Szczecin, 26.02.2021. Uniwersytet Szczeciński – struktury Wydziału Humanistycznego zlokalizowane przy al. Piastów 40b. PAP/Marcin Bielecki
W wyniku przeglądu polityki płacowej przeprowadzonego przez ministra, który obejmował przyznanie rektorowi premii za wyniki i mianowanie na stanowiska kierownicze, działalność Uniwersytetu Szczecińskiego została „pozytywnie oceniona, choć stwierdzono pewne nieprawidłowości”; uczelnia wdrożyła działania naprawcze, w związku z czym po kontroli nie wydano żadnych zaleceń.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało w czwartek, że kontrola Urzędu Skarbowego, która rozpoczęła się 20 grudnia 2024 r., została zakończona. Zaznaczono, że była to „kontrola nieplanowana, przeprowadzona w sposób uproszczony”. Kontrola zakończyła się 29 stycznia br. Jej celem było „zweryfikowanie procedur” dotyczących negocjacji ze związkami zawodowymi uczelni w sprawie obowiązujących przepisów dotyczących wynagrodzeń, obsadzania stanowisk kierowniczych w uczelni oraz premii rektorskiej przyznawanej przez radę uczelni.
„Działalność Uniwersytetu Szczecińskiego została oceniona pozytywnie, jednak stwierdzono jedną nieprawidłowość. Dotyczyła ona powołania przez Rektora Dyrektora Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości bez konsultacji z Senatem Uniwersytetu” – wskazano w komunikacie prasowym.
Wyjaśniono, że powołanie szefa AIP US bez opinii Senatu na temat jego kandydatury narusza paragraf 116 ust. 1 Statutu Uniwersytetu Szczecińskiego.
„Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w innych obszarach” – podkreślono w komunikacie prasowym MNiSW. „Ze względu na podjęcie przez Rektora działań naprawczych w celu rozwiązania zidentyfikowanej nieprawidłowości, nie wydano żadnych zaleceń po audycie” – stwierdzono dalej.
Audyt na Uniwersytecie Szczecińskim został wszczęty po tym, jak kilka doniesień medialnych zasugerowało potencjalne nieprawidłowości w tej instytucji, a także po tym, jak poprzedni szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek, nie odpowiedział w wystarczającym stopniu na informacje otrzymane od lidera związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim. Gabriela Fostiak starała się zachować anonimowość, a minister osobiście przekazał jej listy i informacje rektorowi.
O sprawie poinformował na początku grudnia portal Wirtualna Polska, który zwrócił uwagę m.in. na awans małżonki ministra, Beaty Mikołajewskiej-Wieczorek, która została dyrektorem Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności USA, po zmianach w regulaminie organizacyjnym tej jednostki wprowadzonych 1 lutego 2024 r. Wcześniej dyrektorem CEMiI był doktor. Mikołajewska-Wieczorek ma tytuł magistra. Dziennikarze zauważyli również, że żona rektora, prof. Waldemar Tarczyński, zapewniła sobie miejsce w Komisji Ewaluacji Nauki, której skład ustala Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wieczorek odrzucił zarzuty nepotyzmu. Wskazał, że jego żona pracowała przez kilkadziesiąt lat w regionalnym ośrodku TVP, a jej doświadczenie pozwoliło jej na stworzenie uniwersyteckiego kanału telewizyjnego w ramach CEMiI.
Minister stwierdził również, że ministerstwo właściwie potraktowało raporty Gabrieli Fostiak; poinformowało liderkę związku, że nie przysługuje jej anonimowość jako sygnalistce, „ponieważ kwestia, którą poruszyła, wykraczała poza dyrektywę UE w sprawie sygnalistów”. Jej korespondencja „nie budziła podejrzeń o naruszenia prawa, ale była raczej skargą dotyczącą istotnych spraw uniwersyteckich” – wyjaśnił Wieczorek.
16 grudnia podczas konferencji prasowej minister przeprosił Fostiak, „jeśli poczuła się w jakikolwiek sposób urażona”. Poinformował również o utworzeniu zespołu, który przeprowadzi wewnętrzny audyt w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczący procesu obsługi pism składanych przez lidera związku. Ponadto polecił urzędnikom ministerstwa przeprowadzenie audytu w Urzędzie Skarbowym.
19 grudnia 2024 roku Dariusz Wieczorek złożył rezygnację ze stanowiska.
Przeprowadzony przez niego audyt nie potwierdził nieprawidłowości, na które zwrócił uwagę Fostiak. W kwestii negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie zmian w regulaminie płacowym audytorzy ustalili, że władze uczelni działały zgodnie z przepisami. Mimo że trzy związki zawodowe (ZNP w Wyższej Szkole Zawodowej, Komisja Uczelniana NSZZ „S” i Związek Zawodowy Pracowników Niebędących Pracownikami Naukowymi Wyższej Szkoły Zawodowej) wyraziły negatywną opinię na temat tabeli płac we wspólnym piśmie w lutym 2024 r., to podczas spotkania z rektorem w marcu „przedstawiciele związków zawodowych pojawili się w konfiguracji utrudniającej zawieranie wiążących porozumień”, a decyzje mogły być podejmowane wyłącznie kolektywnie. Nie przekazano żadnych informacji zwrotnych na temat pism złożonych do nich na początku kwietnia.
20-stronicowy raport z audytu MNiSW szczegółowo opisuje również proces, w ramach którego rada uniwersytetu przyznała rektorowi USA tzw. dodatek zadaniowy, wynoszący 80 procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcjonalnego. Uzasadniono to zwiększoną odpowiedzialnością rektora, szczególnie w odniesieniu do inwestycji uniwersyteckich lub komputeryzacji USA. Jednak najważniejszym wskazanym punktem była „kontynuacja intensywnych wysiłków mających na celu zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania uniwersytetu w obliczu niestabilnych warunków gospodarczych wynikających z agresji Rosji na Ukrainę”.
W odniesieniu do nominacji na stanowiska kierownicze w Urzędzie Skarbowym audytorzy MNiSW ustalili, że od 1 stycznia 2024 r. 11 osób zostało mianowanych na stanowiska kierownicze, w tym 8 pracowników naukowych i 3 pracowników administracyjnych. „W żadnym z tych przypadków nie przeprowadzono procedury konkursowej” – zauważyło ministerstwo w oświadczeniu.
Było to zgodne z prawem. W dziewięciu przypadkach rektor wykorzystał przepis ustawy USA, który stanowi, że nie ma wymogu przeprowadzania konkursu na stanowiska kierownicze w jednostkach organizacyjnych wspierających, takich jak US Academic Business Incubator, US Technology Transfer Center, US Strategic Analysis Center, US Accessibility Knowledge Center, US Archive i US Doctoral School.
W dwóch przypadkach pracownik uczelni awansował na stanowisko kierownicze. W takich przypadkach nie jest wymagany konkurs. W ten sposób awansowała Mikołajewska-Wieczorek, która spełniła wszystkie kryteria formalne. Jest zatrudniona na uczelni od listopada 2021 r., a w CEMiI od kwietnia 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora CEMiI ds. telewizji. Zmienione przepisy tej jednostki określają, że wymóg posiadania stopnia doktora dotyczy wyłącznie pracowników naukowych ubiegających się o stanowisko dyrektora. Jeśli
Źródło