Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Druga elektrownia jądrowa w Polsce. Kolejny partner w grze - Gospodarka i Biznes News

Druga elektrownia jądrowa w Polsce. Kolejny partner w grze

Przedstawiciele japońskiego rządu od poniedziałku odwiedzają Rumunię i Polskę. Bierze w tym udział delegacja przedstawicieli takich korporacji jak Hitachi, Eneos Holdings i IHI. Okazuje się, że wkrótce ma dojść do podpisania umowy w sprawie elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Japońska elektrownia atomowa w Polsce? W czwartek oczekiwane są pierwsze podpisy
Japońska elektrownia atomowa w Polsce? W czwartek oczekiwane są pierwsze podpisy | Foto: SkazovD / Shutterstock
  • Japonia i Polska podpiszą protokół ustaleń w sprawie budowy elektrowni jądrowej
  • Umowa obejmuje wykorzystanie technologii japońskich firm, takich jak Hitachi i IHI
  • Będzie to druga elektrownia w Polsce. Pierwszą ma uruchomić do 2040 r. amerykański Westinghouse
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Rządy Japonii i Polski już w czwartek podpiszą protokół ustaleń (MoU) w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce — podał w środę dziennik gospodarczy Nikkei.

Obie strony wymienią protokół ustaleń dotyczący współpracy przy budowie wielu elektrowni jądrowych, w tym małych reaktorów modułowych (SMR), wysokotemperaturowych reaktorów gazowych (HTGR) i dużych reaktorów lekkowodnych nowej generacji. Umowa obejmuje wykorzystanie technologii japońskich firm, takich jak Hitachi 6501.T i IHI 7013.T do budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.

Druga elektrownia jądrowa

Polska wybrała już amerykańską firmę Westinghouse Electric do budowy swojej pierwszej elektrowni nad Morzem Bałtyckim. Koszt budowy ma wynieść około 40 mld dol., a pełna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta do 2040 r. Z polskiego budżetu firma odpowiedzialna za budowę dostanie 60 mld zł.

Pozostała kwota zostanie pozyskana z instytucji finansowych, przede wszystkim zagranicznych instytucji wspierających eksport wywodzących się z państw dostawców sprzętu, w tym agencji kredytów eksportowych, w szczególności amerykańskiej agencji kredytów eksportowych Export-Import Bank of the United States” — wskazano w założeniach projektu ustawy.

W październiku premier Donald Tusk powiedział, że Polska będzie szukać partnerów finansowych, którzy pomogą sfinansować budowę drugiej elektrowni jądrowej.

Polski mix energetyczny to wciąż w ponad połowie elektrownie węglowe, w tym te na węgiel kamienny, które przynoszą ostatnio straty.

Dekarbonizacja w Rumunii

Wielkie plany inwestycji energetycznych ma też razem z Japonią Rumunia. Oba kraje planują wspólnie zainwestować miliardy dolarów w projekty dekarbonizacji, a energia elektryczna ze źródeł odnawialnych będzie nie tylko wykorzystywana lokalnie, ale również eksportowana na Ukrainę — dowiedziała się agencja Nikkei.

W ramach programu środki zebrane od takich podmiotów, jak rumuńskie ministerstwa energii i innowacji, a także japońska Organizacja Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych, zostaną zainwestowane w różne „zielone” projekty. Chodzi m.in. o systemy hydroelektrowni japońskiego Itochu oraz rozproszone systemy energetyczne, które łączą ogniwa paliwowe grupy Panasonic z generowaniem energii słonecznej.

W Rumunii w tym roku 13 proc. energii pochodzi z elektrowni na węgiel brunatny, a 19 proc. — na gaz. Z powodu nacisku polityki unijnej Rumunia postawiła sobie cel stopniowego ograniczania wykorzystania paliw kopalnych do roku 2032.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *