Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Eurobarometr: Jedna trzecia Polaków uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury - Gospodarka i Biznes News

Eurobarometr: Jedna trzecia Polaków uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury

Adobe Stock Adobe Stock

Około jedna trzecia Polaków (32%) uważa, że ludzie współistnieli z dinozaurami, a prawie 40% (38%) nie akceptuje tezy, że współcześni ludzie wyewoluowali z wcześniejszych gatunków zwierząt, jak wynika z badania Eurobarometru opublikowanego w lutym.

Pod koniec września i na początku października poprzedniego roku oceniano postawy Europejczyków wobec nauki i technologii. Mieszkańców krajów europejskich poproszono między innymi o wskazanie, czy uważają konkretne stwierdzenie za prawdziwe czy fałszywe. Alternatywna odpowiedź brzmiała: Nie wiem.

Według 32% Polaków twierdzenie, że ludzie żyli równocześnie z dinozaurami jest prawdziwe (twierdzenie nieprawdziwe). Stanowi to wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z badaniem z 2021 r. Natomiast 65% ankietowanych Polaków uznało je za fałszywe (wzrost o 7 punktów procentowych). Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło 3% respondentów (spadek o 11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem).

1

Dla porównania, 23% ankietowanych obywateli krajów UE uważa, że ludzie istnieli obok dinozaurów, podczas gdy 68% odrzuciło to twierdzenie jako fałszywe. Odpowiedź „Nie wiem” została wybrana przez 9% respondentów z UE.

58% Polaków potwierdza zasadność twierdzenia, że współcześni ludzie wyewoluowali z wcześniejszych gatunków zwierząt (co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem; stwierdzenie prawdziwe). Tymczasem 38% nie zgadza się z tym twierdzeniem (co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe). Odpowiedź „nie wiem” zgłosiło 4% (co oznacza spadek o 8 punktów procentowych).

W UE 67% obywateli akceptuje to stwierdzenie jako prawdziwe, podczas gdy 27% uważa je za fałszywe. „Nie wiem” było odpowiedzią 6%.

Natalia Gruenpeter z Centrum Analiz Dezinformacyjnych NASK poinformowała PAP, że w dobie powszechnego dostępu do Internetu i rosnącego znaczenia otwartej komunikacji naukowej, twierdzenie o braku dostępu do wiedzy jest nieprawdziwe. „Chociaż dostęp jest dostępny, obok wiarygodnych źródeł informacji, są takie, które rozpowszechniają fałszywe treści i kwestionują osiągnięcia naukowe. Potrafią one skutecznie przyciągnąć uwagę internautów, często poprzez proste wyjaśnienia, stosowanie kontrowersji i sensacyjnego języka lub wskazywanie palcami na osoby odpowiedzialne za złożone sytuacje” – zauważyła.

Obywatele Europy, w tym Polacy, zostali również zapytani o ich przekonania dotyczące takich stwierdzeń, jak: „liczba ludności na świecie przekracza obecnie 10 miliardów” (fałsz), „wirusy zostały stworzone w laboratoriach rządowych, aby kontrolować nasze wolności” (fałsz), „antybiotyki zabijają wirusy w taki sam sposób, jak zabijają bakterie” (fałsz), „istnieje lekarstwo na raka, które jest ukrywane dla zysku komercyjnego” (fałsz), „tlen, którym oddychamy, pochodzi z roślin” (prawda) oraz „zmiany klimatyczne są spowodowane przede wszystkim cyklami naturalnymi, a nie działaniami człowieka” (fałsz).

Gruenpeter podkreśliła, że nie można pominąć wpływu dezinformacji na wiedzę i przekonania respondentów. „Jest to szczególnie widoczne w przypadku teorii spiskowych dotyczących zdrowia i twierdzeń o przyczynach zmiany klimatu” – stwierdziła.

Ekspert zauważył, że te dwie dziedziny są często błędnie przedstawiane w infosferze.

„Narracje dezinformacyjne dotyczące zdrowia stale obejmują implikacje działań szkodliwych dla obywateli, ukrywanie „istotnych faktów” lub oskarżenia wobec rządów, podmiotów medycznych i korporacji farmaceutycznych. W kontekście klimatu kwestionowany jest nie tylko wpływ człowieka na obserwowane zmiany, ale także skutki dwutlenku węgla i samo ocieplenie” – zauważyła.

Gruenpeter zauważył, że zdrowie i klimat to dwa obszary naukowe ściśle powiązane z naszym codziennym życiem. „Nieustannie jesteśmy świadkami tego, jak odkrycia badaczy przekładają się na konkretne rozwiązania: produkty, usługi, technologie, zalecenia, standardy lub polityki publiczne” – zauważył ekspert.

Europejczycy zostali zachęceni do odpowiedzi na stwierdzenie: „nauka i technologia ulepszają nasze życie, czyniąc je łatwiejszym, zdrowszym i wygodniejszym”.

16% ankietowanych Polaków w pełni zgodziło się z tym stwierdzeniem (spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z badaniem z 2021 r.). 53% było skłonnych się zgodzić (wzrost o 1 punkt procentowy). 21% było neutralnych (wzrost o 4 punkty procentowe). 7% raczej się nie zgadzało (bez zmian), a 2% całkowicie się nie zgadzało (wzrost o 2 punkty procentowe). Odpowiedź „nie wiem” wybrał 1% respondentów (spadek o 1 punkt procentowy).

Oznacza to, że łącznie 69% ankietowanych Polaków popierało to stwierdzenie (co oznacza spadek o 5 punktów procentowych), podczas gdy 9% było mu przeciwnych (co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe).

54% ankietowanych Polaków zgodziło się ze stwierdzeniem, że sztuczna inteligencja wykorzystywana w nauce znacząco wpłynie na postępy, które rozwiążą poważne problemy, takie jak zmiana klimatu i poważne choroby. W tej grupie 5% całkowicie się zgodziło, a 49% „wykazywało tendencję do zgadzania się”. 12% się nie zgodziło, a 31% wybrało odpowiedź „ani się zgadzam, ani się nie zgadzam”.

Badanie Eurobarometru „Wiedza i postawy Europejczyków wobec nauki i techniki” przeprowadzono we wrześniu i październiku 2024 r.

Infografiki dla abonentów Serwisu Infograficznego PAP można pobrać pod adresem https://igrafika.pap.pl/. (PAP)

wiem/ jann/ lm/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *