Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
92 pensje na mieszkanie. Tak trudno o własne lokum nie było jeszcze nigdy - Gospodarka i Biznes News

92 pensje na mieszkanie. Tak trudno o własne lokum nie było jeszcze nigdy

Średnia cena mieszkania w stolicy osiąga poziomy, których jeszcze nie widzieliśmy. Z najnowszych danych serwisu RynekPierwotny.pl wynika, iż średnia cena 55-metrowego lokalu w Warszawie to obecnie równowartość aż 92 przeciętnych pensji brutto.

W Polsce coraz trudniej o własne mieszkanie.
W Polsce coraz trudniej o własne mieszkanie. | Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER / East News

Analiza przeprowadzona przez ekspertów rynku nieruchomości wskazuje, że dla osoby zarabiającej przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, zgromadzenie środków na zakup mieszkania średniej wielkości w Warszawie zajęłoby teoretycznie ponad osiem lat. Jednak w praktyce, biorąc pod uwagę konieczność pokrywania bieżących wydatków, czas ten byłby znacznie dłuższy.

Porównując rok do roku, widoczny jest wzrost ceny mieszkań w stosunku do przeciętnych pensji. W sierpniu 2022 roku średnia cena mieszkania wynosiła równowartość 84 pensji, podczas gdy w tym samym miesiącu 2023 roku – już 88 pensji. Teraz są to już 92 wypłaty. To oznacza, że siła nabywcza klientów maleje, a mieszkania stają się coraz mniej dostępne.

Sytuacja ta nie dotyczy tylko Warszawy. W Krakowie i Gdańsku również zauważalny jest wzrost cen w stosunku do przeciętnych wynagrodzeń. W Krakowie obecnie potrzeba 84 średnich pensji na zakup mieszkania, podobnie jak w roku 2023, ale rok wcześniej wystarczyło 75 pensji. W Gdańsku średnia cena mieszkania to równowartość 78 pensji, w porównaniu do 76 w roku 2023 i 73 w roku 2022.

Wzrost cen mieszkań, napędzany między innymi przez rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, spowodował spadek popytu na rynku nieruchomości. Kupujących jest obecnie mniej, a część z nich oczekuje na uruchomienie programu tanich kredytów „Na start”.

Dostępność gruntów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia oferty mieszkaniowej, jednak jest ona obecnie ograniczona przez problemy z planami zagospodarowania przestrzennego i kwestie prawne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *