Pomoc dla rolników po powodzi. Państwo „odkupi” zalane płody rolne

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa zapewniają rolników, że nie zostawią ich samych sobie ze stratami wywołanymi powodzią. Jedną z opcji ma być odkupienie przez państwo zbóż, ziemniaków, buraków i innych produktów, których nie da się już sprzedać i wykorzystać.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (z lewej) i wiceminister Michał Kołodziejczak (z prawej)
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (z lewej) i wiceminister Michał Kołodziejczak (z prawej) | Foto: Paweł Supernak / PAP

W obliczu powodzi, która dotknęła polskie gospodarstwa rolne, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak deklaruje pełne wsparcie państwa dla poszkodowanych rolników. Podczas spotkania we Wrocławiu, przedstawiciel ministerstwa zapewnił, że żaden z rolników nie poniesie strat finansowych związanych z zalaniem płodów rolnych.

Wyjaśnił, że państwo ma obowiązek „odkupić” uszkodzone płody rolne, które nie nadają się już do sprzedaży ani konsumpcji. W ramach tej pomocy mają być uwzględnione różne uprawy, takie jak: rzepak, ziemniaki, buraki, kukurydza czy zboża magazynowane, które uległy zniszczeniu w wyniku powodzi.

Wiceminister zaznaczył, że pomoc będzie kalkulowana na podstawie rozmiarów zniszczeń, choć na chwilę obecną nie jest możliwe określenie dokładnej kwoty wsparcia.

Dodatkowo Michał Kołodziejczak podkreślił zaangażowanie instytucji podległych ministerstwu w procesie pomocy rolnikom, w tym działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która planuje wynająć osuszacze do pracy na zalanych terenach.

Bogusław Wijatyk, dyrektor generalny w ministerstwie rolnictwa, zobowiązał Ośrodek Doradztwa Rolniczego do dostarczania codziennych raportów na temat skali strat. Z kolei Czesław Siekierski, szef MRiRW, zapowiedział priorytetowe traktowanie rolników z terenów powodziowych w kontekście wypłat zaliczek na dopłaty bezpośrednie i zachowanie praw do płatności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Ministerstwo rolnictwa zdecydowało również o zawieszeniu kontroli w gospodarstwach, z wyjątkiem tych, które dotyczą kluczowych aspektów bezpieczeństwa żywności i pasz, ochrony zwierząt oraz ich zdrowia. W odpowiedzi na klęskę żywiołową, resort rolnictwa zwrócił się do Komisji Europejskiej o uruchomienie pomocy z rezerwy rolnej, by zrekompensować rolnikom straty spowodowane przez powódź.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *