Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Nowa prognoza pogody IMGW na Wigilię i święta: Gdzie spadnie śnieg? - Gospodarka i Biznes News

Nowa prognoza pogody IMGW na Wigilię i święta: Gdzie spadnie śnieg?

Najnowsze prognozy IMGW potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi dotyczące pogody w okresie świąt Bożego Narodzenia. Według aktualnych prognoz okres świąteczny przyniesie zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski. Pojawi się także deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie zrobi się ślisko.
Nowa prognoza pogody IMGW na Wigilię i święta: Gdzie spadnie śnieg? - INFBusiness

Według prognoz IMGW w Wigilię i święta lokalne opady śniegu pojawią się głównie na południu i na wschodzie Polski

Foto: Adobe Stock

Katarzyna Pryga

Odczuwalnie chłodniej było już w ciągu ostatniego weekendu. W okresie okołoświątecznym zima przypomni o sobie – pojawią się miejscowe, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Będzie chłodno, ale w ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski temperatury wciąż pozostaną na plusie. Wzmożony okres podróży mogą utrudniać miejscowe opady śniegu, mżawki, a nocą także lokalne, marznące mgły.

Prognoza pogody na święta: Początek tygodnia przyniesie kolejne opady

Poniedziałek 23 grudnia to dalszy ciąg opadów – głównie deszczu na zachodzie kraju, a w województwie podkarpackim i lubelskim deszczu ze śniegiem lub śniegu. Biało zrobi się m.in. na południu Śląska oraz na terenie Małopolski – gdzie IMGW prognozuje miejscowy przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm. Opady śniegu spodziewane są także w górach i na terenach podgórskich, z przewidywanym przyrostem pokrywy śnieżnej nawet do 15 cm. W ciągu dnia najcieplej na zachodzie Polski – do ok. 5 stopni Celsjusza. Na wschodzie maksymalnie do ok. 1 stopnia Celsjusza. 

W nocy z poniedziałku na wtorek opady deszczu ze śniegiem i śniegu na południowym zachodzie, na wschodzie i na południu kraju. Największy przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany jest w górach (do ok. 20 cm), na terenie Małopolski i Podkarpacia (od 5 do 10 cm), a także na Kielecczyźnie (do 5 cm). W nocy na północy, w centrum i w zachodnich częściach Polski mogą pojawić się miejscowe mgły, lokalnie marznące. Przewiduje się lokalne ograniczenie widoczności do 200 metrów. Nocne, lokalne przymrozki mogą powodować zamarzanie nawierzchni chodników i dróg. W okresie wzmożonych podróży warto śledzić aktualizowane ostrzeżenia IMGW dotyczące warunków drogowych.

Jaka pogoda w Wigilię? Lokalnie zrobi się biało

Aktualne prognozy potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi o Wigilii chłodnej i deszczowo-śnieżnej. W niektórych częściach kraju aura będzie jednak typowo zimowa. We wtorek 24 grudnia, na przeważającym obszarze Polski, utrzyma się zachmurzenie duże. Przejaśnień można spodziewać się lokalnie, głównie w centrum i na północy Polski. Wtorek będzie też kolejnym dniem opadów – na północy głównie deszczu i deszczu ze śniegiem. Opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym mogą spodziewać się mieszkańcy wschodu i południa Polski – z prognozowanym przyrostem pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm. W Sudetach i Karpatach zrobi się wietrznie, lokalnie możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. W ciągu dnia na terenach podgórskich temperatura wyniesie ok. minus 2 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie nad morzem i na zachodzie Polski – do ok. 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

W nocy z wtorku na środę mogą pojawić się lokalnie marznące mgły, ograniczające widoczność do 200 m. Miejscami zrobi się ślisko, w górach przewidywane są lokalne zawieje i zamiecie śnieżne. W pierwszy dzień świąt słabe, miejscowe opady deszczu prognozowane są głównie na zachodzie Polski – gdzie również może wystąpić gołoledź. Tam także najcieplej – maksymalnie do ok. 5 stopni Celsjusza. Najchłodniej na terenach podgórskich, do ok. minus 5 stopni Celsjusza. Środa przyniesie również kolejne, miejscowe opady śniegu w południowo-wschodnich i wschodnich województwach.

26 grudnia z podobną, jesienno-zimową aurą i dużym zachmurzeniem. Na północy, na zachodzie kraju i w centrum prognozowane są słabe, przelotne opady deszczu. Tam również prognozuje się maksymalne temperatury nawet do ok. 5-7 stopni Celsjusza. Najchłodniej na terenie Podhala (ok. minus 8 stopni Celsjusza) i na wschodzie Polski – do ok. minus 4 stopni Celsjusza. Zachmurzenie duże z miejscowymi, słabymi opadami deszczu (mżawki) prognozowane są do końca tygodnia. Według aktualnej, średnioterminowej prognozy pogody (model ECMWF) kolejna tura opadów deszczu ze śniegiem i śniegu może pojawić się już 1 stycznia.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *