Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
GUS: Wzrost cen mieszkań wyhamował najmocniej od półtora roku - Gospodarka i Biznes News

GUS: Wzrost cen mieszkań wyhamował najmocniej od półtora roku

Ceny mieszkań w III kw. 2024 r. w całej Polsce wzrosły w ujęciu kwartalnym o 1,6 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny. To najniższy kwartalny wzrost od początku 2023 r. Z uwagi na wcześniejsze podwyżki mieszkania w relacji rocznej wciąż rosną w dwucyfrowym tempie.

GUS: Wzrost cen mieszkań wyhamował najmocniej od półtora roku
fot. Alex Stemmer / / Shutterstock

To kolejne dane, które potwierdzają tezę o wyraźnym hamowaniu wzrostu cen mieszkań. Dodajmy, hamowaniu w momencie, w którym kwoty płacone za mieszkania są najwyższe w historii i o kilkanaście procent wyższe niż przed rokiem. Jak wyliczył GUS, względem analogicznego okresu 2023 r. średnia cena transakcyjna lokali mieszkalnych wzrosła w całej Polsce o 14,4 proc.

Sprzedający coraz częściej schodzą z ceny

Obniżki cen mieszkań nie zatrzymają się na III kw. 2024 r. – wynika z najnowszego odczytu indeksu urban.one. Znacznie niższy niż przed rokiem popyt i rosnąca oferta zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym sprawiają, że sprzedający coraz częściej schodzą z ceny podczas negocjacji, a deweloperzy stosują promocje.

WIĘCEJ…

Zgodnie z tymi samymi danymi, wciąż wyraźniej drożeją nowe mieszkania. W III kw. 2024 r. za lokale sprzedawane przez deweloperów płacono średnio o 1,8 proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej. Na rynku wtórnym zanotowano wzrost o 1,4 proc. k/k. W relacji rocznej było to odpowiednio +16,7 proc. i +12,0 proc.

III kw. 2024 I II kw. 2024
kdk rdr I kdk rdr
OGÓŁEM 1,6 14,4 I 2,9 17,7
Rynek pierwotny 1,8 16,7 I 3,0 19,2
Rynek wtórny 1,4 12,0 I 2,9 16,0

Dla porównania, po I kw. 2023 r., gdy po raz ostatni GUS zanotował spadek średniej ceny transakcyjnej, pisaliśmy o wzrostach w relacji kwartalnej, wahających się od 2,9 do 4,8 proc.

Przypomnijmy jednak, że lokalnie już w III kw. 2024 r. pojawiły się obniżki. Wskazywały na nie m.in. dane Bankier.pl udostępnione przez Cenatorium, które opisywaliśmy w artykule „Dwa lata i koniec. Spadki cen mieszkań wróciły na scenę” czy dane Narodowego Banku Polskiego.

Jak z kolei sugerują odczyty indeksu urban.one przygotowywane przez Cenatorium dla Bankier.pl i „Pulsu Biznesu”, obniżki cen mieszkań nie zatrzymają się na III kw. 2024 r. Znacznie niższy niż przed rokiem popyt i rosnąca oferta zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym sprawiają, że sprzedający coraz częściej schodzą z ceny podczas negocjacji, a deweloperzy stosują promocje.

MKZ

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *