Prezes Mlekovity wzywa do osłabienia złotego: „Istotne zagrożenie”

Glapiński: obecnie nie ma przesłanek do zmiany stóp procentowych

Glapiński: na razie nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych TVN24 BiS

Prezes Mlekovity Dariusz Sapiński zaapelował do Rady Polityki Pieniężnej o podjęcie działań mających na celu osłabienie złotego. – Mocny złoty budzi obawy o konkurencyjność polskich eksporterów – twierdzi Sapiński.

Jak stwierdził prezes Mlekovity, na którego powołują się Wiadomości Handlowe, konieczna jest natychmiastowa reakcja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), gdyż osłabienie złotego mogłoby poprawić konkurencyjność polskich eksporterów i ustabilizować sektor mleczarski.

– Rada Polityki Pieniężnej, która nadzoruje politykę walutową, musi wziąć pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znajduje się polski przemysł mleczarski, ważny sektor polskiej gospodarki, i działać szybko, aby osłabić złotego, gdyż jego utrzymująca się siła stanowi ryzyko dla polskiej gospodarki i osłabia jej globalną konkurencyjność – zauważył Sapiński.

Przeczytaj także: Złoty polski najsilniejszy od 7 lat >>>

Spadek rentowności eksportu

Prezes Mlekovita twierdzi, że panujące warunki walutowe sprawiają, że eksport jest mniej opłacalny, co osłabia pozycję polskich producentów na rynkach międzynarodowych.

– Mocny złoty budzi obawy o konkurencyjność polskich eksporterów. Z drugiej strony przyciąga kapitał spekulacyjny z zagranicy, co stanowi poważne zagrożenie dla naszych dostawców – polskich rolników, którym zapewniamy zakup produkowanych przez nich surowców – podkreśla Sapiński, cytowany przez Wiadomości Handlowe.

Prezes Mlekovita ostrzega, że brak interwencji może doprowadzić do poważnych trudności finansowych dla wielu przedsiębiorstw, co może skutkować redukcją miejsc pracy, a nawet bankructwem firm, co negatywnie odbije się na całym sektorze rolno-spożywczym w Polsce.

Zauważa również, że choć mocny złoty obniża koszty importu, może utrudniać długoterminowy rozwój polskich firm nastawionych na sprzedaż międzynarodową.

W ubiegłym tygodniu złoty umocnił się względem euro, a kurs wymiany EUR/PLN spadł do 4,1565.

„Złoty, podobnie jak inne waluty w naszym regionie Europy, zyskał na wartości ze względu na wzrost nastrojów wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pobudzony doniesieniami o negocjacjach mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie. Złotego wzmacniają również silne fundamenty ekonomiczne i jastrzębie stanowisko Rady Polityki Pieniężnej” – zauważył Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium, w raporcie opublikowanym w poniedziałek.

Glapiński: Mocny złoty ma działanie antyinflacyjne

Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził na konferencji prasowej w lutym, że Rada Polityki Pieniężnej jest zadowolona z silnego złotego ze względu na jego antyinflacyjne oddziaływanie.

Dodał, że Narodowy Bank Polski regularnie przeprowadza badania wśród przedsiębiorców, z których wynika, że kurs złotego „nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce kwestii, którymi się interesują”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *