Już co siódma firma zawieszona. Alarmujące dane GUS

W listopadzie 2024 r. zarejestrowano w systemie REGON 28,6 tys. nowych firm — podał GUS. To o 11 proc. mniej niż w październiku i o 4 proc. mniej niż rok temu w analogicznym miesiącu. Jednocześnie widać szybki wzrost zawieszeń działalności, a dotyczy to głównie branż, w których pracują informatycy. Zawieszona jest już więcej niż co siódma firma.

W branżach, w których przeważają informatycy doszło do skokowego wzrostu zawieszeń działalności. Na zdjęciu Final 30 Miedzynarodowego Konkursu Programowania Zespolowego (ACM International Collegiate Programming Contest) w San Antonio w USA
W branżach, w których przeważają informatycy doszło do skokowego wzrostu zawieszeń działalności. Na zdjęciu Final 30 Miedzynarodowego Konkursu Programowania Zespolowego (ACM International Collegiate Programming Contest) w San Antonio w USA | Foto: Marek Zawadka/Newsweek Polska/Reporter / East News
  • Wzrasta szybko liczba zawieszeń działalności, szczególnie w branżach związanych z informatyką
  • Najwięcej podmiotów zawieszono w branżach budowlanej, handlu i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej
  • Rejestracja nowych podmiotów spadła o 3,7 proc. rdr, a największy spadek dotyczył rejestracji spółek handlowych
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

GUS podał w środę, że łączna liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON wzrosła w listopadzie do prawie 5,3 mln. To o prawie 156 tys. więcej rok do roku. Ale wiele z nich nie działa.

Zawieszonych jest aż 788 tys., czyli aż 14,9 proc. ogółu zarejestrowanych i o 8,6 proc. więcej rok do roku. Rok temu zawieszonych było 14,1 proc. firm, więc trend przyśpiesza. Tylko w skali jednego miesiąca liczba zawieszonych podmiotów wzrosła o 1 proc.

Najwięcej podmiotów w listopadzie zawieszono w: budownictwie (171,7 tys., +9,9 proc. rdr), handlu (148 tys., +7 proc. rdr) i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (90 tys., +9,9 proc. rdr). Budowlańcy usypiają działalność w większej liczbie niż przed rokiem, ale i najwyraźniej informatycy też.

Informatycy zawieszają działalność

Największe przyśpieszenie w zawieszaniu działalności w porównaniu z poprzednim rokiem było w: administracji publicznej (+50,7 proc. rdr do 113), informacji i komunikacji (+19,5 proc. rdr do 42,2 tys.) i działalności związanej z energetyką (+14,5 proc. do 961). Branża informacyjno-komunikacyjna obejmuje również informatyków, więc wygląda na to, że dochodzi tu do jakichś dużych przetasowań, wyprowadzek za granicę, przechodzenia na etat, a być może rezygnacji z usług informatyków we wspierających się sztuczną inteligencją firmach.

W listopadzie w porównaniu z październikiem najszybciej rosła liczba zawieszeń firm w działalności handlowej (+1,8 tys. do 148 tys.), budowlanych (+1,5 tys. do 171,7 tys.), ale też w zakwaterowaniu i gastronomii (-1 tys.).

Jednocześnie spadła liczba rejestracji nowych podmiotów o 3,7 proc. rdr do 28,6 tys. Ostatnio mniej firm zakładano w sierpniu br., a jeszcze wcześniej — w grudniu 2023 r. Gorszy listopad był ostatnio w 2020 r. w czasie pierwszych fal pandemii.

W skali miesiąca odnotowano mniej przede wszystkim rejestracji spółek handlowych o 20,9 proc. a o 14,1 proc. w ciągu roku do 4 tys. Z tego liczba rejestracji nowych spółek z o.o. spadła o 21,7 proc. w porównaniu z październikiem, a o 14,3 proc. rdr. do 3,8 tys.

Mniej rok do roku powstawało też firm osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Powstało mniej takich firm o 11,4 proc. w porównaniu z październikiem, a 2,8 proc. (-635) niż rok temu w listopadzie.

Jednocześnie wyrejestrowano jednak o 3,2 proc. mniej podmiotów niż rok temu, czyli 16,1 tys. W przypadku podmiotów osób fizycznych było to o aż 8,5 proc. mniej, czyli o 4,1 tys.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *