Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Badanie: Ćwiczenia chronią przed lękiem, depresją i demencją tak samo skutecznie jak leki - Gospodarka i Biznes News

Badanie: Ćwiczenia chronią przed lękiem, depresją i demencją tak samo skutecznie jak leki

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Podejmowanie jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, zwłaszcza regularne, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń lękowych, depresji i demencji — wynika z najnowszych, jeszcze nieopublikowanych badań z Chin. Eksperci podkreślają, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne jak leki.

Naukowcy, którzy przeprowadzili to badanie, zbadali poziom zdrowia i aktywności fizycznej znacznej grupy — ponad 73 tysięcy dorosłych, w wieku średnio 56 lat — wyjaśnił prof. Jia-Yi Wu ze szpitala Huashan na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju w oświadczeniu dla CNN. Potwierdził, że aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na zdrowie mózgu i związane z nim schorzenia, w tym depresję, zaburzenia lękowe i demencję.

Według prof. Jia-Yi Wu intensywność ćwiczeń nie ma aż tak dużego znaczenia; najważniejsze jest, aby wykonywać je regularnie, ponieważ daje to najlepsze efekty.

Tę perspektywę podziela prof. Scott Russo, dyrektor Brain and Body Research Center w Nowym Jorku, który nie brał udziału w ostatnich badaniach. Zauważył, że jest to kolejny dowód ilustrujący znaczący wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcjonowanie mózgu. Zauważył, że różne rodzaje badań, zarówno obserwacyjne, jak i te ustalające związek przyczynowo-skutkowy, popierają ten wniosek.

„Jestem o tym głęboko przekonany” – twierdzi ekspert. Powołuje się na badania opublikowane w ostatnich latach, które wskazują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne jak leki w leczeniu depresji. Niemniej jednak wskazuje, że zwiększona intensywność aktywności fizycznej jest ogólnie lepsza dla zdrowia.

Amerykański ekspert wyjaśnia, dlaczego ćwiczenia fizyczne odgrywają tak ważną rolę w zdrowiu psychicznym i psychologicznym. Uważa, że depresja nie jest stanem wyjątkowym i może wynikać z różnych przyczyn. Niektórzy badacze sugerują, że 25-30 procent przypadków depresji może wynikać z podłoża immunometabolicznego związanego ze zwiększonym stanem zapalnym i problemami metabolicznymi w organizmie. Ćwiczenia fizyczne mogą zmienić ten metabolizm i zmniejszyć stan zapalny. „Dlatego ćwiczenia mogą być szczególnie korzystne w przypadku tego typu depresji” – dodaje.

Prof. Jia-Yi Wu twierdzi, że wszystkie formy wysiłku są cenne, czy to chodzenie, czy ogrodnictwo. Nie ma potrzeby angażowania się na przykład w forsowne bieganie. Jak podkreśla, wszelkie aktywności, w których bierzemy udział, pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i poprawią nasze ogólne samopoczucie.

Prof. Russo zaleca korzystanie z dowolnego urządzenia elektronicznego, które śledzi Twoją aktywność, takiego jak krokomierz w smartfonie. Badania wskazują, że dokumentowanie i liczenie wysiłku fizycznego zachęca do regularnych i intensywniejszych ćwiczeń, co jest korzystne dla Twojego zdrowia.

Kompleksowe wyniki badań chińskich naukowców zostaną zaprezentowane na kongresie Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN), który odbędzie się w dniach od 5 do 9 kwietnia w San Diego. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *