Parki rozrywki to miejsca zabawy dla całych rodzin, tam spełniają się marzenia. Są potężne, ekscytujące, głośne, pełne ludzi, wszystko się w nich rusza, gra i świeci. Przez dziesiątki lat nie były miejscami budowanymi oraz zarządzanymi zgodnie z ideą ograniczania wpływu człowieka na środowisko. Dojazd na miejsce tysiącami spalinowych samochodów, plastikowe naczynia w barach oraz gigantyczne zużycie prądu, to tylko nieliczne argumenty, dla których ekolodzy nie patrzyli na te miejsca przychylnym okiem. I trudno się było dziwić. Największe wielohektarowe, gigantyczne Parki rozrywki na świecie pobierały nawet kilkadziesiąt GWh prądu rocznie. W Polsce wiodący pod względem atrakcji i obszaru obiekt, Energylandia, przez rok zużywa blisko 14 GWh prądu. To tyle, ile zużyłoby około 4500 gospodarstw domowych przez 12 miesięcy.

Mogłoby szokować, gdyby nie fakt, że polski obiekt może pochwalić się zupełnie innym podejściem i już zrealizowaną strategią. Energylandia realizuje zarówno wizję przynoszenia radości rodzinom z dziećmi, jak i minimalizowania swojego wpływu na środowisko. Już na etapie projektowania założono i zabezpieczono obszar pod rozwój Parku, ale nie wyłącznie infrastruktury rozrywkowej, ale budowę potężnej instalacji fotowoltaicznej, która ma zasilać cały kompleks. W miarę jak zagrożenie zmianami klimatycznymi staje się coraz poważniejszym problemem, koszty energii rosną, a liczba świadomych ekologicznie konsumentów wzrasta – decyzje te były więc konieczne, zdecydowanie słuszne i co ważne – zostały podjęte z wyprzedzeniem.

Innowacyjne technologie i zarządzanie produkcją energii
Zielone Parki rozrywki to nie tylko instalacje fotowoltaiczne – to także nowoczesne technologie, które umożliwiają efektywne zarządzanie zużyciem energii. Dzięki inteligentnym systemom monitorowania, które analizują dane w czasie rzeczywistym, Parki mogą jeszcze lepiej wykorzystać energię ze źródeł odnawialnych i minimalizować jej straty. Energylandia i tu zdecydowała się postawić na jakość i podjęła długofalową współpracę z firmą ROVA Systems, która odpowiada za utrzymanie efektywności produkcji na najwyższym, blisko 100% poziomie. Wsparcie techniczne obejmuje telefoniczną obsługę klienta oraz wizyty on-site – od pierwszego uruchomienia i konfiguracji aż po wszelkie potencjalne trudności, które mogą napotkać użytkownicy. Taka pomoc nie jest ograniczona terytorialnie, a w przypadku nagłej konieczności działań serwisowych – reakcja Rova Systems jest błyskawiczna. Ma to ogromne znaczenie, gdyż utrata tylko 1% wyprodukowanej energii dla Energylandii mogłyby oznaczać znaczące straty. To połączenie zabawy i innowacji sprawia, że parki rozrywki stają się miejscem, które nie tylko dostarczają dobrych emocji i integrują rodziny, ale także pokazują, że firmy te dbają o środowisko.
– Współpraca z Energylandią jest dla nas wyjątkowo ważna. Mamy świadomość, że to obiekt, który pracuje przez cały rok, cały czas na bardzo dużej mocy. Nasz zespół uczestniczył też w projekcie od samego początku i bierze udział w kolejnych etapach prac. Możemy więc wziąć odpowiedzialność za przyszłe efekty i stabilność instalacji, mówi Michał Brzezinka, Prezes Zarządu Rova Systems.

Przykład globalnych liderów w ekologicznym rozwoju
Ideę zapoczątkowali giganci globalni, np. firma Walt Disney, która łączy zabawę ze zrównoważonym rozwojem w parkach na całym świecie. Kilka lat temu ogłosiła ona np. listę zobowiązań środowiskowych, na której czołową rolę odgrywa wykorzystanie energii słonecznej. W parkach Disneya ok. 40% energii już jest produkowane przez panele solarne. Parki rozrywki na całym świecie zaczynają dostrzegać znaczenie zrównoważonego rozwoju. W USA Six Flags jako pierwsza sieć parków rozrywki zrealizowała ambitny plan przejścia na energię słoneczną, podczas gdy w Hiszpanii PortAventura World zainwestował w instalację fotowoltaiczną, która pokrywa 30% rocznego zapotrzebowania na energię. Podobne kroki podejmują także mniejsze, lokalne parki, co dowodzi, że ekologiczne podejście staje się normą, a nie wyjątkiem.
Energylandia wiedzie jednak prym i dotychczas osiągnęła naprawdę wyjątkowy wynik. Już dziś dysponuje instalacją fotowoltaiczną, która produkuje energię pokrywającą aż 45% jej zapotrzebowania. W Parku znajduje się 20 falowników i tysiące paneli słonecznych. To jednak nie koniec imponujących inwestycji. Energylandia jest jednym z najnowocześniejszych, największych i najbezpieczniejszych Parków rozrywki na terenie Europy. Dlatego i w dziedzinie poszanowania środowiska wciąż kształtuje trendy i dąży do zero-emisyjności.

Zielona edukacja – angażowanie gości w zrównoważony rozwój
– Inwestycje w ekologiczną infrastrukturę to dla nas nie tylko krok ku przyszłości parku, ale także część większej misji edukacyjnej. Podczas wizyty w Parku, Goście Energylandii mogą dowiedzieć się, jak energia słoneczna zasila nasz obiekt, a także jak w prosty sposób ograniczyć swój ślad węglowy na co dzień. Edukacja ekologiczna w takich miejscach jak Energylandia staje się integralną częścią doświadczenia odwiedzających, pomagając zrozumieć, jak ważne jest dbanie o naszą planetę – zarówno przez zabawę, jak i poprzez konkretne działania w życiu codziennym. To dla nas element misji społecznej i naszej strategii – by nie tylko bawić, ale i edukować, a przede wszystkim by być w tym autentycznym. Chcemy być przykładem organizacji świadomej społecznie i środowiskowo – mówi przedstawiciel Energylandii
Ekoturystyka – rola Parku w szerszym kontekście
Parki rozrywki stają się również istotnym elementem ekoturystyki, łączącym radość z odpowiedzialnością. Zrównoważony rozwój w tych miejscach to także korzyści dla lokalnych społeczności – Parki stają się atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców, którzy zyskują dostęp do czystej energii i nowych, ekologicznych miejsc pracy. Dzięki inwestycjom w energię odnawialną, takie miejsca nie tylko przyciągają odwiedzających, ale stają się liderami w promowaniu odpowiedzialnej turystyki w swoich regionach.
Energylandia planuje dalszy rozwój infrastruktury, któremu towarzyszyć będą prace nad pozyskiwaniem jeszcze większej ilości energii ze źródeł odnawialnych i jej dystrybucją w obrębie całego kompleksu. Firma liczy, że wspólnie z Partnerami, w tym Rova Systems, Park będzie mógł pochwalić się jeszcze lepszymi parametrami już wkrótce.

Dzieci jako symbol zmian klimatycznych
Inwestor podkreśla, że Park rozrywki to biznes stworzony z myślą o dzieciach. A to one są przyszłością. Nie wyobraża sobie więc, aby nie podejmować zdecydowanych działań na rzecz zatrzymania lub nawet odwrócenia skutków zmian klimatu. Dzieci stały się symbolem globalnego ruchu na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, a ekologia to jeden z priorytetów Parku. Dzieci przypominają nam codziennie, jak ważne jest podejmowanie odpowiedzialnych wyborów – teraz, by mogły żyć w czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.
Energylandia staje się więc nie tylko wyspą radości, ale także „zielonym punktem” na mapie rozrywek dla rodzin, w którym zabawa i edukacja idą w parze z troską o środowisko. To przykład, jak duży biznes i dobór partnerów biznesowych mogą łączyć przyjemne z pożytecznym, stając się inspiracją do działania na rzecz naszej planety.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Koniec TikToka w USA. I to już w ten weekend. Jest decyzja sądu
wczoraj 06:23 Biznes
Miliardowy pozew za elektrownię. Pozywa państwowa spółka
piątek 17:43 Biznes
Koniec atomowego sporu. Amerykanie dogadali się Koreańczykami
piątek 15:43 Biznes
Rekord największego rosyjskiego banku. Zarobił więcej niż wszystkie banki w Polsce razem
piątek 13:45 Biznes
Spektakularna klapa rakiety Muska. "Rozrywka gwarantowana" [WIDEO]
piątek 09:25 Biznes
Hiszpanie chcą sprzedać Talgo do końca stycznia. Polska Pesa w grze
piątek 08:46 Biznes
Miliarderzy próbują "łasić się" do Trumpa. Biden mówi o oligarchii
piątek 08:04 Biznes
Zaskakujący komunikat brytyjskiego rządu. W nim m.in. InPost Rafała Brzoski
piątek 07:44 Biznes
Właściciel największej po Orlenie sieci stacji paliw w Polsce zwolni tysiące ludzi na świecie
czwartek 16:18 Biznes
Szef MON: Polska potrzebuje impulsu gospodarczego z przemysłu zbrojeniowego
czwartek 14:35 Biznes
Prezes Orlenu zabiega o wsparcie Litwy. Jest pełen optymizmu
czwartek 12:17 Biznes
Minister cyfryzacji zapewnia: nie będzie cenzury w internecie w Polsce
czwartek 11:02 Biznes
PKN Orlen na Litwie. Spółka czeka na nową strategię
środa 15:56 Biznes
PGE komentuje obniżkę ratingu. Taki będzie wpływ na finansowanie i koszty
wtorek 10:21 Biznes
Restrukturyzacja w Grupie Azoty. Niemieckie aktywa na sprzedaż
poniedziałek 10:14 Biznes
Własny McDonald's czy kebab? Sprawdzamy, co się bardziej opłaca
12.01.2025 Biznes
Rosyjski Gazprom tworzy bazę w Turcji. Tak chce omijać sankcje
10.01.2025 Materiał promocyjny
Mów tak, by cię słuchano. Sekrety skutecznej i prostej komunikacji w biznesie
09.01.2025 Materiał promocyjny
Z Polski na świat. Jak eksperymentowanie staje się paliwem cyfryzacji?
09.01.2025 Biznes
Kolejne państwowe spółki wesprą WOŚP. Powrót po rządach PiS
09.01.2025 Biznes
Ona będzie patrzeć na ręce zarządu państwowego giganta
08.01.2025 Biznes
Facebook będzie bardziej jak X. Mark Zuckerberg idzie śladami Elona Muska
07.01.2025 Materiał promocyjny
Jak konferencja na południu Polski, to tylko z Hotelami Diament
07.01.2025 Biznes
Miliardy złotych na polskie start-upy. Sprawdzamy, jaki z tego pożytek
06.01.2025 Biznes
Lotnisko w Radomiu jedzie ciągle na stracie. Wiceminister zdradził kwotę
04.01.2025 Biznes
Producent "Michałków" przejmuje część biznesu konkurenta
03.01.2025 Biznes
Zarobki zarządu Polska Press w cieniu rekordowych strat
03.01.2025 Materiał promocyjny
Kampanie Rossmanna wyróżnione prestiżowymi nagrodami
03.01.2025 Biznes
Czerwone w odwrocie. Młodzi ludzie nie chcą pić wina
03.01.2025 Biznes
Rok 2024 należał do banków. NBP pokazał, jak mocno wzrosły ich zyski
02.01.2025 Materiał promocyjny
Jak dbać o kulturę innowacyjności? Ten polski koncern pokazuje, jak zachęcać pracowników do kreowania nowych pomysłów biznesowych
02.01.2025 Biznes
Pierwsza polska elektrownią jądrowa powstanie we Włoszech
02.01.2025 Biznes
Do kogo idą miliardy złotych na drogi? Te firmy budują najwięcej
02.01.2025 Biznes
Fabryka Broni "Łucznik" chwali się wynikami. Mocny wzrost produkcji
02.01.2025 Materiał promocyjny
Jak przyciągnąć talenty do organizacji – odpowiedzią jest Employee Advocacy
02.01.2025 Tylko u nas Biznes
Szanse dla start-upów w Polsce. Tak możesz zyskać finansowanie [WYWIAD]
01.01.2025 Materiał promocyjny
Barbara Piłat, Senior Director w Procter & Gamble: Wspieramy młodych i utalentowanych i zapewniamy im możliwości rozwoju
31.12.2024 Biznes
Niebo nad Rosją jeszcze długo pozostanie niebezpieczne
31.12.2024 Biznes
Belgia jako pierwsza wypowiada wojnę jednorazowym e-papierosom
31.12.2024 Materiał promocyjny
Top 5 najlepszych Cateringów Dietetycznych z opcją wyboru menu
31.12.2024 Materiał promocyjny
Ikoniczny wieżowiec Banku Pekao S.A. na sprzedaż. Szansa inwestycyjna w sercu warszawskiego biznesu
30.12.2024 Biznes
Te linie lotnicze ciągle narażają pasażerów na ryzyko i latają nad Rosją
27.12.2024 Biznes
Firma odzieżowa straciła miliony. Dziesięć Ukrainek i Białorusinka z zarzutami
27.12.2024 Materiał promocyjny
Jak finansować zieloną transformację? Nowe możliwości nie tylko dla sektora energetycznego
27.12.2024 Biznes
KIA wzywa na akcję serwisową. Problemy z hamulcami
24.12.2024 Biznes
Ryszard Petru przepracował Wigilię w dyskoncie. Stwierdził, że praca "była ciężka"
24.12.2024 Biznes
Miliardy złotych na modernizację lotniska Chopina w Warszawie
23.12.2024 Biznes
CPK całkowicie polski. PPL w miejsce zagranicznego partnera
23.12.2024
Źródło