Polska prezydencja sformułowała propozycję dotyczącą wyłączenia wydatków na obronę z oceny długu i deficytu. Jak stwierdził Andrzej Domański, minister finansów, inicjatywa ta zostanie ukończona najpóźniej w maju.

Podczas konferencji, która odbyła się po spotkaniu ministrów finansów UE w Brukseli, Domański przyznał, że polska prezydencja prowadziła w ostatnim miesiącu rozmowy z Komisją Europejską i państwami członkowskimi na temat wyłączenia wydatków na obronność z regulacji fiskalnych .
Chodzi o potencjalne złagodzenie standardów fiskalnych, co umożliwi państwom zwiększenie wydatków na obronność bez konieczności cięć w innych sektorach.
„Naszym celem jest zachowanie przepisów fiskalnych w ich obecnej strukturze, przy jednoczesnym zapewnieniu precyzyjnych definicji, być może w kodeksie postępowania. Pozwoliłoby to rządom inwestować w nowy sprzęt, samoloty, czołgi lub amunicję bez negatywnego wpływu na ich deficyt netto i dług ” – zauważył Domański, zauważając ponadto, że szef KE i kilku liderów UE zgadza się, że wydatki na obronę powinny zostać zwiększone, chociaż „ istnieją różne opinie na temat tego, jak to osiągnąć ”.
Domański wskazał, że techniczne dyskusje w tej sprawie rozpoczną się w środę w celu osiągnięcia konsensusu, a temat powróci do porządku obrad na nadchodzącym spotkaniu ministrów finansów UE w marcu. Minister ujawnił, że polska prezydencja zamierza zakończyć te prace przed końcem sześciomiesięcznej kadencji, prawdopodobnie do maja .
PAP dokonał przeglądu dokumentu, nad którym obecnie pracuje polska prezydencja, a który dotyczy interpretacji rządowych inwestycji w obronę w kontekście przepisów UE. Obejmuje on konieczność zdefiniowania, co stanowi inwestycje w obronę, podkreśla znaczenie wprowadzenia nowych wytycznych, które zachęciłyby państwa UE do finansowania inwestycji zwiększających bezpieczeństwo, i sugeruje środki ułatwiające osiągnięcie tych celów .
Jak wspomniał Domański, ostateczna propozycja będzie zawierała konkretne rekomendacje, szczegółowo opisujące, które wydatki mogą być wyłączone z deficytu, czy będą ograniczone do inwestycji w sprzęt, czy będą obejmować również np. utrzymanie żołnierzy, w jaki sposób będzie stosowana klauzula wyjścia oraz jakie rodzaje wydatków mogą być objęte konkretnymi limitami .
„Obecnie skupiamy się na tym wszystkim i przewidujemy, że państwa członkowskie przedstawią swoje propozycje” – stwierdził Domański.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło