przyznała rektorowi USA tzw. dodatek zadaniowy, wynoszący 80 procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcjonalnego. Uzasadniono to zwiększoną odpowiedzialnością rektora, szczególnie w odniesieniu do inwestycji uniwersyteckich lub komputeryzacji USA. Jednak najważniejszym wskazanym punktem była „kontynuacja intensywnych wysiłków mających na celu zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania uniwersytetu w obliczu niestabilnych warunków gospodarczych wynikających z agresji Rosji na Ukrainę”.

W odniesieniu do nominacji na stanowiska kierownicze w Urzędzie Skarbowym audytorzy MNiSW ustalili, że od 1 stycznia 2024 r. 11 osób zostało mianowanych na stanowiska kierownicze, w tym 8 pracowników naukowych i 3 pracowników administracyjnych. „W żadnym z tych przypadków nie przeprowadzono procedury konkursowej” – zauważyło ministerstwo w oświadczeniu.

Było to zgodne z prawem. W dziewięciu przypadkach rektor wykorzystał przepis ustawy USA, który stanowi, że nie ma wymogu przeprowadzania konkursu na stanowiska kierownicze w jednostkach organizacyjnych wspierających, takich jak US Academic Business Incubator, US Technology Transfer Center, US Strategic Analysis Center, US Accessibility Knowledge Center, US Archive i US Doctoral School.

W dwóch przypadkach pracownik uczelni awansował na stanowisko kierownicze. W takich przypadkach nie jest wymagany konkurs. W ten sposób awansowała Mikołajewska-Wieczorek, która spełniła wszystkie kryteria formalne. Jest zatrudniona na uczelni od listopada 2021 r., a w CEMiI od kwietnia 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora CEMiI ds. telewizji. Zmienione przepisy tej jednostki określają, że wymóg posiadania stopnia doktora dotyczy wyłącznie pracowników naukowych ubiegających się o stanowisko dyrektora. Jeśli

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *