Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki? - Gospodarka i Biznes News

Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?

W marcu 2025 r. po raz kolejny przestawimy wskazówki zegara, przechodząc z czasu zimowego na letni. Zwyczaj ten kojarzy się wielu osobom z nadejściem wiosny, bo dzięki zmianie możemy cieszyć się znacznie dłuższym dniem. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki? - INFBusiness

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 30 marca 2025 r.

Foto: Adobe Stock

Małgorzata Krzystała

Zmiana czasu na letni wypada zawsze w ostatni weekend marca. W nocy z soboty na niedzielę przesuwamy zegarki o godzinę do przodu (potocznie mówi się, że „śpimy godzinę krócej”), jednak dzięki temu, że dzień staje się dłuższy, wiele osób zauważa poprawę samopoczucia oraz codziennego funkcjonowania. W teorii przestawianie zegarków ma też poprawić produktywność.

Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy wypada?

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, przechodząc z czasu zimowego na letni, zegarki przestawiamy w ostatni weekend marca. W 2025 roku nastąpi to w nocy z 29 na 30 marca, a dokładnie 30 marca o godzinie 2:00 w nocy. Zegarki trzeba przestawić do przodu, czyli na godzinę 3:00. Tego dnia zostanie odwołany czas zimowy środkowoeuropejski, który został wprowadzony 27 października 2024 r. 30 marca Słońce wzejdzie w Warszawie o godzinie 6:13, a zajdzie o 19:07. Oznacza to, że dzień potrwa prawie 13 godzin i będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o ponad 5 godzin i 14 minut.

Zmiana powoduje, że w niedzielę noc skraca się o godzinę. Z tego powodu niektóre osoby mogą odczuwać gorsze samopoczucie, spowodowane zmianą rytmu dobowego. W urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony, komputery i smartwatche nie musimy pamiętać o przesunięciu wskazówek, bowiem godziny przestawią się automatycznie. Czas trzeba będzie ustawić ręcznie w przypadku tradycyjnych zegarów i zegarków.

W zeszłym roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła w trakcie Świąt Wielkanocnych – 31 marca obchodziliśmy Niedzielę Wielkanocną. Dzięki temu osoby, które odczuły deficyt snu, mogły odespać straconą godzinę dzień później, w Wielki Poniedziałek. W 2025 roku takiej „taryfy ulgowej” nie będzie. 

Zmiana czasu: Do kiedy będzie obowiązywać? 

Wiele osób podważa sens zmiany czasu. Temat ten jest przedmiotem dyskusji już od wielu lat i to nawet na forum Unii Europejskiej. Za każdym razem, gdy przestawiamy zegarki, zakłócamy swój rytm dobowy. Z tego względu przez kilka kolejnych dni możemy czuć się gorzej. Osoby szczególnie wrażliwe odczuwają spadek wydajności i pogorszenie koncentracji. W 2019 r. CBOS przeprowadził ankietę dotyczącą zmiany czasu. Aż 80 proc. respondentów opowiedziało się za odejściem od rozdzielania czasu na letni i zimowy.

Zmiana czasu następuje w całej Unii Europejskiej w tym samym terminie, zgodnie z Dyrektywą 2000/84/EC. Jak długo będzie obowiązywać ten zwyczaj? Niestety nie wiadomo. Obecnie obowiązuje nas harmonogram zmian czasu na lata 2022-2026 wydany przez Komisję Europejską. Wiadomo zatem, że w przyszłym roku również trzeba będzie przestawiać zegarki.

Skąd wziął się pomysł zmiany czasu?

 W 1907 r. William Willett przedstawił swoją koncepcję zmiany czasu w broszurze „The Waste of Daylight”, przekonując, że dzięki przestawieniu zegarków o 80 minut w okresie letnim, państwo będzie mogło zaoszczędzić duże kwoty na oświetleniu. Za zmianą czasu opowiadali się też Benjamin Franklin i George Vernon Hudson. Pierwszym krajem, który wprowadził ten zwyczaj, były Niemcy. Nastąpiło to w 1916 r. 

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona jednorazowo w 1919 r. Zwyczaj kontynuowano w latach 1946-1949, a następnie 1957-1964. Od 1977 r. został wprowadzony na stałe. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *